Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7330
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Eksmisje na własne życzenie

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 11 października 2012, 9:39
Aktualizacja: 9:52
Autor: UM
Na początku tygodnia doszło do eksmisji kolejnej zadłużonej lokatorki z zajmowanego przez nią mieszkania. – Sądy wydały ponad 790 (już prawomocnych) wyroków eksmisyjnych i tyle jest do wykonania – informuje rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze Cezary Wiklik. – W każdym przypadku sprawa taka jest dla nas bardzo trudna, bo przecież chodzi o ludzi, jednak w wielu sytuacjach nonszalancja lokatorów jest nie do zrozumienia – dodaje.

Przykładem jest eksmitowana ostatnio jeleniogórzanka, H.B. - Po latach mieszkania w domu przy ul. Wolności została wyeksmitowana z tamtego lokalu w 2008 r. Pozostawiła za sobą dług w wysokości 16.125 zł. Przeniesiono ją do innego mieszkania przy ul. Długiej. Ze względu na chorobę i niepełnoletnie (wówczas) dziecko otrzymała luksusowe w tej sytuacji mieszkanie (2 pokoje, kuchnia, łazienka, przedpokój) z miesięcznym czynszem 260 zł. Nie opłacała go w ogóle. Odsetki, koszty komornicze, itp. sprawiły, że łączny koszt jej zadłużenia, tylko z tytułu zamieszkiwania przy ul. Długiej wyniósł na koniec września br. prawie 22,3 tys. zł. W tym czasie (2008 – 2012) H.B. korzystała z wielu form pomocy, bo poza otrzymywaną przez nią rentą MOPS wypłacał jej zasiłek, otrzymywała także pomoc (finansową i rzeczową) na uczącą się wtedy córkę. Ze względu na rosnące długi i brak jakiejkolwiek próby ugody zdecydowano się na skierowanie sprawy do sądu i w konsekwencji eksmisję. Ze względów społecznych (przedłużająca się choroba) lokal socjalny, na jaki otrzymała przydział jest wyposażony we własne w.c - pisze Cezary Wiklik.

- Eksmisja jest ostatecznym, dramatycznym krokiem samorządu w stosunku do lokatora – mówią pracownicy, zajmujący się tymi sprawami. – Nie mamy jednak innego wyjścia, bo z drugiej strony na mieszkania komunalne oczekuje ponad 3 tys. jeleniogórskich rodzin, także z dziećmi i też bez znaczących dochodów, niemniej z reguły realizujących obowiązki czynszowe po otrzymaniu własnego lokum.

- Sprawa pomocy społecznej w każdej formie jest dla mnie jedną z najistotniejszych – powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Miasta. – Chodzi jednak o to, by nie była ona formą prostego rozdawnictwa pieniędzy. Jeśli na pomoc społeczną wydajemy z budżetu Miasta ponad 44 mln złotych, to tym bardziej każda złotówka musi być szczegółowo oglądana. Nie będziemy oszczędzać pieniędzy tam, gdzie są one potrzebne, ale też będziemy wymagać realizowania fundamentalnych obowiązków lokatorskich, jakim jest m.in. opłata czynszu. Ale też będziemy w tym pomagać. Jelenia Góra realizuje program odpracowywania czynszu. Każdy zadłużony lokator może (i powinien) przyjść do Urzędu, przedstawić swoje problemy, umówimy się co do ratalnej spłaty zadłużeń, uruchomimy po podpisaniu ugody i spełnieniu warunków, zasiłki mieszkaniowe. Zaproponujemy „odrobienie” części długów w pracach na rzecz Miasta. Mamy ten system tak opracowany, że to „odrabianie” nie koliduje z przepisami skarbowymi, więc jest drogą do skutecznego niwelowania zadłużeń, z której wiele rodzin już skorzystało i korzysta. Ale właśnie w interesie i w imieniu tych rodzin niereformowalni dłużnicy będą podlegali eksmisjom i rygorom komorniczym - twierdzi prezydent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45) Dodaj komentarz

~ 11-10-2012 9:58
Odsetki, koszty komornicze, itp. = 22 300zł I wychodzi że nawet jak mieszkała cały rok 2008 do dziś to ok. 57 miesięcy x 260zł czynszu daje kwotę: 14820zł! A zatem koszty komornicze i odsetki to kwota 7480,00 PONAD POŁOWA ZADŁUŻENIA BAZOWEGO!!!! i tak oto się powiększa zadłużenie... później statystyki są zawyżane i mówi się o zadłużeniach "wirtualnych" ... A komornik pewnie się napracował... nie ściągneli poprzedniego długu więc było jasne, że nowy zawiśnie w próżni... dostanie kolejny lokal i będzie to samo... Powinno być tak jak np. w Anglii skoro jest pomoc z MOPSu to najpierw MOPS powinien dofinansowywać mieszkanie i przelewać kwoty bezpośrednio na konto miasta, a nie dawać do ręki... no chyba, że mówimy o pomocy 50ZŁ miesięcznie.. wtedy to faktycznie bez sensu... ale zasiłek jest ;(
~... 11-10-2012 10:06
zgadzam się z przedmówcą...
