Poniedziałek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 4067
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: E–usługi w starostwie powiatowym z końcem 2017 roku

Piątek, 4 listopada 2016, 8:15
Aktualizacja: Sobota, 5 listopada 2016, 9:32
Autor: Robert Czepielewski/ts
Powiat: E–usługi w starostwie powiatowym z końcem 2017 roku
Fot. Archiwum
Do końca 2017 roku zostaną wprowadzone e–usługi w powiecie jeleniogórskim. Działanie to ma na celu zwiększenie dostępności usług świadczonych klientom przez urząd starostwa powiatowego oraz usprawnienie obiegu dokumentacji wewnątrz urzędu. Projekt wpisuje się w zadania objęte Programem Zintegrowanej Informatyzacji Państwa do 2020 roku oraz Strategię Sprawne Państwo 2020.

Starosta Anna Konieczyńska nie ukrywa, że dla funkcjonowania powiatu ta inwestycja ma bardzo duże znaczenie. - Cieszymy się, że projekt „Wprowadzenie e-usług publicznych w Powiecie Jeleniogórskim” został objęty dofinansowaniem. Na pewno wdrożenie e-usług poprawi i usprawni jakość prowadzonych przez starostwo usług. Projekt opiewa na kwotę 2,2 mln zł, a 85 proc. kosztów zostanie dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej 2 – „Technologie informacyjno-komunikacyjne i działania 2.1. – powiedziała Anna Konieczyńska.

Według Damiana Kubiaka, dyrektora Biura Informatyki i Kontroli w starostwie zadania jakie zostały ujęte w programie można podzielić na kilka grup, ale najważniejsze z nich to są trzy. - Pierwsza część polegać będzie na przystosowaniu istniejącej, pasywnej infrastruktury informatycznej do świadczenia w przyszłości usług. W dalszej kolejności zostanie kupiony niezbędny specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie zwiększające bezpieczeństwo danych. W trzecim etapie planujemy zakup i wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego, dzięki któremu będziemy mogli świadczyć e-usługi – powiedział Damian Kubiak.

Plany starostwa są ambitne. Planowane jest wprowadzenie 17 e-usług, z których 6 jest na tak zwanym najwyższym 5 poziomie rozwoju. - Mówiąc o tych usługach mam na myśli interaktywny kontakt klienta z urzędem w takich sprawach, jak: obsługa zobowiązań wynikających z tytułu dzierżawy, wieczystego użytkowania, zajęcia pasa drogowego czy też wycinki drzew - dodał Damian Kubiak.

W ramach programu planowane jest utworzenie stanowiska, dzięki któremu mieszkańcy powiatu oraz mieszkańcy Jeleniej Góry będą mogli bez kosztów utworzyć swój cyfrowy profil, tzw. alternatywę dla płatnego podpisu kwalifikowanego. Dzięki takiemu profilowi każdy mieszkaniec będzie mógł potwierdzić swoją tożsamość podczas załatwiania spraw w systemach elektronicznej administracji.

Trzeba dodać, że starostwo powiatowe to nie jedyny jeleniogórski beneficjent w programie e-usług. Dofinansowanie z RPOWD otrzymał także Urząd Gminy w Starej Kamienicy w kwocie 578. 336,95 zł, przy całkowitym koszcie projektu 680. 396,40 zł. Również Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze otrzymała wsparcie finansowe na rozwój e-kultury i e-usług publicznych poprzez wdrożenie nowoczesnej aplikacji mobilnej oraz systemu do prezentowania treści na wyświetlaczach wielkoformatowych. Całkowita wartość tego projektu to 495. 084,00 zł, wsparcie wynosi 356. 804,98 zł.

Kolejny projekt, który spełnił kryteria i uzyskał dofinansowanie, to wdrożenie kompleksowego systemu e-usług publicznych oraz elektronicznej dokumentacji medycznej. W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Szpitala Specjalistycznego MSW w Jeleniej Górze dofinansowanie wyniosło 604,089,92 zł, przy całkowitym koszcie projektu wynoszącym 710.694,40 zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group