Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 6862
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dziś premiera “Fotografa” z udziałem Marty Łąckiej

Piątek, 9 stycznia 2015, 7:59
Aktualizacja: 15:13
Autor: Manu
Jelenia Góra: Dziś premiera “Fotografa” z udziałem Marty Łąckiej
Fot. Archiwum Kina Lot
Dzisiaj (9.01, w piątek) o godz. 18.00 w kinie “Lot” będzie miała miejsce ogólnopolska premiera filmu “Fotograf” w reżyserii Waldemara Krzystka. W obsadzie znalazła się również Marta Łącka, jeleniogórska aktorka Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. Film wyświetlany będzie do czwartku (15.01).

“Fotograf” opowiada historię seryjnego mordercy działającego we współczesnej Moskwie. Nieuchwytny sprawca zostawia na miejscu zbrodni, wzorem techników policyjnych, kartoniki z numerami. Śledczy trafiają na trop prowadzący do byłego garnizonu Armii Radzieckiej w Legnicy, do mrocznych wydarzeń z roku 1974, gdy jednym z transportów kolejowych do szpitala psychiatrycznego w Moskwie wywożony jest 7-letni chłopiec, który ma tam być zamknięty na zawsze. Grupa rosyjskich służb specjalnych, ścigając seryjnego mordercę, “Fotografa”, wykorzystuje jako przynętę młodą milicjantkę Nataszę (w tej roli Tatiana Arntgolts), jedyną osobę, która przeżyła spotkanie z “Fotografem” w sytuacji jego zagrożenia. Dlaczego darował jej życie? Skąd Natasza wie, że szukając “Fotografa”, musi jechać do Polski, do Legnicy? Natasza i oficer polskiej policji jako jedyni nie chcą zabić osaczonego “Fotografa”. Co łączy tych troje obcych sobie ludzi? Co łączy dramatyczną historię Legnicy z mroczną tajemnicą zniewolonych przez sowiecki system umysłów?

“Fotograf” zdobył nominację do nagrody Konkursu Głównego 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Realizowany był od kwietnia do maja 2013 r. w miejskich plenerach przede wszystkim w Legnicy, gdzie sceny kręcono na placu Słowiańskim, w Rynku, pod Ratuszem, w wydziale spraw obywatelskich UM, na legnickich ulicach, w obiektach użyteczności publicznej, Letia Business Center i mieszkaniach Tarninowa. Legnica wsparła realizację filmu pomocą rzeczową oraz finansową. W filmie grają polscy i rosyjscy aktorzy: Sonia Bohosiewicz, Agata Buzek, Tomasz Kot, Adam Woronowicz, Karol Kadłubiec, Tatiana Arntgolts, Alexandr Baluev, Andrei Kostash, Alena Babenko, Marat Basharov, Nodar Dzhanelidze, Aleksey Gorbunov i Victor Demertash. Autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak, scenografii – Dorota Dąbrowska, muzyki – Maciej Zieliński, montażu – Marek “Mulny” Mulica.

W “Fotografie” w niewielkiej roli żony Zygmunta wystąpiła Marta Łącka, znana jeleniogórska aktorka teatralna, od roku 1980 zawiązana z Teatrem im. Norwida. Po raz pierwszy na jeleniogórskiej scenie pojawiła się w roli Szanownej Pani w “Opowieściach Lasku Wiedeńskiego” Ödöna von Horvátha w reż. Włodzimierza Nurkowskiego (1981). W teatrze przeobrażała się i wcielała w ponad 70 ról – od klasycznych, od Antyku przez Szekspira, do współczesnego repertuaru teatralnego polskiego i światowego. W swoim repertuarze ma także monodram “Jasiek” Andrzeja Maleszki (2000) pod opieką artystyczną Aliny Obidniak. Grała w spektaklach wielu uznanych reżyserów: od Krystiana Lupy, Stefanii Domańskiej, Adama Hanuszkiewicza, Tomasza Koniny, Waldemara Krzystka, Marka Oliwy, Krzysztofa Pankiewicza, Jana Szurmieja, Krzysztofa Rogoża, Roberta Skolmowskiego, Jerzego Zonia, przez Piotra Łazarkiewicza, aż do Krzysztofa Rekowskiego. W 1986 r. została uhonorowana Srebrną Iglicą. W 2012 r. została uhonorowana tytułem “Zasłużona dla miasta Jeleniej Góry”. Aktualnie aktorkę można zobaczyć w roli Mr. Jonesa - człowieka prezydenta w sztuce “Koniec świata w Deer's Hill City” Marii Wojtyszko w reż. Jakuba Krofty (16-17 stycznia o godz. 19.00 i 18 stycznia o godz. 17.00).

Warto dodać, że Waldemar Krzystek, reżyser i współscenarzysta (wraz z Krzysztofem Kopką) “Fotografa”, w 2001 r. w Teatrze im. Norwida reżyserował jednoaktówkę “Hauptmann” Jerzego Łukosza z tytułową rolą Zygmunta Bielawskiego, który na początku lat 90. był dyrektorem jeleniogórskiego teatru.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group