Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 11934
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Dzień Ratownika w Karkonoszach

Poniedziałek, 6 października 2025, 9:00
Autor: WAC
Karkonosze: Dzień Ratownika w Karkonoszach
Fot. Paweł Gancarz – Marszałek Województwa Dolnośląskiego
W schronisku Strzecha Akademicka świętowano Dzień Ratownika Górskiego.

Wspólnie z ratownikami Grupy Karkonoskiej GOPR ich święto obchodzili goście, w tym posłanka Iwona Krawczyk, wojewoda dolnośląska Anna Żabska, marszałek Dolnego Śląska Paweł Gancarz, przewodniczący Sejmiku Jerzy Pokój oraz wójtowie i burmistrzowie okolicznych gmin. To była wyjątkowa chwila, pełna wdzięczności i podziwu dla ludzi, którzy każdego dnia dbają o bezpieczeństwo w górach.

Podczas uroczystości ślubowanie złożyło trzynaścioro nowych ratowników – Michał Barancewicz, Karol Fortuna, Anna Gajdanowicz, Agata Grabowska, Piotr Karolczak, Ewa Koprowska, Michał Krakowski, Jan Skopowski, Tomasz Słowik, Seweryn Świerk, Piotr Tuchowski, Krzysztof Zwoliński oraz Jakub Zięcik. Na wyższy stopień ratowniczy awansowali Adam Tkocz, Konrad Biela i Emil Makutynowicz, zdobywając tytuł Starszego Ratownika GOPR. To nie tylko awans – to dowód lat ciężkiej pracy, szkoleń i doświadczenia zdobywanego w górach, w trudnych warunkach, w śniegu i deszczu.

Nie zabrakło także odznaczeń i wyróżnień. Srebrne Odznaki GOPR otrzymali Michał Raźny i Mateusz Sroka, Złote Odznaki – Marek Jarysz i Piotr Myśliwiec, a za zasługi dla ratownictwa górskiego wyróżniono Andrzeja Demkowicza, Kamila Kowalskiego, Szymona Wierzbickiego i Pawła Zielińskiego. W imieniu Prezydenta RP wojewoda Anna Żabska wręczyła Brązowe Krzyże Zasługi Jackowi Kieżuniowi, Krzysztofowi Pawlaczykowi i Piotrowi Stanaszkowi. Każde z tych wyróżnień to podziękowanie za tysiące godzin poświęconych w górach i gotowość do niesienia pomocy, której nie da się kupić – można ją tylko wypracować.

Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał wyróżnienia Grzegorzowi Gruszczyńskiemu, Tomaszowi Mitkiewiczowi i Gniewomirowi Oblickiemu, doceniając ich wkład w bezpieczeństwo regionu.

Największe wzruszenie wzbudziła jednak chwila, gdy uhonorowano Zbigniewa Bogaczyka, który od 50 lat służy w GOPR – pół wieku niestrudzonej pracy i oddania dla innych.

Z okazji Dnia Ratownika składano życzenia bezpiecznych akcji, szczęśliwych powrotów, zdrowia, siły i satysfakcji z pracy, która każdego dnia ratuje życie. Była to także okazja, by docenić odwagę, poświęcenie i serce ratowników – ich codzienną gotowość do niesienia pomocy i troskę o bezpieczeństwo w górach. To przypomnienie, że dzięki nim mieszkańcy i turyści mogą czuć się pewniej, a góry zawsze pozostają miejscem bezpiecznym.

Twoja reakcja na artykuł?

26
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Sonda

Czy parkujesz samochód pod domem/ blokiem czy w garażu?

Oddanych
głosów
539
Pod domem/blokiem na parkingu
57%
W garażu
34%
W inny sposób
9%
 
Głos ulicy
Za Polskę oczywiście walczyłbym
 
Warto wiedzieć
Ta pozycja snu niszczy kręgosłup, a większość śpi tak codziennie
Rozmowy Jelonki
Julia przed swoim najważniejszym do tej pory startem w szachowej karierze – Olimpiadzie w Kazachstanie
 
Ciekawe historie i inne opowieści
Odczarować śmierć
 
Ciekawe historie i inne opowieści
Zamiłowanie do militariów przekazał mi ojciec
 
Aktualności
Zaklęcie "Żabek" rozświetliło miejską choinkę
 
Aktualności
Spotkanie z dyrektorem KPN w Sobieszowie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group