Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5881
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Fatalna pogoda – inspekcja na Śnieżce odwołana

Wiadomości: KARKONOSZE
Sobota, 14 marca 2009, 7:53
Aktualizacja: 7:54
Autor: TEJO
Zaplanowaną na wczoraj inspekcję nadzoru budowlanego, która miała udać się na najwyższy szczyt Karkonoszy, aby ocenić stan budynku schroniska po niedawnej ewakuacji personelu stacji meteo, odwołano. Przeszkodziła potężna wichura.

– Takiego huraganu jeszcze nie przeżyłem – opowiada Marcin Oliva Soto, fotoreporter, który wczoraj udał się na Śnieżkę i musiał wrócić ze szlaku.– Gdyby nie kijki trekkingowe, zwiałoby mnie jak okruch – mówi. Kiedy z kolegą schodzili z traktu, zastali służby Karkonoskiego Parku Narodowego, które zamykały szlak na Śnieżkę.

Wczoraj miała się tam udać ekipa nadzoru budowlanego, aby ocenić stan budynku schroniska. Przypomnijmy: w czwartek konstrukcja zaczęła drżeć, ściany pękać, a pracowników stacji meteorologicznej, do tej pory stałych lokatorów schroniska, trzeba było ewakuować.

Choć inspekcję nadzoru przełożono do czasu poprawy warunków atmosferycznych, już teraz wiadomo, że to nie trzęsienie ziemi spowodowało stan zagrożenia. Schronisko „ugięło się” pod zwałami śniegu. Na Śnieżce leży go ponad dwa i pół metra. Jakich uszkodzeń doznały symboliczne już trzy „latające spodki”? Jeszcze nie wiadomo. Drogi na Śnieżkę są zamknięte.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~kali 14-03-2009 12:17
z tym zamknięciem szlaku to jakiś absurd i coś totalnie niezrozumiałego dla mnie... z polskiej strony nie można wejść a z czeskiej można wjechać wyciągiem..chyba że już dzisiaj szlak jest otwarty a informacje podane w powyższym artykule nieaktualne
~jelinek 14-03-2009 19:47
Konstrukcja obiektu wytrzymała 35 lat. Poprzednie schronisko na Snieżce stało 100 lat i nic go nie chciało ruszyć. Zostało rozebrane i w tym miejscu powstał obiekt którego nie trzeba rozbierać bo sam się rozlatuje.
~nakatomi 14-03-2009 21:20
zła wiadomośc jest taka że niestety peknięciu uległa stalowa konstrukcja budynku a to chyba świadczy o tym że budynek nie nadaje sie do pełnienia zawierzonej funkcji,ale jeszcze gorsza jest taka że to stało sie w naszym kraju i znając życie to z oszczędnosci "panów rządzących"najlepiej będzie(według nich oczywiscie)ROZEBRAĆ.mam nadzieje że do tego nie dojdzie:((
~ferro 14-03-2009 22:59
Kaplica na Śnieżce wzniesiona tradycyjnie z kamienia i wapna, poświęcona 328 lat temu, stoi i nie straszne jej obciążenie śniegiem i lodem. Jak widać XIXwieczne wynalazki, w wykonaniu sprzed 35lat słabo się spisują w tym klimacie. Kombinat Rolno-Przemysłowy z Siedlęcina wespół z JPBM cóś słabo się spisał. Pierwszy był inwestorem a drugi wykonawcą, dla IMGW (wtedy chyba jeszcze PIHM) obiekt przekazano duużo później.
~Tomy M. 15-03-2009 0:21
Karpacz już się cieszy ... już teraz mogę Wam zdradzić że na 1000% nie będzie odbudowywane to schronisko. Na początku była tam kaplica ... następnie polskie schronisko, później czeskie ... kolejne polskie (dyski) a kaplica jak stałą tak stoi. Ktoś jeszcze nie wierzy w Boga?
~Ale numer! 15-03-2009 0:59
To ciekawe, bo szlak na Śnieżkę (czerwony) jest nie tylko polski, ale też czeski. Nie ma zakazu dla Czechów, więc można na Śnieżkę wejść "od czeskiej strony", przekraczając granicę np. przy Śląskim Domu!
~pateksan 16-03-2009 0:08
Jesli budynek sie trzesie i odksztalca tak, ze "drzwi sie nie zamykaja", to obawiam sie ze uszkodzenia sa nieodwracalne i ze wzgledow bezpieczenstwa niezbedna bedzie szybka rozbiorka. Z sentymentu dla talerzy mam nadzieje ze ktos za bardzo dramatyzuje i nie bedzie tak zle.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group