Niedziela, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 5878
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Euroopera odwołana w ostatniej chwili. Bo było za zimno

Poniedziałek, 21 lutego 2011, 8:00
Aktualizacja: 8:00
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Euroopera odwołana w ostatniej chwili. Bo było za zimno
Fot. Agrtafka
Choć można powiedzieć stu procentowej frekwencji, gdyż wszystkie miejsca w kościele Św. Jana Apostoła i Ewangelisty były zajęte, dyrygent Miloš Krejči postanowił odwołać koncert z powodu zbyt niskiej temperatury panującej w kościele.

- Gdy przyjechaliśmy na próbę, w kościele było tylko 10 stopni, a powinno być w granicach 17, 18 stopni, żeby instrumenty mogły dobrze brzmieć. Przy zbyt niskiej temperaturze musielibyśmy je co chwile stroić – wyjaśniła jedna z artystek orkiestry. Euroopera jest wspólnym projektem trzech krajów i bierze w nim udział młodzież z Polski, Czech oraz Niemiec. - Wszyscy artyści uczą się jeszcze w szkołach muzycznych i występują ci najlepsi uczniowie – powiedziała Bernadeta Stasz, koordynator na stronę polską.

Gdy zbliżała się godzina występu, a w kościele była już pełna sala, temperatura znacznie wzrosła, jednak dyrygent nie dał się namówić mimo próśb i buntowi części orkiestry oraz chóru. Muzycy chcieli bowiem wystąpić przed licznie zgromadzoną publicznością. Nie pomogły nawet prośby kierowane do Najwyższego.

Jednak zbuntowany chór i część muzyków, w większości Polaków wbrew postanowieniu szefa, wykonali Ave Verum Corpus Wolfganga Amadeusa Mozarta. Co zdumiewające wraz z chórem śpiewali także muzycy. Akompaniował im jedynie muzyk grający na pianinie. Odważni artyści zostali nagrodzeni dużymi brawami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group