Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 7883
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: "Elektronik" świętował jubileusz 60–lecia

Sobota, 27 października 2012, 11:00
Aktualizacja: Niedziela, 28 października 2012, 5:26
Autor: mea
Jelenia Góra: "Elektronik" świętował jubileusz 60–lecia
Fot. mea
Uroczystość zorganizowana z okazji 60–lecia Zespołu Szkół Elektronicznych w Jeleniej Górze odbyła się wczoraj (26.10.) w Jeleniogórskim Centrum Kultury. – Uczniowie, absolwenci, obecni pracownicy, a także byli nauczyciele tworzą jedną wielką rodzinę szkoły, która powstała w 1952 r. – powiedział Mirosław Ciesielski, dyrektor ZSE w Jeleniej Górze.

Najpierw w 1950 r. w Jeleniej Górze powstał Ośrodek Szkolenia Zawodowego Ministerstwa Poczt i Telegrafów, który kształcił pracowników dla potrzeb urzędów pocztowych. W 1952 r. przy ul. Złotniczej utworzono Zasadniczą Szkołę Telekomunikacyjną z klasami o specjalności „technika łączenia”. W miarę rozwoju telekomunikacji wzrastało zapotrzebowanie na średni personel techniczny tej gałęzi, dlatego w 1963 r. utworzono jeden oddział pierwszej klasy technikum o specjalności „teletechnika łączenia”.

W 1967 r. otworzono Technikum Łączności dla pracujących, a w 1972 r. powstało Liceum Zawodowe nr 4. W 1975 r. powołano Zespół Szkół Elektronicznych w skład którego weszły: Technikum Łączności w Jeleniej Górze, Liceum Zawodowe nr 4 w Jeleniej Górze oraz Zasadnicza Szkoła Łączności w Jeleniej Górze. W tym samym roku uruchomiono też Policealne Studium Elektroniczne.

– Ważnym wydarzeniem dla placówki było nadanie jej w 1980 r. imienia „Obrońców Poczty Polskiej” – podkreślił Mirosław Ciesielski. Utworzono też Izbę Pamięci, w której zgromadzono pamiątki i historyczne dokumenty dotyczące dziejów bohaterskiej obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. W 1987 r. Kuratorium Oświaty i Wychowania wyraziło zgodę na utworzenie pierwszej klasy dziennego technikum zawodowego na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej. W 2000 r. placówka została przeniesiona na ul. Podgórną. W 2002 r. otwarto pierwszą klasę Technikum Elektronicznego oraz powstało liceum o profilu elektronicznym. W 2009 r. w zespole szkół uruchomiono Technikum Logistyczne.

– W 2010 r. nasza szkoła zdobyła tytuł Najlepszego Technikum na Dolnym Śląsku – zaznaczył Mirosław Ciesielski. W 2011 r. „Elektronik” połączył się z Gimnazjum nr 3 i po raz kolejny zmienił siedzibę. Obecnie mieści się przy ul. Grunwaldzkiej. - Starsi nauczyciele, którzy jeszcze uczą opowiadają nam czasami, jak to kiedyś było w szkole. Po zmianie siedziby szkoły, mamy teraz bliżej do Centrum miasta – mówił Maciej Bobyk, uczeń III klasy.
Podstawową różnicą jest większa liczba dziewczyn edukujących się w placówce. – Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele są świetni, poziom nauki jest dosyć wysoki i bardzo mi się tu podoba. Coraz więcej dziewczyn uczy się w „Elektroniku”, tym bardziej, że niedawno powstał profil logistyczny, który mnie zainteresował – powiedziała Agnieszka Karasińska, uczennica III klasy ZSE.

Podczas uroczystości podziękowano emerytowanym nauczycielom, a także byłym dyrektorom „Elektronika”: Henrykowi Janulewiczowi, Wincentemu Mączce, Stefanowi Traczukowi, Franciszkowi Ryszce, Krystynie Raś oraz Zbigniewowi Kozyrze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
684
Tak, często
15%
Czasami
44%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group