Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 11312
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Działkowcy nie muszą rozbierać swoich altan

Środa, 15 kwietnia 2015, 7:23
Aktualizacja: Czwartek, 16 kwietnia 2015, 7:45
Autor: Angela
Kraj: Działkowcy nie muszą rozbierać swoich altan
Fot. Archiwum Jelonki.com
Działkowcy w całej Polsce mogą odetchnąć z ulgą. Nie będą musieli usuwać swoich altan. Posłowie przyjęli (w ostatecznym brzmieniu) nowelizację ustawy o prawie budowlanym, a na początku kwietnia br. podpisał ją Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Jest to wynik protestów działkowiczów, które pojawiły się w całej Polsce po orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego (w stycznia 2014 roku). Wówczas sąd uznał, że działkowiec, który zbudował na swojej działce obiekt w myśl prawa budowlanego (o właściwych wymiarach), ale niezgodnie z definicją altany przyjętą przez NSA (o innej konstrukcji) otrzyma nakaz rozbiórki.

Poprawki przygotowało Rządowe Centrum Legislacji oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, a następnie skonsultowało je z Komitetem Inicjatywy Ustawodawczej „Stop rozbiórkom altan”, który jest inicjatorem obywatelskiej nowelizacji.

Ustawa wprowadza m.in. definicję altany. To oznacza, że dozwolona będzie budowa obiektów o powierzchni zabudowy do 35 mkw. i wysokości 5m (przy dachu płaskim 4 m) z tarasem, gankiem lub werandą nieprzekraczającą 12 mkw. Właściciele altan nadal będą zwolnieni od obowiązku uzyskania pozwolenia na ich budowę.

Wszystkie budynki, wybudowane przed wejściem znowelizowanego prawa w życie, które spełnią ustawowe kryteria altany – zostaną uznane za legalne. W przypadku altan, wobec których wydano decyzję rozbiórki – postępowania te będą umarzane.

Działkowiec, który będzie miał wątpliwości czy budynek w ogrodzie spełnia kryteria altany, będzie mógł wystąpić do nadzoru budowlanego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że domek jest altaną. Za taki wniosek nie będzie pobierana opłata skarbowa.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group