Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5913
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dzień Białej Laski z wyróżnieniami

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 22 października 2017, 8:20
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 października 2017, 6:14
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Jeleniogórskie koło Polskiego Związku Niewidomych świętowało Międzynarodowy Dzień Białej Laski, który oficjalnie przypada na 15 października. Uroczystość, w ramach której m.in. wręczono podziękowania i wyróżnienia – odbyła się w Hotelu Fenix w Jeleniej Górze

W trakcie uroczystości odznakę "Przyjaciela niewidomych" otrzymali: Jerzy Łużniak - zastępca prezydenta Jeleniej Góry oraz Monika Krygier z Jeleniogórskich Zakładów Optycznych S.A. - Jesteśmy wdzięczni za wielką pomoc – przekazywanie soczewek okularowych dla naszych członków. To dla nas niezmiernie ważne, bo nasi członkowie nie są osobami zamożnymi – tłumaczył wyróżnienie dla przedstawicielki JZO, Tomasz Żylewicz, wiceprezes PZN w Jeleniej Górze. - Jerzy Łużniak pomógł nam w tym roku w znalezieniu funduszy na dzień dziecka dla naszych podopiecznych, których mamy około 30 – dodał T. Żylewicz. Podziękowania otrzymał także przedstawiciel Rotary Clubu Jelenia Góra, bowiem grupa zrzeszająca lokalnych przedsiębiorców wsparła organizację Dnia Białej Laski. Z kolei Iwona Tymiuk - prezes jeleniogórskiego koła PZN decyzją zarządu głównego otrzymała brązową Honorową Odznakę Polskiego Związku Niewidomych.

- Miasto powinno być dostosowane do wszystkich mieszkańców – zauważył Jerzy Łużniak wspominając budowę ścieżki do Równi pod Śnieżką, kiedy to ówczesny poseł Sławomir Piechota miał powiedzieć: tę ścieżkę, to wy robicie tak samo dla siebie, bo w pewnym wieku wszyscy stajemy się mniej sprawni. - W danym momencie dostosowujemy coś do określonej grupy osób, ale tak naprawdę do nas wszystkich. Zdarza się też, że ktoś złamie sobie nogę i przez pewien czas też nie jest w pełni sprawny – dodał zastępca prezydenta. - To bardzo ważne, żeby nasze środowisko miało okazję się integrować i chciałbym, żeby miasto nam bardziej pomagało, a nie są bardzo chętni – stwierdziła Daniela Mikueszewska, która chwali organizowane przez związek czytanie lektur, kółko literackie, naukę chodzenia z białą laską i wiele innych inicjatyw.

Związek zrzesza w swoim gronie osoby niewidome i niedowidzące. - To święto pokazuje wszystkim osobom pełnosprawnym, że osoby z dysfunkcją narządu wzroku istnieją i mają swoje problemy – podkreśliła Iwona Tymiuk, prezes PZN (koło w Jeleniej Górze), która przyznała, że powoli bariery w naszym mieście znikają, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Po części uroczystej, kiedy to prezes odczytała sprawozdanie z działalności, wystąpił Krzysztof Janas ze Świdnicy. Był też obiad i okazja do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń, a także wystawa zdjęć prezentująca życie codzienne niewidomych i niedowidzących.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ciekawe 22-10-2017 10:14
"Towarzystwo wzajemnej adoracji"? ...to tylko tyle osób jest zrzeszonych w Związku Niewidomych w Jeleniej Górze? Gdyby odjąć tych , którzy byli zaproszeni jako goście honorowi oraz z innych kół, byłoby jeszcze mniej na tej sali...Wręczenie laurek, podziękowania, odczyty...a po Jeleniej Górze nie da chodzić. Nic dziwnego skoro zarząd koła ograniczył swoją działalność do bezplatnie pozyskiwanych soczewek, rzucania kulą i słuchania książek, co zresztą można zrobić bez udziału w kole i udać się jedynie do Książnicy Karkonoskiej...smutne, ale prawdziwe.
~Tomasz Żylewicz 22-10-2017 12:08
Proszę Pana/Pani - podczas obchodów było odczytywane skrócone sprawozdanie z działań koła, tych działań jest dosyć dużo. Proszę podejść do biura PZN w dni dyżurów (każdy wtorek i czwartek), zapoznać się z pełną listą działań tak wykonanych jak i planowanych. Z innych kół był jedynie wiceprezes województwa, zaproszenia otrzymali wszyscy członkowie naszego koła, wystarczyło potwierdzić chęć uczestnictwa. Gości nie było wielu wbrew pozorom, a i tak liczba uczestników przekroczyła 70
~ 22-10-2017 12:38
brrr zawiało komuną...
~22-10-2017 10:14 | ~ciekawe | 22-10-2017 13:15
Jeśli uważasz, że nic się nie dzieje, to przyjdź do biura Koła PZN i popatrz na to z innej strony. Najlepiej jest pisać bzdury, nic nie wiedząc i oczerniać kogoś, a może siedzisz w domu i uważasz, że świat ma do Ciebie przyjść z pomysłami, jednak proponuję, aby samemu-samej przyjść i coś zaproponować...Należę do Koła od wielu lat i nie narzekam, nie ma miesiąca, żeby nie było spotkań, wędrówek czy wycieczek. Każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego jeśli tylko CHCE!!!! A dodam jeszcze, że Pani Prezes dwoi się i troi, żeby organizować coś dla Nas, jednak tacy jak Ty pewnie sami nie wiedzą co chcą od siebie i od życia.
rymcycymcy 22-10-2017 22:18
brrrr ...! źle ze mną :) Przeczytałem, że wręczono medale z okazji dnia bożej łaski ! :) ...a tu chodzi o laski ! ..ale wpadka, dobrze, że nie odwrotnie :)
~emerytka 22-10-2017 22:44
"łubu dubu, łubu dubu"....niech żyje nam!
~dadami 23-10-2017 7:39
błażejczyk...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group