Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 9083
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dziedzictwo Barei na ekranie

Czwartek, 24 września 2009, 8:26
Aktualizacja: 8:27
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Dziedzictwo Barei na ekranie
Fot. TEJO
Już po raz siódmy w stolicy Karkonoszy odbędzie się Festiwal Filmów Komediowych i Niezależnych „BAREJAda”. 25 i 27 września zostaną zaprezentowane dzieła twórców którzy lubią i potrafią bawić ludzi.

Filmy zostaną ocenione przez jury, w którym zasiadał będzie laureat „Misia honorowego”, reżyser Janusz Zaorski. Zwycięzca otrzyma statuetkę. - Miś może nie jest zbyt piękny, może jedno oczko odpadło „temu misiu” – ale w końcu to jest Miś na miarę naszych możliwości i czasów – na pewno, jak co roku, padnie ze sceny.

I BAREJADA została zorganizowana we wrześniu 2002 roku przez Piotra Żukowskiego we współpracy z Jeleniogórskim Centrum Kultury. Obchodzono wówczas 15 rocznicę śmierci reżysera. Celem imprezy było nie tylko ponowne obejrzenie filmów oraz stworzenie okazji do rozmów i spotkań z współpracownikami Barei, ale także przypomnienie i podkreślenie faktu, że Stanisław Bareja uczęszczał do jeleniogórskiego I LO im. Żeromskiego.

- Dla mojego męża Jelenia Góra była miastem szczególnym, miał do niej wielki sentyment. Ten niezbyt długi okres jeleniogórski, lata nauki, maturę, odbił się na całym jego życiu. Zależało mi na tym, żeby Barejada była w Jeleniej Górze, bo wiem, że mężowi by zależało. - mówiła podczas wcześniejszych edycji festiwalu Hanna Kotkowska-Bareja. Żona reżysera wraz z synem Janem była gościem honorowym podczas pierwszej BAREJADY.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się w piątek, 25 września o godzinie 17.00 w Sali Widowiskowej JCK przy ulicy Bankowej 28/30. Wtedy też zostaną wyświetlone filmy w ramach I bloku konkursowego. Publiczność obejrzy więc „Policjantkę z pejczem w lateksie” w reżyserii Rafała Zalewskiego, „Reportaż Drogi z tanią obsadą czyli Co krok, to Rozkrock” w reżyserii Katosa, „Pralkę” w reżyserii Jakuba Pączka oraz „Szczecińskie „Alternatywy 4”” w reżyserii Artura Borzęckiego.

- Wierzymy, że filmy będą pełne plusów – choć czasami zdarzą się w nich i minusy. Ale chodzi właśnie o to, żeby te plusy nie przesłoniły nikomu minusów - piszą organizatorzy.

Osoby, które chciałyby w szerszym gronie po raz kolejny obejrzeć kultowy film Stanisława Barei pod tytułem „Miś” mogą to uczynić na dwie godziny przed otwarciem festiwalu. Będzie on wyświetlany 25 września o godzinie 15.00.
Drugi blok konkursowy rozpocznie się o godzinie 18.00. Potrwa 66 minut. Trzeci o 19:15, a czwarty o 20.20.

W sobotę publiczność i jury obejrzy trzy ostatnie bloki konkursowe oraz pokaz specjalny o godzinie 19:30, czyli film pod tytułem „Awans” w reżyserii Janusza Zaorskiego. Osoby, które chciałyby obejrzeć wszystkie filmy, mogą kupić karnet, kosztujący 10 złotych, w sekretariacie Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group