Środa, 28 lipca
Imieniny: Aidy, Marceli, Wiktora
Czytających: 7665
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARKONOSZE: Fauna pod dachem

Poniedziałek, 28 grudnia 2009, 8:04
Aktualizacja: 8:05
Autor: Angela
630 budek lęgowych dla ptaków oraz skrzynki dla nietoperzy zawiesili w tym roku pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Kosztowało to ich sporo pracy i około 20 tysięcy złotych, które pochodziły z unijnej kasy. Dzięki tym działaniom zwiększy się bioróżnorodność w przyrodzie, a zagrożone gatunki nie wyginą.

Karkonoski Park Narodowy od wielu lat wiesza budki lęgowe nie tylko dla ptaków. W wielu z tych budek jest zasiedlane przez zwierzęta. Efekty widoczne są gołym okiem. Jednym z z nich jest przykład orzesznicy, małego ssaka prowadzącego nocny i nadrzewny tryb życia. Dotychczas było bardzo niewiele informacji na jego temat. Po inwentaryzacji budek lęgowych okazałoby się, że w KPN jest sporo sztuk tego gatunku.

– Pieniądze na 630 budek lęgowych i skrzynek pochodziły z programu kompleksowej ochrony ekosystemów leśnych w Karkonoskim Parku Narodowym, który obecnie jest realizowany - mówi Roman Rąpała, st. specjalista ds. przyrody Karkonoskiego Parku Narodowego. Będziemy sprawdzać jak te budki będą zasiedlane i jaka jest skuteczność naszych działań. Jak uznamy że tych budek jest za mało działania będziemy cyklicznie powtarzać.

Gdyby budki nie zawisły na drzewach Karkonoski Park Narodowy miałby o wiele uboższe siedliska i ekosystemy.
- Mamy wiele monokultur świerkowych, które są ubogie w schronienia czy dziuple, wieszając budki wzbogacamy ten teren i umożliwiamy rozwój zwierząt – mówi Roman Rąpała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group