Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 9880
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dzień Edukacji Narodowej z wyróżnieniami

Sobota, 15 października 2016, 9:16
Aktualizacja: Wtorek, 18 października 2016, 13:56
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Dzień Edukacji Narodowej  z wyróżnieniami
Fot. Przemek Kaczałko
Piątek (14.10) był dniem, w którym nauczyciele w całej Polsce świętowali. Nie inaczej było w Jeleniej Górze – była to kolejna okazja do wyróżnień nie tylko dla osób edukujących społeczeństwo, ale i pracowników oświaty. Uroczysta gala odbyła się w Jeleniogórskim Centrum Kultury.

Mimo wielu obaw i sprzeciwów środowisk oświatowych, dotyczących planowanej reformy oraz postulatów dotyczących finansowania oświaty, tego dnia w sali widowiskowej JCK zebrali się ludzie powiązani z różnymi środowiskami. Wszyscy zgodnie życzyli nauczycielom oraz pracownikom szkół i przedszkoli pomyślności oraz... większej liczby dzieci, aby niż demograficzny nie był czynnikiem niepokojącym środowisko edukacyjne.

- Nauczyciel to ważna praca, którą nie zawsze doceniamy na co dzień – mówił Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. - Wyniki egzaminacyjne są powyżej średniej wojewódzkiej, co nie znaczy, że nie mogłoby być lepiej – stwierdził włodarz miasta, który przygotowując się do wystąpienia zastanawiał się jak uspokoić atmosferę wokół reformy. - Mam problem, sam jestem pełen obaw. Poważnie trzeba porozmawiać o finansowaniu oświaty, bo dochodzimy do stanu, że prawie 50 proc. kosztów oświaty finansują samorządy, a przypominam, że umowa między państwem a samorządem to było 10 proc. samorządu, 90 proc. państwo – wyznał Marcin Zawiła apelując, aby ze środków centralnych finansować koszty osobowe, a samorząd chętnie weźmie na siebie utrzymanie budynków, nowoczesne pracownie czy zajęcia dodatkowe.

Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Paweł Domagała stwierdził, że nie sądzi, aby to była rewolucja. - Jak zawsze, będziemy się starali wykorzystać wszystkie nasze dotychczasowe doświadczenia w zmianach w oświacie i liczę na to, że przy dobrej współpracy z dyrektorami, nauczycielami i pedagogami jeleniogórskich placówek uda się to zrobić jak najlepiej – powiedział Paweł Domagała.

Podczas uroczystej gali w tym trudnym okresie mnóstwo uśmiechu na twarzy dały pracownikom oświaty przedszkolaki, które swoim występem na scenie urzekły wszystkich zgromadzonych. Była to też okazja do wręczenia odznaczeń państwowych oraz resortowych. Około 20 nauczycieli otrzymało medale Komisji Edukacji Narodowej, podobna liczba osób dostała odznaczenia za wieloletnią służbę. Były też nagrody finansowe Kuratora Oświaty, Ministra Edukacji oraz ok. 20 nagród prezydenta miasta dla nauczycieli, dyrektorów, pedagogów, jak i pracowników niepedagogicznych. - Nasi nauczyciele są przesympatyczni, pracowici, otwarci na nowe wyzwania, ale przede wszystkim przyjaźni uczniom – stwierdził Paweł Domagała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group