~Wild men 11-10-2012 10:10
Prezydent pieprzy farmazony! Jak chciałem ugody to cisza, a niech przyjdą do mnie, to zabiję. Długi mieszkańców są rządowi na rękę, to taki wirtualny kapitał, pieniądze które są wpisane do rejestru a ich nie ma.
~Mroku 11-10-2012 10:12
Gdyby ludzie mieli normalne zasiłki ,renty itp to by płacili wszystko a że w pięknej R.P po 30latach pracy masz 500 zł i zasiłku to przez rok a pracy niema to co ci biedni ludzie maja robić . kRAŚĆ JAK tE ŚWINIE W RZĄDZIE ? A my ludzie pracujący podatki kosmiczne od wszystkiego i za wszystko .
~Krzyś 11-10-2012 10:30
Nie jestem zwolennikiem zadłużania się, ale ceny czynszów miejskich (tzn. ZGL-ów) są nieraz dwukrotnie wyższe niż ceny czynszów JSM. Powodem tego są niekontrolowane przez nikogo stawki remontowe ZGL-ów. To co w JSM robi się za przykładowo 6 500,- zł, w ZGL'u kosztuje ponad 12 000,- złotych. Daje przykład remontu schodów na Zabobrzu przez JSM (z remontem chodnika) i proponowanego remontu schodów na osiedlu Zachodnim przez ZGL. JSM wynajmuje firmę zewnętrzną, a ZGL robi sam.
~i co jeszcze 11-10-2012 10:31
Taaa dać nierobom sowite zasiłki niech w ogóle nic nie robią. To ja pier....e skoro mają dawać za f...r rzucam robote i ide na zasiłek xD Kiedy się ludzie nauczą że zasiłek nie jest formą dochodu z którego mają się utrzymać tylko pomocą dodatkową w cięzkej sytuacji materialnej. Dajmy na to jest sobie gość, który traci pracę nie z własnej przyczyny - zanim znajdzie nową powinien być normalnie wspomagany przez Państwo, aby przeżyć na poziomie nie gorszym niż dotychczas. Oczywiście to też powinno być okresowe. A nie wypłacają jałmużnę i myślą, że ktoś za to wyżyje.
~ 11-10-2012 10:39
Bez przesady, przez 4 lata kobieta nie płaciła za czynsz a teraz bieda bo eksmitują?! Dostaje jedno mieszkanie potem drugie a teraz dostanie kolejne. Ja nie mam szans na malutką kawalerkę bo wg miasta zarabiam "za dużo". Śmiech na sali. Płacę dwa razy większy czynsz nie mówiąc o rachunkach i ledwo na życie wystarcza. A kobitka sobie nie płaci, miasto pomaga (marnie, ale jednak) i jeszcze źle. To pierdziele, niech wszyscy przestaną płacić, niech sobie długi rosną a i tak mieszkanko sie jakieś dostanie. Luksus. Jak ludzie płacą to jest źle ale jak nie płacą to biedni, chorzy i im sie należy. Nie płaci- wypad, niech ludzie, którzy to docenią np samotne matki z dziećmi, dostają mieszkania.
