Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7251
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dziś wypadek pozorowany na Lubańskiej – akcja bezpieczeństwa PKP

Wiadomości: Jelenia Góra/Kraj
Piątek, 24 maja 2013, 7:35
Aktualizacja: 7:38
Autor: Org
Fot. Archiwum PKP PLK
Polskie Linie Kolejowe rozpoczynają dzisiaj (24 maja) doroczną akcję „Bezpieczny przejazd”, tym razem w Jeleniej Górze. Na przejeździe kolejowym przy ul. Lubańskiej o godz. 11.00 odbędzie się pokaz akcji ratunkowej w następstwie symulacji zderzenia samochodu z pociągiem jadącym z prędkością 30 km/h. W pokazie wezmą udział strażacy, policjanci i ratownicy medyczni.

Aż 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych powodują nieostrożni kierowcy. Dlatego PKP Polskie Linie Kolejowe ruszają z kolejną edycją kampanii społecznej na rzecz poprawy bezpieczeństwa na kolei w Polsce.

Działaniami prowadzonymi równocześnie w 23 miastach w kraju zarządca infrastruktury po raz dziewiąty rozpoczyna ogólnokrajową akcję na rzecz bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych i w rejonie „dzikich przejść” przez tory: Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”.

W Polsce jest ponad 13 800 przejazdów kolejowych na których dochodzi rocznie do blisko 250 wypadków z udziałem pojazdów, w których ginie średnio 38 osób, a 80 odnosi ciężkie obrażenia. Przyczyną tych zdarzeń jest zignorowanie przepisów o ruchu drogowym i próba pokonania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem mimo znaków „Stop” i sygnalizacji ostrzegawczej, omijanie zamkniętych półrogatek, a nawet przejeżdżanie pod zamykającymi się szlabanami.

Drugi problem stanowią osoby poruszające się po torach lub przechodzące przez nie w miejscach niedozwolonych, co jest przyczyną blisko 300 wypadków rocznie. Obie kategorie zdarzeń odpowiadają za blisko 80 proc. wypadków na kolei i prawie 100 proc. ofiar.

- Wszystkie przejazdy kolejowe w Polsce są prawidłowo oznakowane i zabezpieczone, zatem bezpieczeństwo na nich zależy wyłącznie od poszanowania przepisów o ruchu drogowym – mówi Andrzej Pawłowski wiceprezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Stale podnosimy poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego, instalując nowoczesne urządzenia, szkoląc ludzi czy usprawniając procedury zarządzania, wskutek czego corocznie zmniejszamy ilość wypadków. Nadal jednak niepokoi nas ilość zdarzeń, u podstaw których leżą ignorowanie przepisów ruchu drogowego, pośpiech, czy zwykła ludzka głupota - podkreśla.

Akcja prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest jednym z największych tego typu działań w Europie. Skala działań oraz ich społeczna rozpoznawalność cieszą się wysokim uznaniem na arenie międzynarodowej, co zostało wyrażone m.in. w trakcie ostatniego spotkania ILCAD 2013 (International Level Crossing Awareness Day – projekt Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa zainicjowany przez Międzynarodowy Związek Kolei) w Genewie 7 maja.

- Kampania „Bezpieczny przejazd…” prowadzona jest przez cały rok. To przede wszystkim działania edukacyjne (spotkania z dziećmi w szkołach, szeroko zakrojona kampania informacyjna zarówno w mediach jak i na plakatach i ulotkach), egzekwowanie prawa („Bezpieczny poniedziałek”) – informuje Krzysztof Wójcik z PKP PLK.
Szczegóły działań realizowanych w ramach kampanii dostępne są na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Kamel 24-05-2013 8:22
To znaczy, że pociąg zrobi demolkę? Fajny pokazik :) szkoda, że nie w sobotę, bo dziś wszyscy w pracy... :(
~kinomaniak 24-05-2013 9:21
Miło byłoby gdyby TV KARKONOSZEPLAY zamieściłoby wideo z tego wydarzenia. Wszyscy w tym dniu są w pracy, a dużo osób chętnie obejrzy kolizje samochodu z pociągiem :) bo rzadko można (na szczęście) taki wypadek zobaczyć.
~:((( 24-05-2013 10:32
Taki pokaz powinien się odbyć w niedzielę, wtedy, gdy jest giełda na Lubańskiej - może wówczas przyniósłby większy skutek nie tylko dla zmotoryzowanych ale i pieszych, którym się \\\"spieszy\\\" zwłaszcza gdy rogatki sa zamknięte...
~niejel 24-05-2013 12:02
"Stale podnosimy poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego, instalując nowoczesne urządzenia, szkoląc ludzi czy usprawniając procedury zarządzania, wskutek czego corocznie zmniejszamy ilość wypadków." - no to może zróbcie normalne przejście dla pieszych pod estakadą między tesco a zabobrzem? Od początku nie ma i nie było nawet tabliczek ostrzegających i zakazu, tylko sok i policja czasem się czają na ludzi.
~Jerryy 24-05-2013 17:14
Uwaga w Jeleniej górze działa grupa pozorująca kolizje i stłuczki celem wyłudzenia odszkodowania
~ 24-05-2013 22:54
Szkoda, że dzień wcześniej nie było informacji o pokazie, bo niektórzy zaglądają do internetu dopiero wieczorem.
~szofer 25-05-2013 9:00
Pic na wodę foto-montaż ,przejazd jest strzeżony! Taki pokaz powinien być na przejeździe nie strzeżonym. A CO z RONDEM na końcu Lubańskiej z trójką?To jest ważne ,jutro jest giełda będzie piknie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group