Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8773
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dzisiaj ruszają letnie koncerty organowe

Niedziela, 12 lipca 2020, 8:05
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 lipca 2020, 11:50
Autor: Manu
Jelenia Góra: Dzisiaj ruszają letnie koncerty organowe
Fot. UM Jelenia Góra
Rusza osiemnasta edycja Cieplickich Koncertów Organowych. Pierwszy koncert już dziś (12.07) o godz. 19.15 w Kościele Zbawiciela (Pl. Piastowski 18) . Wystąpi Krzysztof Karcz. Mecenat nad wydarzeniem: Miasto Jelenia Góra. Wstęp wolny.

Pomysł Cieplickich Koncertów Organowych narodził się w 2002, po generalnym remoncie cieplickich organów, które można uznać za jeden z najdoskonalszych instrumentów na Śląsku.

Jest to inicjatywa parafii ewangelicko-augsburskiej, do której należy kościół p.w. Zbawiciela w Jeleniej Górze–Cieplicach. Koncerty gromadzą każdego roku wybitnych organistów z całej Europy. Cieszą się też dużym zainteresowaniem słuchaczy. W każdą niedzielę miesiąca, melomani będą mogli uczestniczyć w darmowych koncertach wirtuozów muzyki klasycznej. Tegoroczne XVIII Cieplickie Koncerty Organowe będą trwały od 12 lipca do 30 sierpnia.

W koncercie inauguracyjnym zagra Krzysztof Karcz, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju oraz za granicą. W 2010 założył klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia im. S. Moniuszki w Bielsku- Białej. Pełni funkcję organisty w Parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku - Białej Komorowicach. Jest też dyrektorem Świętojańskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Bielsku-Białej.
Jako stypendysta Deutscher Akademischer Austauschdienst studiował też w Musikhochschule Luebeck (Niemcy) w klasie organów prof. Arvida Gasta. Uczestniczył w kursach muzycznych prowadzonych przez wybitnych organistów i pedagogów, m.in.: Tona Koopmana (Holandia), Christopha Bosserta (Niemcy), Juliana Gembalskiego (Polska), Edgara Krappa (Francja), Oliviera Latry'ego (Francja), Jean-Luca Perrota (Francja), Maije Lehtonen (Finlandia). W 2000 zdobył I Nagrodę na Konkursie Kompozytorskim BACH 2000 w Katowicach oraz IV Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Częstochowie. W 2005 w Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu otrzymał II Nagrodę i Nagrodę Specjalną za najlepszą interpretację Koncertu G-dur Feliksa Nowowiejskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

10
91%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group