~ 11-10-2012 10:56
jeżeli MOPS wypłaca zasiłki ,renty, to czemu z całej sumy jaka jest przyznana danej osobie nie odlicza czynszu np.260zł i wpłaca tych pieniędzy na urz. który wynajmuje lokal , tak jak to się dzieje w innych bardziej cywilizowanych krajach-proste
~świnoujście 11-10-2012 11:01
PATOLOGIA pozostanie PATOLOGIĄ...ale URZĘDASY/komornik/ liczą sobie niesamowite honoraria -IM SIE ZAWSZE NALEŻY !!!
~ 11-10-2012 11:02
cd. MOPS dla rodzin przyznaje ochłapy a "rodziny zastępcze" dostają na jedno dziecko ok 1400zł, chory kraj, gdyby pani H.B. dostała na swoja córkę 1 400 zł to pewnie nie było tego artykułu
~ 11-10-2012 11:04
do świnoujście, oni mogą spać spokojnie i eksmisja ich nigdy nie dopadnie
~jood 11-10-2012 11:31
To są efekty rozbuchanej w naszym kraju pomocy socjalnej - zasiłki na wszystko, mieszkanie też "się należy". Nic dziwnego, że tylu jest w Polsce pasożytów, nauczonych żerować na tych, co pracują i płacą podatki. Tej babie powinni dać norę w piwnicy, z jednym okienkiem pod sufitem i drewnianym kiblem na podwórku, to może by jej rozumu przyszło.
~ 11-10-2012 12:10
do jood, ciesz się że tobie się powiodło a może rodzice cię ustawili na starcie, kupili mieszkanko itd,itp a teraz się mądrzysz
~alex50 11-10-2012 12:47
\\\"Sprawa pomocy społecznej w każdej formie jest dla mnie jedną z najistotniejszych – powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Miasta\\\". Akurat ...przestałby kłamać. Przez niego jako osoba bezrobotna-niepełnosprawna wykonująca bez zarzutu pracę społecznie użyteczną w szkole,straciłem zasiłek z MOPS-u a po trzech dalszych miesiącach musiałem zrezygnowac z pracy. Stało się tak tylko dlatego że 23 Kwietnia 2012 r. w Urzędzie Miasta wykryłem sfałszowaną metrykę urodzenia i oszustwo mieszkaniowe. Chcieli przenieść ustalenie dziedziczenia ustawowego od notariusza do Sądu gdzie sprawę na pewno przegram. Umyślnie już teraz pozbawili mnie środków finansowych. Brawo Panie Zawiła. Gratuluje kolegów w osobach : Pana Grodzińskiego z Ratusza i sedziego Sądu Apelacyjnego z Wrocławia.
~ 11-10-2012 13:38
Sprawe znamy tylko z jednej strony. Dobrze byloby, gdyby wypowiedziala sie tu rowniez i ta pani. A Redakcia moze zbyt lekkodusznie zatytulowala ten artykul "Na wlasne zyczenie"?na dobra sprawe nie wie nikt z nas- ani podejrzewam Redakcja, czemu ona nie placila.
~*chipo 11-10-2012 14:18
dzisiaj ona, a jutro możecie być wy... pamiętajcie o tym komentując sytuacje dłużników.
~ 11-10-2012 14:31
di chipo: tez tak mysle.Nie wiadomo do konca, jak to bylo, a szczekania tu na jej temat duzo. Pomyslcie czemu tak jest, ze Zawily i tych wszystkich innych eksmisja NIGDY nie bedzie dotyczyc. Warto sie nad tym zastanowic.
~do Krzyś 11-10-2012 15:21
co ty za bzdury piszesz???? Nie masz pojęcia jakie są stawki czynszowe w JSM, w porównaniu z nimi czynsz ZGL-u to śmiech!!!!!
~do jood 11-10-2012 16:01
Twoje dni sa policzone w PMP kolego... Lepiej zacznij pracować a nie pisać głupoty w czasie pracy.. Osobiście wysłałem maila w sprawie Twojej pracy :) Powodzenia
~K_asia1 11-10-2012 16:20
Nieroby zawsze tylko rękę wyciągają po kasę. Wszystko za darmo się należy, tak? A reszta zap.......ć?
~ 11-10-2012 17:49
do piszącego "11-10-2012 09:58" (pierwszy post) - wykonaj taką pracę płacąc ZUS przez tyle miesięcy i bądź tańszy od komornika....
