Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 12165
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Ekowycieczka w Rudawach Janowickich

Środa, 11 kwietnia 2018, 12:22
Autor: WAC
Region: Ekowycieczka w Rudawach Janowickich
Fot. Organizator
Już jutro (12.04) w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pt. „Śmieci skrzydeł nie mają!” – zabierz je ze sobą na dół, posegreguj i wrzuć do odpowiednich pojemników na odpady odbędzie się ekowycieczka z Karpnik do Schroniska Szwajcarka.

W górskich schroniskach, na słupkach z oznakowanymi szlakami, na wyznaczonych górskich trasach oraz przy wejściach do górskich parków narodowych zostaną zamontowane specjalne edukacyjne tabliczki, zachęcające turystów do niepozostawiania śmieci. Na tabliczkach występuje ekobohater akcji, czyli orzeł przedni – wspaniały symbol polskich gór, który będzie zachęcać do troski o ich czystość.

W naszym regionie akcja odbędzie się 12 kwietnia. Wezmą w niej udział uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczych z Jeleniej Góry pod opieką nauczycielki Renaty Jaryczewskiej. Grupę poprowadzi szlakiem wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski. Wyprawa do Szwajcarki jest otwarta – każdy, kto chciałby dołączyć, będzie mile widziany. Dla każdego, kto przyłączy się do wycieczki, Fundacja ProKarton ufunduje pyszne soki w kartonikach. Oczywiście po akcji puste kartoniki będę zniesione ze schroniska i wrzucone do żółtych pojemników na surowce wtórne.
Eko-wycieczka ruszy o godz. 10 spod zamku w Karpnikach. O godz. 11.00 w schronisku Szwajcarka odbędzie się prelekcja nt. ochrony środowiska w górach. Uczniowie zamontują także tabliczkę "Śmieci skrzydeł nie mają" z orłem przednim – symbolem projektu, co symbolicznie rozpocznie akcję w Górach Sokolich.

Organizatorzy akcji z Koalicji Recykling Górom planują , aby orzeł przedni pojawił się w minimum 500 miejscach (schroniska, szlaki górskie, parki narodowe…) od Sudetów po Bieszczady. Będą także regularnie sprzątać górskie szlaki oraz koordynować i finansować edukacyjne akcje dla szkół i organizacji społecznych. Pomysł polskiej edycji akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" narodził się w Dolomitach, gdzie od lat prowadzona jest ekologiczna akcja "I rifiutti non hanno le ali".

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group