Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 2653
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Edukacja z KPN

Środa, 13 kwietnia 2022, 14:15
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Edukacja z KPN
Fot. Przemek Kaczałko
Karkonoski Park Narodowy zaprosił do współpracy uczniów Szkoły Podstawowej Nr 15 w Jeleniej Górze i wspólnymi siłami przeprowadził akcję ratowania żab i ropuch, które mogłyby zakończyć swój żywot pod kołami samochodów przejeżdżających przez Sobieszów.

Dzieci z SP 11 mają za sobą specjalne lekcje, podczas których edukowały się na temat płazów w Karkonoskim Parku Narodowym. Tym razem uczniowie odbyli zajęcia w terenie, gdzie mogli uratować żaby, ropuchy, a także zobaczyć jak wygląda skrzek.

Na trasach migracji rozrodczych płazów, które od zarania dziejów co roku odbywają się wiosną - wybudowano drogi i musimy pomóc przedostać im się na drugą stronę ulicy - podkreśliła Sabina Tabaka, główna specjalistka ds. edukacji w KPN.

Pracownicy parku narodowego zbierają płazy do wiaderek i przenoszą je na drugą stronę ulicy. Do akcji zaprosili też dzieci z pobliskiej Szkoły Podstawowej Nr 15, co ma również walor edukacyjny. Na szlaku migracyjnym zamontowane są też siatki, co pozwala uratować część żab i ropuch przed rozjechaniem.

Jak zaznaczyli przedstawiciele KPN, żaby i ropuchy żywią się owadami, więc są dla nas pożyteczne. Ze statystyk wynika, że 1/3 żab i ropuch ginie pod kołami samochodów, ale dzięki takim akcjom udaje się uratować tysiące płazów. Ponadto świadomość społeczna rośnie i w wielu miejscach - przy budowie dróg, brane są pod uwagę szlaki migracyjne różnych zwierząt.

Jako entomolog widzę taką zależność, że gdy ubywa nam owadów, ubywa też płazów - podkreśliła Aneta Sikora, szefowa Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie.

Twoja reakcja na artykuł?

12
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group