~! 11-10-2012 17:53
MOPS powinien dofinansować mieszkanie i ewentualnie kursy i inne formy dokształcenia, aby taka osoba mogła znaleźć pracę a nie wiecznie brała zasiłki. Zaraz napiszecie, że pracy nie ma. Praca jest, tylko trzeba coś umieć i mieć wykształcenie (wystarczy zawodowe, zwłaszcza w poszukiwanych zawodach). Jak się nie chciało uczyć to pretensje można mieć do siebie. Mi nikt nic za darmo nie dał, nie pochodzę z bogatej rodziny. Skończyłam studia, pracowałam w każde wakacje, zdobywałam doświadczenie na stażach. Teraz mam pracę i nie godzę się na utrzymywanie przez państwo (czyli z moich m.in. podatków) osób, które w szkole wagarowały, albo z innych powodów uczyć im się nie chciało. Mieszkania tez nikt mi nie dał, muszę oprócz czynszu płacić kredyt mieszkaniowy. I pensja musi mi starczyć.
~ 11-10-2012 18:18
Jednak wredna komuna PRL-u to był kraj przyjazny ludziom. Co by tu nie mówić była bardziej ludzka.
~ 11-10-2012 19:47
Ogarnijcie sie REDACHTORY. Dobrze ktos pisze o 19:41. Schodzicie na psy, staliscie sie tanim brukowcem. Apeluje do tej Pani, zeby podala do sadu o pomowienie. Dziadostwo, nie gazeta. Szukacie sensacji czyims kosztem.
~jeeleniogorz 11-10-2012 21:19
prawda boli ? czy jaki jest powod usuniecia mojego komentarza z godziny 19;41 ?
falszywy_rуmcycymcy 12-10-2012 9:59
1:19 | ~jeeleniogorz | ...buraczanych komentów nie publikujemy.. :)
~ 12-10-2012 10:04
he he heeeeeeeeeeeeeee moj komentarz (dzisiejszy) tez usuniety.Matko jedyna, cenzura lepsza, niz za komuny. Napisalam, ze o 19: 41 ktos twierdzi, ze zna pania, ktora jest eksmitowana i ze Redakcja robi, co chce. Niewygodne, bo prawdziwe. Komentarz nie byl obrazliwy ani ordynarny. A zostal usuniety. Czesto rasistowska pisanina o c...nach i Zydach, tudziez rozne Ku i Chu oraz Pier nie sa usuwane. brawo, szanowna redakcjo. Tak trzymac. Tak robia brukowce na calym swiecie.
~ernest551 12-10-2012 11:43
znalezlii się obrońcy dłużników,nie płacą to niech wypie... na alkohol to mają i inne pierdoły a czynsz 260 zł za taki lokal to śmiech na sali i niech go dostanie jakaś porządna rodzina zamiast żuli albo takich jak ta w artykule,robić sie nie chce a chodzić po zapomogi to potrafią od rana pół dnia to tu to tam
~ 12-10-2012 12:23
A skad wiesz o tym alkoholu? Znasz eksmitowana osobe? Post z godz.19:41 byl wlasnie o tym, ze czytelniczka osobe zna i probowala pewne fakty "wyprostowac". Ale post zostal usuniety, bo niewygodny. KJelonka pasie sie sensacjami nie sprawdzajac, jak jest.Zuli, tak jak ta w artykule??? znasz ta osobe, ze tak piszesz? Jestes bezczelny i durnowaty.
~lokatorka 12-10-2012 13:44
Ja mieszkam w kupionym mieszkaniu od zgl.Do mojego mieszkania prowadzi wspolny przedpokoj z ktorego korzysta rodzina obok mnie.Nie placa czynszu, uzbieralo im sie ponad 30000tys.dlugu.Nie maja prawa do tego lokalu,jak rowniez otrzymali eksmisje.Dewastuja co sie da,pija na potege,znecaja sie nad zwierzetami.Brud i smrod,jakies szmaty na ich drzwiach.Bo kazde porozbijane podczas ciaglych awantur. Zglaszalam do ZGL na Policje,Straz Miejska o patologicznym zachowaniu tej rodziny.I nic...Jestem wyzywana i straszona,a do domu trzeba wchodzic od drugiego pietra w masce-taki smrod od nich.Nikogo nie interesuje moje zdrowie i dla czego ja mam zyc w takich warunkach.Placac regularnie.Stracilam przez nich zdrowie,mialam zawal i operacje serca.Teraz musze sie leczyc.Co z takimi jak oni?To patologia..
