Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 2602
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Etiuda uczniów Rzemiosł

Niedziela, 16 września 2018, 9:51
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 września 2018, 16:06
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Etiuda uczniów Rzemiosł
Fot. Przemek Kaczałko
W sobotę (15.09) w Muszli Koncertowej Parku Zdrojowego odbyła się etiuda teatralna pt. "Święto wiosny". Było to kolejne wydarzenie z udziałem Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, które uświetniło obchody 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uczniowie Liceum Plastycznego przygotowywali się przez dwa tygodnie pod okiem Ewy Mickiewicz - nauczycielki historii sztuki.

- Była to poezja Zbigniewa Herberta, którego teksty są bardzo uniwersalne i emocjonalne. Scenariusz powstał pod koniec poprzedniego roku szkolnego i w nowym roku mieliśmy dwa tygodnie na próby. To już trzeci projekt, który wspólnie przygotowaliśmy. Młodzież jest bardzo chętna, podekscytowana, a ja jestem otwarta i podejrzewam, że to nie jest nasz ostatni projekt - powiedziała Ewa Mickiewicz.
- Używając wielu metafor chcieliśmy opowiedzieć o naszej historii w sposób niedosłowny, aby przedstawić co przeszli nasi przodkowie lata temu - powiedziała Ewelina Duda, uczennica III klasy Liceum Plastycznego, która przyznaje, że artystyczna dusza uczniów Rzemiosł może być prezentowana na różny sposób, również teatralnie, i bardzo chętnie angażuje się w tego typu inicjatywy.
- Nie trzeba było mnie namawiać do udziału, bo lubię się angażować w takie rzeczy - wyznała Justyna Dżaman, uczennica III klasy Liceum Plastycznego, która zagrała powstańca. Jak podkreśla, warto spojrzeć okiem młodego człowieka, jak on widzi wydarzenia z przeszłości, w jaki sposób oddaje im hołd, aby nie poszło to w zapomnienie.
- Pomysł wyszedł z historii Polski od czasu Konfederacji Targowickiej do dnia odzyskania niepodległości, ale postanowiliśmy całość przedstawić w formie metaforycznej, dlatego sięgnęliśmy po balet Igora Strawińskiego "Święto wiosny". Z tym, że u Strawińskiego poświęcana była dziewica w celu przywołania wiosny, u nas symboliczna śmierć powstańców i ich szaleńcza, heroiczna walka o niepodległość zaowocowały odzyskaniem niepodległości. Wiosna jako metafora odrodzenia. W spektaklu chodził o nam o wydźwięk pacyfistyczny i wyeksponowanie dramatu jednostki poprzez poezję Herberta - tłumaczy E. Mickiewicz.

Obsada:
Dziewica – Angela Pawłowska.
Śmierć – Ewelina Duda.
Powstaniec – Justyna Dżaman.
Dziewczyna – Martyna Majda.
Polonia I – Karina Dudzicz.
Polonia II – Mira Mickiewicz.
Caryca Katarzyna II – Emil Podrez.
Stanisław August Poniatowski – Patryk Dziarkowski.

Uczestnicy Konfederacji Targowickiej – Marta Bordych, Daria Chraścina, Martyna Jarosz, Anna Sikora.

Polegli – Julia Burdzy, Łukasz Czepczak, Jakub Duma, Patryk Dziarkowski, Justyna Dżaman, Dominika Gocko, Emil Podrez, Karolina Wróbel

Dziewczęta – Anna Juszczyk, Martyna Majda, Katarzyna Mosiądz, Marta Mytnik, Elżbieta Surmacz.

Scenariusz, reżyseria, montaż dźwięku – Ewa Mickiewicz.
Plakat – Kamil Czupryna.
Realizacja nagrań audiowizualnych – Krzysztof Zwoliński.

Twoja reakcja na artykuł?

19
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
9%
Złości
2
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group