Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 7005
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Euroregion zabytkowym rowerem – minęło 20 lat

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 8 lipca 2020, 10:38
Aktualizacja: Piątek, 10 lipca 2020, 9:40
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
20 lat temu Bolesław Osipik przejechał zabytkowym rowerem "NSU Opel" z 1941 roku obszar Euroregionu Nysa. Z tej okazji w Muzeum Karkonoskim, gdzie jednoślad znajduje się w stałej ekspozycji, odbyło się spotkanie z udziałem bohatera wyprawy oraz (obecnymi i ówczesnymi) władzami placówki kulturalnej przy ul. Matejki w Jeleniej Górze.

Jak opowiadał Stanisław Firszt, który 20 lat temu był dyrektorem Muzeum Karkonoskiego - rower został złożony z trzech egzemplarzy, które zostały kiedyś odnalezione w jednym z budynków przy "garbatym mostku".

Mój znajomy robił remont w mieszkaniu na Osiedlu Robotniczym - okazało się, że za jedną ze ścianek kryły się trzy rowery i części do nich. Prawdopodobnie pod koniec wojny Niemcy tam je ukryli. Udało się z tego wszystkiego skompletować jeden rower.
Ten rower nadal nie nadawał się do jazdy, ale ówczesny dyrektor pozwolił mi go zabrać i naprawić. Przez 2,5 miesiąca naprawiłem i następnie przejechałem Euroregion Nysa - to 714 km, a ogólnie ponad 1700 km, bo byłem też we Wrocławiu, Legnicy, Lubinie, Karpaczu, Szklarskiej Porębie - opowiadał Bolesław Osipik.
To była piękna podróż - wiele mediów było tym zainteresowane. Ludzie wychodzili na ulicę i podziwiali rower - wspomina B. Osipik, który przyznaje, że pod górę było ciężko wjechać i niekiedy musiał prowadzić rower. - Przyjemne były spotkania z burmistrzami miast, ale pogoda nie sprzyjała, miałem też wypadek na trasie - wspomina znany jeleniogórski rowerzysta.

Rower znajduje się w stałej ekspozycji Muzeum Karkonoskiego

To najstarszy Euroregion i łączy trzy kraje: Polskę, Czechy i Niemcy. Rower zdobi naszą kolekcję i cieszy się dużą popularnością, bo jest swego rodzaju zabytkiem techniki. Dla regionu turystycznego o pięknych tradycjach rowerowych to bardzo ważne - powiedział Przemysław Wiater, dyrektor Muzeum Karkonoskiego.

Zabytkowy jednoślad przez 5 lat znajdował się w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, ale wrócił do Jeleniej Góry.

Twoja reakcja na artykuł?

8
47%
Cieszy
3
18%
Hahaha
2
12%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
24%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 8-07-2020 16:56
Ja im zazdroszczę kondycji , zaparcia , są wspaniali , dużo zdrowia
~ 9-07-2020 10:07
Ciekawe ile gum łapało się przuy tak obładowanym skawami rowerze. Tym większy szacunek za jazdę - rower z takimi bagażami bardzo ciężki, brak przerzutek, górzysty teren...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group