Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 6120
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Elitarna szkoła wczoraj i dziś

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 20 października 2009, 19:18
Aktualizacja: Środa, 21 października 2009, 8:02
Autor: TEJO
Fot. archiwum/tejo
Wejście i podwórze dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 2 z czasów, kiedy była jeszcze ewangelicką, elitarną placówką dla dziewcząt z bogatych domów. Taka jest zawartość naszego dzisiejszego „zagadkowego” zdjęcia.

Upominek od wydawnictwa AD REM wylosował Paweł Pasternak. Gratulujemy! – Zamieszczone fotografie przedstawiają fragmenty (wejście i fontannę) dawnego liceum i elitarnej, ewangelickiej szkoły dla panien z dobrych domów (Oberlyzeum u. Studenten Anstalt) powstałej w 1908 roku przy ul. Ziegelstrasse. Obecnie to Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bolesława Chrobrego przy ul. Armii Krajowej 8 – oto wzorowa odpowiedź pani Teresy Witusiak.

Dziś po dawnej elitarności niewiele śladów zostało. Zwłaszcza dawna studnia podwórkowa z rzeźbą to obraz nędzy i rozpaczy: nadżarte zębem czasu tynki gmachu aż się proszą o renowację. Trudno będzie budynkowi przywrócić stan taki, jaki widzimy na folderze z dawnych lat, ale… lepiej niż obecnie może być na pewno.

Ze Szkołą Podstawową nr 2 im. Bolesława Chrobrego, jedną z najstarszych – po „jedynce” podstawówek w mieście – z pewnością wiąże swoje wspomnienia wielu absolwentów. Tu działało Towarzystwo Śpiewacze i Jeleniogórski Chór Chłopięco-Męski, a sama dwójka przez długie lata była uważana za szkołę z klasą.

W sprawie nagrody od AD REM pana Pawła prosimy o kontakt z redakcją: telefon 0 75 75 444 00. Dziękujemy Państwu za udział w naszym konkursie i zapraszamy na następne jego wydanie za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~xxx 20-10-2009 19:31
"Elitarna szkoła"... hmm... ta?... aha!... buahahahahaha ! =D
~absolwentka 21-10-2009 0:47
W latach 80 zdawałam egzamin do klasy muzycznej.Wielka aula,piękny fortepian i Pan dr.Franciszek Kosch,który egzaminował każdego ucznia.Szkoła już sama w sobie -historią była niesamowita..kameralna.Dziś przychodzę po swoje dziecko..w zadumie czując siłę pokoleń, ludzi którzy tworzyli szkołę od kiedyś do dziś...Jestem dumna i wdzięczna.
~Wolverine666 21-10-2009 7:52
eeh, wspomnienia:) Pozdrowienia i wyrazy wdzięczności dla wszystkich nauczycieli uczniów 86-94\'
~ 21-10-2009 9:10
Mam ogromny sentyment do tej szkoly, sama uczeszczalam do niej wraz z mezem i swoje dziecko za pare lat na pewno tez do niej poslemy, mila takze okazje przez krotki czas pracowac z kadra, ktora uczyla tez nas :) Pozdrowienia i wyrazy szacunku szczegolnie dla Pani dyrektor Elżbiety Rzemińskiej, ktora trzyma plcówkę w przysłowiowej garsci i nie pozwala, by stala sie ona jedna z pospolitych!!! Monika K.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group