Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 6963
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Fauna pod dachem

Wiadomości: KARKONOSZE
Poniedziałek, 28 grudnia 2009, 8:04
Aktualizacja: 8:05
Autor: Angela
630 budek lęgowych dla ptaków oraz skrzynki dla nietoperzy zawiesili w tym roku pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Kosztowało to ich sporo pracy i około 20 tysięcy złotych, które pochodziły z unijnej kasy. Dzięki tym działaniom zwiększy się bioróżnorodność w przyrodzie, a zagrożone gatunki nie wyginą.

Karkonoski Park Narodowy od wielu lat wiesza budki lęgowe nie tylko dla ptaków. W wielu z tych budek jest zasiedlane przez zwierzęta. Efekty widoczne są gołym okiem. Jednym z z nich jest przykład orzesznicy, małego ssaka prowadzącego nocny i nadrzewny tryb życia. Dotychczas było bardzo niewiele informacji na jego temat. Po inwentaryzacji budek lęgowych okazałoby się, że w KPN jest sporo sztuk tego gatunku.

– Pieniądze na 630 budek lęgowych i skrzynek pochodziły z programu kompleksowej ochrony ekosystemów leśnych w Karkonoskim Parku Narodowym, który obecnie jest realizowany - mówi Roman Rąpała, st. specjalista ds. przyrody Karkonoskiego Parku Narodowego. Będziemy sprawdzać jak te budki będą zasiedlane i jaka jest skuteczność naszych działań. Jak uznamy że tych budek jest za mało działania będziemy cyklicznie powtarzać.

Gdyby budki nie zawisły na drzewach Karkonoski Park Narodowy miałby o wiele uboższe siedliska i ekosystemy.
- Mamy wiele monokultur świerkowych, które są ubogie w schronienia czy dziuple, wieszając budki wzbogacamy ten teren i umożliwiamy rozwój zwierząt – mówi Roman Rąpała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~gajowy 28-12-2009 10:18
To jest ich psim obowiązkiem. Dyrektor i administracja KPN biorą za to pieniądze. Obserwuję że Raj i spólka pchaja się na szkło. Dlatego mój szczególny szacunek dla panów Nadleśniczych z sąsiadujących Nadleśnictw.
rymcycymcy 28-12-2009 10:37
Niedostatek wolnych dziupli doskwiera nie tylko ptaszkom, ale i nietoperzom :) Dlatego mój pomysł, żeby może kwaterować po dwa ptaki ? ;)
~olo 28-12-2009 11:37
Do KPN czy były zrobione raporty o odziaływaniu tych inwestycji na środowisko, zgody ministra, rady naukowej, itd.....
~oko 28-12-2009 15:14
Raj urządził ptaszkom raj...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group