Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 4901
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Fantastyczne wydarzenie Fotocon by Techland we Wleniu

Wiadomości: Wleń
Środa, 16 sierpnia 2017, 11:36
Aktualizacja: Czwartek, 17 sierpnia 2017, 6:30
Autor: markaz
Fot. Marcin Kaźmieruk
FotoCon to pierwsze na świecie międzynarodowe wydarzenie dla cosplayerów i fotografów. Głównym celem jest umożliwienie fotografom i cosplayerom wymianę doświadczeń oraz wiedzy. Impreza obywała się w dniach 11–13 sierpnia we Wleniu.

Pomysłodawcą wydarzenia jest Fundacja "Nasz Wleń", która złożyła do Burmistrza Miasta i Gminy Wleń ofertę realizacji ww. zadania w ramach tzw. "małych grantów". Zgodnie z podpisaną umową Gmina Wleń dofinansowała organizację imprezy kwotą 5 tys. zł. Fundacja zadeklarowała wkład finansowy w takiej samej wysokości.

FotoCon w liczbach:
136 cosplayerów, 118 fotografów/kamerzystów z: Austrii, Belgii, Chin, Czech, Danii, Anglii, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Litwy, Holandii, Włoch, Norwegii, Rosji, Szkocji, Słowacji, Szwecji, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy no i oczywiście z Polski.

Konwent odwiedziło wiele gwiazd ze świata cosplayingu, jak Enji Night, Haylikin Cosplay & Fashion & Design, Creative Wolves. Udało się także porozmawiać z jedną z uczestniczek AImaru: - Pierwszy strój "skompletowałam" około 2008 roku. Miałam pod ręką podstawowe rzeczy do zrobienia jednej postaci i stwierdziłam: czemu nie? Nic w nim nie szyłam, jedynie go ubrałam. Całkiem mi się to spodobało, zaczęłam wybierać bardziej wymagające postacie i się w to wkręciłam. Najbardziej podoba mi się w tym proces tworzenia. Noszenie jest tylko dodatkiem. Zazwyczaj zrobienie całego stroju zajmuje mi 3 miesiące. Przede wszystkim zależy to od złożoności i ilości elementów. Niektóre materiały trzeba zamawiać z zagranicy a to opóźnia pracę. Stroju nie da się zrobić z powietrza, więc trochę pieniędzy trzeba wydać na materiały. Potrzebna jest baza np. pianka, kleje, farby, peruka czy buty. Niektóre cosplaye można dosłownie znaleźć w lumpeksie. Inne trzeba robić ręcznie od początku. Nigdy nie wydawałam takich kwot na przebranie, ale wiem, że koszt może przekroczyć nawet 1 tys. zł. Po powrocie do domu z Fotoconu zdecydowanie mogę polecić go wszystkim zainteresowanym cosplayem. Była to moja druga edycja. Fotocon jest jedyną imprezą przeznaczoną w całości na udokumentowanie przeróżnych pięknych strojów, stworzonych przez ludzi z całej Europy. Zebranie w jednym miejscu osób z taką pasją jest naprawdę niezwykłe. Oczywiście dochodzi do tego piękna lokalizacja. Wleń i okolice idealnie uzupełniają prezentowane kreacje. Ostatnio skończyłam Mikasę z "Ataku tytanów". Niestety nie miałam jeszcze okazji jej sfotografować. Obecnie pracuję nad własną wersją postaci z gry Overwatch. Chcę, by nadal była rozpoznawana, a mimo to utrzymana w moim stylu.”

Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje imprezy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~TAKSEKUMAM 16-08-2017 16:24
"Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje imprezy." KTO CZEKA? Jeśli autor tego "newsa", to powinien napisać CZEKAM. Liczba mnoga jest uzasadniona, jeśli ma więcej czekających koło siebie. Bo JA na przykład nie czekam. Ot, taka mania mówienia za tłumy, celem dowartościowania czegoś tam...
~ 16-08-2017 17:26
impreza fajna, zdjęcia paskudne.
~gość 16-08-2017 18:13
W USA imprezy (konwenty) poświęcone fantastyce i komiksowi cieszą się ogromną popularnością. Przyjeżdżają na nie najbardziej znani pisarze i reżyserzy. Ogólnie nosi to nazwe comic con. Największym jest comic con San Diego.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group