CН.W.D.P. 12-10-2012 18:32
ZASTANAWIA MNIE, DLACZEGO W KRAJU, W KTÓRYM JEST DEMOKRACJA, DZIEJĄ SIĘ RZECZY, KTÓRYM SPOŁECZEŃSTWO JEST PRZECIWNE... WYRAŹNIE WIDAĆ, IŻ TEN TWÓR, ZWĄCY SIĘ SPOŁECZEŃSTWEM ORAZ SYSTEM ZWANY DEMOKRACJĄ, SĄ DO CZTERECH LITER...
~jeeleniogor 12-10-2012 19:15
OCZYWIŚCIE. Nie bronię ludzi którzy nie płacą i uważam, że jest to niesprawiedliwe, że dostają mieszkanie za mieszkaniem, mimo swoich długów. Mój komentarz dotyczył czegoś innego. A mianowicie powtarzając się, moim zdaniem Jelonka zeszła na psy. Bo tak się śmiesznie składa, że doskonale znam sytuację pani H.B. i wasz artykuł w wielkiej mierze odbiega od rzeczywistości. Próbuję tylko walczyć o dobre imię tej pani? To przykre jak nie obiektywny potrafi być ten portal i ciągnąć informacje tylko z jednego (niesprawdzonego) źródła. Studiowałam dziennikarstwo i nie tego tam uczą. Ale czy redaktorzy w ogóle studiowali cokolwiek ? Taki popularny serwis, a z każdym miesiącem zaczyna przypominać Fakt, za rok to tu będzie Wiocha.pl. Pewnie zaraz mój komentarz bez uzasadnienia zostanie usunięty.
~jeeleniogor 12-10-2012 19:16
a przecież mamy wolność słowa!
CН.W.D.P. 12-10-2012 20:44
jeeleniogor, TY CHYBA NIEWIELE ROZUMIESZ... NP TEGO, ŻE jelonka.com, TO PRYWATNA CZYJAŚ RZECZ, I W ZWIĄZKU Z TYM MOŻE SOBIE WŁAŚCICIEL TEGOŻ PORTALU ROBIĆ TU, CO TYLKO CHCE. JEŚLI CENZURUJE WPISY, TO JEGO RZECZ!! NIE PODOBA CI SIĘ SE CZY FAKT-NIE KUPUJESZ... NIE PODOBA CI SIĘ jelonka.com-NIE WCHODZISZ... O CO TOBIE CHODZI?? WOLNOŚĆ SŁOWA MASZ NA ULICY-TAM IDŹ I WYGŁASZAJ SWOJE TEZY, I NIKT CIĘ NIE MA PRAWA OCENZUROWAĆ.
CН.W.D.P. 12-10-2012 20:48
MASZ COŚ DO wiocha.pl ?? MOŻE TWOIM ZDANIEM NALEŻY ZAMKNĄĆ ÓW SERWIS, BOWIEM TOBIE SIĘ NIE PODOBA?? CZY TO NIE JEST FORMA CENZURY??
CН.W.D.P. 12-10-2012 20:50
NIE JESTEM Z NATURY AGRESYWNY, ALE DO NIEKTÓRYCH OSOBNIKÓW JEDNAK BYM STRZELAŁ, A PRZYNAJMNIEJ BYM ICH LAŁ...
~alexpand52 13-10-2012 10:19
Pan Zawiła podobno przygląda się teraz każdej złotówce z MOPS-u. Oczywiście kłamie. Wcale nie o to chodzi. Prezydent i Ratusz oglądają także każdą cudzą złotówke. ( oszustwo mieszkaniowe wykryte w Urzędzie Miasta 23 Kwietnia 2012 r.) I oczywiście nie ma winnych . Prokuratura Okręgowa moje zawiadomienie o przestepstwie z 17 Maja 2012 r. bezczelnie zablokowała . Nie wydali nawet postanowienia i jescze chcieli mnie wrobic w przestępstwo z art.270 k.k. W sytuacji gdy moje zawiadomienie dotyczyło popełnienia przestępstwa p-ko wiarygodności dokumentów wyczerpujacym znamiona art.271 k.k., 272 k.k. Skrajna bezczelność i kolejne oszustwo. Dobrze że nie stawiłem się dwa razy na przesłuchanie i zrobiłem przez telefon awanture policji.Sfałszowali metrykę urodzenia i usunęli wiele prawidłowych metryk.
