Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 8836
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dziesięć milionów dla Teatru Zdrojowego

Czwartek, 20 marca 2008, 7:06
Aktualizacja: 8:27
Autor: AGA
JELENIA GÓRA: Dziesięć milionów dla Teatru Zdrojowego
Fot. AGA
W XIX–wiecznym gmachu powstanie najbardziej nowoczesny teatr na Dolnym Śląsku dzięki fortunie z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Będzie atrakcją dla turystów, kuracjuszy oraz wszystkich, którzy narzekają na nudę w Cieplicach.

Sukcesem zakończyły się starania miasta o wsparcie z UE remontu teatru w Parku Zdrojowym. Aplikacja awansowała z trzeciego miejsca listy rezerwowej i dostała się na podstawową listę programów Mechanizmów Finansowych EOG oraz tzw. funduszy norweskich. Teraz oceni go komisja monitorująca w Brukseli.

Następnym etapem będzie wizytacja pracowników z Norwegii, którzy na miejscu zapoznają się z tematem i wystawią pozytywną opinię. – Gdy tylko otrzymamy informację, że możemy podpisać umowę z EOG, możemy zacząć wydawać pieniądze – dodał Bogdan Nauka, dyrektor teatru.

– Wejście z listy rezerwowej do podstawowej jest ogromnym sukcesem teatru – podkreślił przewodniczący komisji, radny Cezary Wiklik podczas środowego posiedzenia komisji oświaty i kultury w Teatrze Zdrojowym. – To fantastyczna sprawa, która otwiera przed teatrem nowe możliwości i daje szansę na przebudowę.

Pozyskane pieniądze dyrekcja planuje przeznaczyć m.in. na przywrócenie sali widowiskowej jej pierwotnego wyglądu z roku 1836. Wówczas właśnie powstał gmach teatru dworskiego wzniesiony według projektu Alberta Tollberga. Architekt z Legnicy wziął przykład z podobnego budynku w Berlinie.

Prace konserwatorskie w tym zakresie przewidziane są na dwa lata. – Zapewniam jednak, że przez ten okres teatr wciąż będzie funkcjonował – zaznaczył dyrektor Nauka.
Podczas rewizalizacji na widowni odcięta zostanie też część loży, a w jej miejsce powstanie kabina projekcyjna. Tam będzie miał także swoje stanowisko elektryk i akustyk. Wymieniona zostanie podłoga i fotele, będą nowe reflektory i oświetlenie.

Teatr zadba też o zabezpieczenie przeciwpożarowe obiektu, wymianę ogrzewania i wentylację. Wyremontowana zostanie scena, podniesiony dach, pogłębione podscenie i wydzielony orkiestron, co pozwoli wrócić np. do repertuaru muzycznego. Zakończenie projektu zaplanowane jest na 2012 rok.

– Dzięki temu powstanie najpiękniejszy i najbardziej nowoczesny teatr na Dolnym Śląsku – zapewnia Bogdan Nauka. Dodaje jednak, że wszystkie prace remontowe są tylko drogą do celu. – Chcemy, aby można tu było w pełni prowadzić działalność kulturalną skierowaną przede wszystkim do dzieci, turystów i kuracjuszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
902
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group