Piątek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 6109
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dziesięć milionów dla Teatru Zdrojowego

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 20 marca 2008, 7:06
Aktualizacja: 8:27
Autor: AGA
Fot. AGA
W XIX–wiecznym gmachu powstanie najbardziej nowoczesny teatr na Dolnym Śląsku dzięki fortunie z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Będzie atrakcją dla turystów, kuracjuszy oraz wszystkich, którzy narzekają na nudę w Cieplicach.

Sukcesem zakończyły się starania miasta o wsparcie z UE remontu teatru w Parku Zdrojowym. Aplikacja awansowała z trzeciego miejsca listy rezerwowej i dostała się na podstawową listę programów Mechanizmów Finansowych EOG oraz tzw. funduszy norweskich. Teraz oceni go komisja monitorująca w Brukseli.

Następnym etapem będzie wizytacja pracowników z Norwegii, którzy na miejscu zapoznają się z tematem i wystawią pozytywną opinię. – Gdy tylko otrzymamy informację, że możemy podpisać umowę z EOG, możemy zacząć wydawać pieniądze – dodał Bogdan Nauka, dyrektor teatru.

– Wejście z listy rezerwowej do podstawowej jest ogromnym sukcesem teatru – podkreślił przewodniczący komisji, radny Cezary Wiklik podczas środowego posiedzenia komisji oświaty i kultury w Teatrze Zdrojowym. – To fantastyczna sprawa, która otwiera przed teatrem nowe możliwości i daje szansę na przebudowę.

Pozyskane pieniądze dyrekcja planuje przeznaczyć m.in. na przywrócenie sali widowiskowej jej pierwotnego wyglądu z roku 1836. Wówczas właśnie powstał gmach teatru dworskiego wzniesiony według projektu Alberta Tollberga. Architekt z Legnicy wziął przykład z podobnego budynku w Berlinie.

Prace konserwatorskie w tym zakresie przewidziane są na dwa lata. – Zapewniam jednak, że przez ten okres teatr wciąż będzie funkcjonował – zaznaczył dyrektor Nauka.
Podczas rewizalizacji na widowni odcięta zostanie też część loży, a w jej miejsce powstanie kabina projekcyjna. Tam będzie miał także swoje stanowisko elektryk i akustyk. Wymieniona zostanie podłoga i fotele, będą nowe reflektory i oświetlenie.

Teatr zadba też o zabezpieczenie przeciwpożarowe obiektu, wymianę ogrzewania i wentylację. Wyremontowana zostanie scena, podniesiony dach, pogłębione podscenie i wydzielony orkiestron, co pozwoli wrócić np. do repertuaru muzycznego. Zakończenie projektu zaplanowane jest na 2012 rok.

– Dzięki temu powstanie najpiękniejszy i najbardziej nowoczesny teatr na Dolnym Śląsku – zapewnia Bogdan Nauka. Dodaje jednak, że wszystkie prace remontowe są tylko drogą do celu. – Chcemy, aby można tu było w pełni prowadzić działalność kulturalną skierowaną przede wszystkim do dzieci, turystów i kuracjuszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

marl 20-03-2008 8:25
Bardzo udane zdjęcia. Zamiast Obrazów zdjęć wnętrz i miejsc gdzie będzie przebudowa tylko działacze w różnych pozach - Tylko ostatnie zdjęcie prezdstawia obiekt, chociaż szkoda że bez "bunkra" z lewej strony.
~ju 20-03-2008 8:56
Brawo Gospodarze Teatru!!!
~do marl 20-03-2008 9:05
nie marudz człowieku, jak nie wiesz jak wygląda teatr, to wybierz się na krajoznawczą wycieczkę do Zdroju.... to nie galeria obrazów z obiektu... a relacja z konferencji....pozdr
~pawel 20-03-2008 10:24
10 milionów ale czego ? euro, złotych, juanów czy worków kartofli ?
~przestraszony!! 20-03-2008 13:07
<i> regulamin złamany </i>
~_rymcycymcy____ 20-03-2008 15:11
Hoho kupa forsy ! :) Możnaby za to przykryć lodowiskami nie tylko Cieplice, ale i całą Jelonkę ;)))
~zaniepokojona 20-03-2008 15:58
Czy nadal będzie Teatr Animacji?czy nadal z dziećmi będę mogła przyjeżdżać z Jeleniej Góry na wspaniałe spektakle?jeśli teatr Norwida nie będzie grał sztuk dla młodzieży szkolnej,to jak nadal pielęgnować wrażliwość naszych dzieci na sztukę?Teatr Animacji jest dumą naszego miasta i nie zapominajmy o tym.
~he 20-03-2008 18:47
to niesamowite. Im więcej skarg na p. Nauke tym więcej kasy dostaje-stąd szczery usmiech na fotkach. Czy władza może to wyjaśnić? Jeśli chodzi o to czy Teatr Animacji jest dumą miasta... Prawdy na tej scenie już od dawna nie widać, wystraszyła sie i uciekła jak kiedyś dobrzy aktorzy tej sceny. Ciekawe dlaczego?
~przestraszony znowu ja! 20-03-2008 21:51
<i> regulamin złamany </i>
tatar 20-03-2008 22:28
Może wkoncu będzie można w przyzwoitych warunkach iść z dzieckiem na wspaniały spektakl!
~do tatara 31-03-2008 15:08
Przeciez te pieniadze pojda na remont i tyle... Repertuar w tym teatrze i poziom wykonania jest slaby i tandenty. Remont zrobia za pieniadze unii a kto bedzie placil za wyczyny artystyczne pana dyrektora nauki? czy w tym miescie naprawde nie moze powstac jeden dobry spektakl dla dzieci? Ja zabralem syna na Mirre.. i Tymoteusza. Opisac sie nie da tej brzydoty. Zeby juz nie mozna bylo zrobic przyzwoitej dekoracji i kostiumow... Dajcie dziecku zyc.
~ekonom 2-04-2008 7:54
"Zasluga dyrekcji" w zalatwieniu tych pieniedzy ograniczyla sie do zezwolenia na napisanie wniosku o dofinansowania ze srodkow unii europejskiej ktore skierowane sa na remont i poprawienie kondycji zapytkow. To nie zasluga nauki ze budynek jest stary, a unia chetnie daje na takie projekty. Nauka sam niczego nie napisal, bo skad bibliotekarz ma wiedziec jak sie pisze takie wnioski. przystawil na koniec pieczatke i tak. a popchnal wszystko wiklii i urzad miasta. za to rzeczywiscie juz samego pana nauki "ZASLUGA" jest przyozdobienie teatru jest "PIEKNA" dobudowana modernistyczna tandeta. oto jegu gust. ...
~do ekonoma 5-04-2008 23:30
dlaczego ziejesz nienawiścią ,chyba musisz miec coś za koszulą że piszesz takie bzdury braku wiedzy na temat autorów wniosku .A pieczątke to przstaw sobie na czole , moze wtedy ci którzy znają kulisy batalii o te pieniądze poznają autora tych bredni .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group