Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 3201
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARKONOSZE: Fauna pod dachem

Poniedziałek, 28 grudnia 2009, 8:04
Aktualizacja: 8:05
Autor: Angela
630 budek lęgowych dla ptaków oraz skrzynki dla nietoperzy zawiesili w tym roku pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Kosztowało to ich sporo pracy i około 20 tysięcy złotych, które pochodziły z unijnej kasy. Dzięki tym działaniom zwiększy się bioróżnorodność w przyrodzie, a zagrożone gatunki nie wyginą.

Karkonoski Park Narodowy od wielu lat wiesza budki lęgowe nie tylko dla ptaków. W wielu z tych budek jest zasiedlane przez zwierzęta. Efekty widoczne są gołym okiem. Jednym z z nich jest przykład orzesznicy, małego ssaka prowadzącego nocny i nadrzewny tryb życia. Dotychczas było bardzo niewiele informacji na jego temat. Po inwentaryzacji budek lęgowych okazałoby się, że w KPN jest sporo sztuk tego gatunku.

– Pieniądze na 630 budek lęgowych i skrzynek pochodziły z programu kompleksowej ochrony ekosystemów leśnych w Karkonoskim Parku Narodowym, który obecnie jest realizowany - mówi Roman Rąpała, st. specjalista ds. przyrody Karkonoskiego Parku Narodowego. Będziemy sprawdzać jak te budki będą zasiedlane i jaka jest skuteczność naszych działań. Jak uznamy że tych budek jest za mało działania będziemy cyklicznie powtarzać.

Gdyby budki nie zawisły na drzewach Karkonoski Park Narodowy miałby o wiele uboższe siedliska i ekosystemy.
- Mamy wiele monokultur świerkowych, które są ubogie w schronienia czy dziuple, wieszając budki wzbogacamy ten teren i umożliwiamy rozwój zwierząt – mówi Roman Rąpała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1198
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group