CН.W.D.P. 13-10-2012 11:05
alexpand52, JESTEŚMY POD WRAŻENIEM!! DAWAJ JESZCZE!!
~Nika 13-10-2012 20:59
wiele osób czeka na mieszkania komunalne, a zastanawia mnie fakt, tych "żuli" bo gdzieś mieszkają a codziennie chodzą nawaleni, za co oni piją do jasnej cholery?! codziennie o kazdej porze nawaleni ! tacy to mają dach nad głową ;/
~Nika 13-10-2012 21:01
wiele osób czeka na mieszkania komunalne, a zastanawia mnie fakt, tych "żuli" bo gdzieś mieszkają a codziennie chodzą nawaleni, za co oni piją do jasnej cholery?! codziennie o kazdej porze nawaleni ! tacy to mają dach nad głową ;/
~witek53 14-10-2012 10:56
panie zawiła kłamstwa i przekręty w tym miescie to norma tej władzy prosze powiedziec co takiego zawiniła osoba niepełnosprawna eksmitowana z lokalu w którym mieszkała przez 48 lat i dzięki panu podległym jednostką lokal w centrum miasta był wylęgarnią chorób i smietniskiem co zagrażało zyciu tam mieszkających ludzi brak pana nadzoru nad podległymi panu jednostkami a może pana aprobata takiego działania świadczy tylko o arogancji tej władzy bo wszelkie interwencje które są do pana adresowane pozostają bez odpowiedzi ratusz ma nas mieszkanców za nic a urzędnicy są bezkarni taką mamy władze PO
~witek53 16-10-2012 8:25
czy pan cezary wiklik przestanie oszukiwać mieszkanców tego miasta brak samokrytycyzmu i wypaczanie faktów to jest domena rzecznika pana prezydenta na tym polega służenie panu zapomina pan panie wiklik że pan kiedys odejdzie a pan zostanie sam z tymi kłamstwami wobec mieszkanców tego miasta
~Krzyk 25-11-2012 23:15
Kazdy co zostal eksmitowany lub grozi mu to niech poznaje swoje prawa. I walczy o przeszczeganie go przez Polska wladze i sady.A KAZDA SPRAWA Z TYM ZWIAZANA JEST WYGRANA Z DUZYM ODSZKODOWANIEM -TU SA TE PRAWA I GDZIE SIE ODWOLYWAC I POKAZUJCIE JE INNYM -WIADOMO ZE WIELU NIEMA KOMPUTERA ABY TO ZNALEZC TO MOWIC IM O TYM http://pl.wikipedia.org/wiki/Europejski_Trybuna%C5%82_Praw_Cz%C5%82owieka prawa człowieka Europejska Konwencja Praw Człowieka Rada Europy ombudsman, Rzecznik Praw Obywatelskich Powszechna Deklaracja Praw Człowieka Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej KARTA PRAW PODSTAWOWYCH UNII EUROPEJSKIE
~Krzyk 25-11-2012 23:51
KARTA PRAW PODSTAWOWYCH UNII EUROPEJSKIE http://eur-lex.europa.eu/pl/treaties/dat/32007X1214/htm/C2007303PL.01000101.htm Artykuł 1 Artykuł 3 B)Artykuł 4 Artykuł 7 Artykuł 24 Artykuł 25 Artykuł 26 Artykuł 33 Artykuł 34 Artykuł 41Artykuł 43Artykuł 47Artykuł 48Artykuł 51Artykuł 52Artykuł 53 TE ARTYKULY DAJA WYGRANE SPRAWY IDYWIDUALNIE DOSTOSOWANE
~Krzyk 26-11-2012 2:57
http://www.debica.bratalbert.org.pl/bezdomnosc.pdf

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group