Czwartek, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 10747
Zalogowanych: 27
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: "Elektronik" świętował jubileusz 60–lecia

Sobota, 27 października 2012, 11:00
Aktualizacja: Niedziela, 28 października 2012, 5:26
Autor: mea
Jelenia Góra: "Elektronik" świętował jubileusz 60–lecia
Fot. mea
Uroczystość zorganizowana z okazji 60–lecia Zespołu Szkół Elektronicznych w Jeleniej Górze odbyła się wczoraj (26.10.) w Jeleniogórskim Centrum Kultury. – Uczniowie, absolwenci, obecni pracownicy, a także byli nauczyciele tworzą jedną wielką rodzinę szkoły, która powstała w 1952 r. – powiedział Mirosław Ciesielski, dyrektor ZSE w Jeleniej Górze.

Najpierw w 1950 r. w Jeleniej Górze powstał Ośrodek Szkolenia Zawodowego Ministerstwa Poczt i Telegrafów, który kształcił pracowników dla potrzeb urzędów pocztowych. W 1952 r. przy ul. Złotniczej utworzono Zasadniczą Szkołę Telekomunikacyjną z klasami o specjalności „technika łączenia”. W miarę rozwoju telekomunikacji wzrastało zapotrzebowanie na średni personel techniczny tej gałęzi, dlatego w 1963 r. utworzono jeden oddział pierwszej klasy technikum o specjalności „teletechnika łączenia”.

W 1967 r. otworzono Technikum Łączności dla pracujących, a w 1972 r. powstało Liceum Zawodowe nr 4. W 1975 r. powołano Zespół Szkół Elektronicznych w skład którego weszły: Technikum Łączności w Jeleniej Górze, Liceum Zawodowe nr 4 w Jeleniej Górze oraz Zasadnicza Szkoła Łączności w Jeleniej Górze. W tym samym roku uruchomiono też Policealne Studium Elektroniczne.

– Ważnym wydarzeniem dla placówki było nadanie jej w 1980 r. imienia „Obrońców Poczty Polskiej” – podkreślił Mirosław Ciesielski. Utworzono też Izbę Pamięci, w której zgromadzono pamiątki i historyczne dokumenty dotyczące dziejów bohaterskiej obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. W 1987 r. Kuratorium Oświaty i Wychowania wyraziło zgodę na utworzenie pierwszej klasy dziennego technikum zawodowego na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej. W 2000 r. placówka została przeniesiona na ul. Podgórną. W 2002 r. otwarto pierwszą klasę Technikum Elektronicznego oraz powstało liceum o profilu elektronicznym. W 2009 r. w zespole szkół uruchomiono Technikum Logistyczne.

– W 2010 r. nasza szkoła zdobyła tytuł Najlepszego Technikum na Dolnym Śląsku – zaznaczył Mirosław Ciesielski. W 2011 r. „Elektronik” połączył się z Gimnazjum nr 3 i po raz kolejny zmienił siedzibę. Obecnie mieści się przy ul. Grunwaldzkiej. - Starsi nauczyciele, którzy jeszcze uczą opowiadają nam czasami, jak to kiedyś było w szkole. Po zmianie siedziby szkoły, mamy teraz bliżej do Centrum miasta – mówił Maciej Bobyk, uczeń III klasy.
Podstawową różnicą jest większa liczba dziewczyn edukujących się w placówce. – Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele są świetni, poziom nauki jest dosyć wysoki i bardzo mi się tu podoba. Coraz więcej dziewczyn uczy się w „Elektroniku”, tym bardziej, że niedawno powstał profil logistyczny, który mnie zainteresował – powiedziała Agnieszka Karasińska, uczennica III klasy ZSE.

Podczas uroczystości podziękowano emerytowanym nauczycielom, a także byłym dyrektorom „Elektronika”: Henrykowi Janulewiczowi, Wincentemu Mączce, Stefanowi Traczukowi, Franciszkowi Ryszce, Krystynie Raś oraz Zbigniewowi Kozyrze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
787
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Aktualności
Czy taka hala będzie u nas?
 
Aktualności
Syreny w hołdzie koledze ze wschodniej granicy
 
Aktualności
Kawka u Boskich
 
Kultura
Festyn w Miłkowie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group