Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 12127
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: ECO plus Jelfa: „Lek na smog”

Czwartek, 23 listopada 2017, 7:39
Aktualizacja: Piątek, 24 listopada 2017, 7:28
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: ECO plus Jelfa: „Lek na smog”
Fot. Przemek Kaczałko
W środę (22.11) doszło do uroczystego otwarcia nowoczesnej kotłowni przy ul. Powstańców Śląskich, która dostarcza ciepło i gorącą wodę głównie do Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego Jelfa S.A. Jak podkreślają przedstawiciele ECO – to kolejny element walki ze smogiem.

Działania w kierunku modernizacji kotłowni zapoczątkowano trzy lata temu i w tym roku udało się sfinalizować inwestycję. - Tuż po nabyciu ciepłowni od Jeleniej Góry powstał pomysł, jak węgiel zastąpić czymś bardziej ekologicznym - wspomina Monika Stypułkowska, członek zarządu ECO S.A. - Jelfa jest bardzo istotnym klientem dla nas, jednym z większych w całej grupie kapitałowej - poinformowała M. Stypułkowska. Jak podkreślają przedstawiciele obu firm, dzięki tej inwestycji emisja CO2 zostanie ograniczona o ponad 50 proc., a emisja pyłu o 93 proc. - To nie tylko korzyść dla Jelfy, ale i całego regionu - dodają. Inwestycja kosztowała ponad 3,5 mln zł, z czego ponad 2 miliony pochodziło z kredytu na preferencyjnych warunkach z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W uroczystym otwarciu brali udział przedstawiciele władz miasta z prezydentem na czele. - Nie licząc głównej elektrociepłowni, która znajduje się na terenie dawnej Celwiskozy, wszystkie pozostałe zostały przekształcone w ekologiczne. Do tego zlikwidowaliśmy ponad 1200 pieców, a w przyszłym roku jeszcze więcej. To pokazuje skalę naszych działań na rzecz poprawy jakości powietrza, ale musimy mieć świadomość, że jesteśmy w kotlinie i będziemy stopniowo nadal to ograniczać - stwierdził Marcin Zawiła.

Przedsiębiorstwo farmaceutyczne ma odbierać 95 proc. ciepła, pozostała część ma zasilać obiekt sportowy przy ul. Złotniczej. - Inwestycja zapewnia nam stabilność źródła, która na pewno jest większa, niż w poprzedniej kotłowni węglowej - powiedział Waldemar Stępień, prezes zarządu Jelfa S.A.

Do tej pory odbiorcy byli zaopatrywani w ciepło z kotłowni parowej opalanej miałem węgla kamiennego. Modernizacja zakończyła się w drugiej połowie 2017 roku, a do zasilania używa się paliwa gazowego, które przy zastosowaniu nowoczesnej technologii zapewnia znacznie wyższą sprawność wytwarzania ciepła. Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A. to wiodąca spółka ciepłownicza w Polsce - jedyna z polskim kapitałem. Działalność prowadzi w ok. 50 gminach na obszarze 10 województw. 53 proc. akcji należy do Gminy Opole, pozostałe udziały ma niemiecki koncern E.On edis energia sp. z o.o.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
995
Jest nowy
7%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group