Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 6600
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Euroregion zabytkowym rowerem – minęło 20 lat

Środa, 8 lipca 2020, 10:38
Aktualizacja: Piątek, 10 lipca 2020, 9:40
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Euroregion zabytkowym rowerem – minęło 20 lat
Fot. Przemek Kaczałko
20 lat temu Bolesław Osipik przejechał zabytkowym rowerem "NSU Opel" z 1941 roku obszar Euroregionu Nysa. Z tej okazji w Muzeum Karkonoskim, gdzie jednoślad znajduje się w stałej ekspozycji, odbyło się spotkanie z udziałem bohatera wyprawy oraz (obecnymi i ówczesnymi) władzami placówki kulturalnej przy ul. Matejki w Jeleniej Górze.

Jak opowiadał Stanisław Firszt, który 20 lat temu był dyrektorem Muzeum Karkonoskiego - rower został złożony z trzech egzemplarzy, które zostały kiedyś odnalezione w jednym z budynków przy "garbatym mostku".

Mój znajomy robił remont w mieszkaniu na Osiedlu Robotniczym - okazało się, że za jedną ze ścianek kryły się trzy rowery i części do nich. Prawdopodobnie pod koniec wojny Niemcy tam je ukryli. Udało się z tego wszystkiego skompletować jeden rower.
Ten rower nadal nie nadawał się do jazdy, ale ówczesny dyrektor pozwolił mi go zabrać i naprawić. Przez 2,5 miesiąca naprawiłem i następnie przejechałem Euroregion Nysa - to 714 km, a ogólnie ponad 1700 km, bo byłem też we Wrocławiu, Legnicy, Lubinie, Karpaczu, Szklarskiej Porębie - opowiadał Bolesław Osipik.
To była piękna podróż - wiele mediów było tym zainteresowane. Ludzie wychodzili na ulicę i podziwiali rower - wspomina B. Osipik, który przyznaje, że pod górę było ciężko wjechać i niekiedy musiał prowadzić rower. - Przyjemne były spotkania z burmistrzami miast, ale pogoda nie sprzyjała, miałem też wypadek na trasie - wspomina znany jeleniogórski rowerzysta.

Rower znajduje się w stałej ekspozycji Muzeum Karkonoskiego

To najstarszy Euroregion i łączy trzy kraje: Polskę, Czechy i Niemcy. Rower zdobi naszą kolekcję i cieszy się dużą popularnością, bo jest swego rodzaju zabytkiem techniki. Dla regionu turystycznego o pięknych tradycjach rowerowych to bardzo ważne - powiedział Przemysław Wiater, dyrektor Muzeum Karkonoskiego.

Zabytkowy jednoślad przez 5 lat znajdował się w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, ale wrócił do Jeleniej Góry.

Twoja reakcja na artykuł?

8
47%
Cieszy
3
18%
Hahaha
2
12%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
24%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
430
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
10%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group