Czwartek, 30 marca
Imieniny: Amelii, Leonarda
Czytających: 4885
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Elektronika wkracza na polskie autostrady

Środa, 2 września 2020, 7:03
Aktualizacja: Piątek, 4 września 2020, 11:39
Autor: WAC
Region: Elektronika wkracza na polskie autostrady
Fot. GDDKiA
Dolnośląski i opolski odcinek autostrady A4 oraz Autostradowa Obwodnica Wrocławia A8 zostaną wyposażone w jednolity, zintegrowany inteligentny system teleinformatyczny, dzięki któremu ruch ma być płynniejszy, szybszy i bezpieczniejszy.

Mocą umowy o wartości ponad 166 milionów złotych popisaną pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Wrocław oraz wykonawcą - konsorcjum firm Wasko (lider) i Trax Elektronik (partner) część dolnośląskiego i cały opolski odcinek A4 oraz Autostradowa Obwodnica Wrocławia A8 do końca 2022 roku zostaną wyposażone w nowoczesne urządzenia na bieżąco monitorujące warunki ruchu drogowego i jego zmiany. To pozwoli na dynamiczne zarządzanie ruchem poprzez chociażby sterowanie prędkością i pasami ruchu, wykrywanie zdarzeń czy też sterowanie koordynowanymi sygnalizacjami świetlnymi. Dodatkowo w czasie podróży przekazywane będą kierowcom istotne informacje, m.in. o warunkach ruchu i czasach podróży, o zdarzeniach na drodze, warunkach atmosferycznych czy objazdach. To wszystko przełoży się przede wszystkim na wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu podróży.
 
W następnym etapie zostaną podpisane umowy na montaż podobnych urządzeń na drogach S6 i S7 w oddziałach GDDKiA w Gdańsku i w Olsztynie, A1 i A2 w Oddziale GDDKiA w Łodzi i A1, A4, S1 w Oddziale GDDKiA w Katowicach. W rezultacie powstanie Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym, który będzie posiadał wiele funkcji usprawniających ruch drogowy oraz zwiększających komfort podróży. System dzięki zastosowaniu rozwiązań zaliczanych do inteligentnych systemów transportowych automatycznie wykryje i ostrzeże przed utrudnieniami, poinformuje o aktualnych czasach podróży i o dostępności miejsc parkingowych na MOP przy autostradach i drogach ekspresowych. W przypadku występujących utrudnień automatycznie wprowadzi stopniowanie ograniczenia prędkości i skieruje pojazdy na przejezdny pas ruchu, a w przypadku całkowitej blokady drogi automatycznie wyznaczy trasę objazdu.

Ponadto powstanie nowoczesna witryna internetowa z kompleksowymi informacjami o drogach krajowych i panujących na nich warunkach drogowych w czasie rzeczywistym.  Realizacja projektu umożliwi płynne i znacznie bezpieczniejsze korzystanie z dróg krajowych, a kierowcy otrzymają do dyspozycji szereg usług zwiększających jakość podróżowania po Polsce.  

Realizacja Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym jest dofinansowywana ze środków unijnych i realizowana w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” CEF w kwocie ponad 123 mln euro.

Twoja reakcja na artykuł?

33
63%
Cieszy
7
13%
Hahaha
5
10%
Nudzi
1
2%
Smuci
2
4%
Złości
4
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
123
Tak, to odpowiedzialna praca
16%
Dostają trochę za dużo
19%
Dostają o wiele za dużo
33%
To oburzające ile zarabiają
33%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group