Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7119
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Elitarna szkoła wczoraj i dziś

Wtorek, 20 października 2009, 19:18
Aktualizacja: Środa, 21 października 2009, 8:02
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Elitarna szkoła wczoraj i dziś
Fot. archiwum/tejo
Wejście i podwórze dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 2 z czasów, kiedy była jeszcze ewangelicką, elitarną placówką dla dziewcząt z bogatych domów. Taka jest zawartość naszego dzisiejszego „zagadkowego” zdjęcia.

Upominek od wydawnictwa AD REM wylosował Paweł Pasternak. Gratulujemy! – Zamieszczone fotografie przedstawiają fragmenty (wejście i fontannę) dawnego liceum i elitarnej, ewangelickiej szkoły dla panien z dobrych domów (Oberlyzeum u. Studenten Anstalt) powstałej w 1908 roku przy ul. Ziegelstrasse. Obecnie to Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bolesława Chrobrego przy ul. Armii Krajowej 8 – oto wzorowa odpowiedź pani Teresy Witusiak.

Dziś po dawnej elitarności niewiele śladów zostało. Zwłaszcza dawna studnia podwórkowa z rzeźbą to obraz nędzy i rozpaczy: nadżarte zębem czasu tynki gmachu aż się proszą o renowację. Trudno będzie budynkowi przywrócić stan taki, jaki widzimy na folderze z dawnych lat, ale… lepiej niż obecnie może być na pewno.

Ze Szkołą Podstawową nr 2 im. Bolesława Chrobrego, jedną z najstarszych – po „jedynce” podstawówek w mieście – z pewnością wiąże swoje wspomnienia wielu absolwentów. Tu działało Towarzystwo Śpiewacze i Jeleniogórski Chór Chłopięco-Męski, a sama dwójka przez długie lata była uważana za szkołę z klasą.

W sprawie nagrody od AD REM pana Pawła prosimy o kontakt z redakcją: telefon 0 75 75 444 00. Dziękujemy Państwu za udział w naszym konkursie i zapraszamy na następne jego wydanie za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group