Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 2642
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dyktando z "ucztą zmysłów"

Piątek, 28 lutego 2020, 8:03
Aktualizacja: Poniedziałek, 2 marca 2020, 14:13
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Dyktando z "ucztą zmysłów"
Fot. Przemek Kaczałko
W Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 2 w Jeleniej Górze odbyło się XVII Międzyszkolne Dyktando, na które zjechali uczniowie szkół ponadpodstawowych z miasta i regionu. Najlepiej poradziły sobie dziewczyny z jeleniogórskich placówek.
Ciągle się rozwijamy i myślę, że tak będzie do końca świata i jeden dzień dłużej - mówiła Danuta Pawłowicz, dyrektorka "Handlówki". - Zmagania z ortografią w dzisiejszych czasach są bardzo ważne - chcemy mówić poprawnie, nie używać skrótów - co stało się bardzo modne. Jako dyrektorzy i nauczyciele jesteśmy za to odpowiedzialni - podkreśliła dyrektorka.

W XVII edycji dyktanda brali udział przedstawiciele jeleniogórskich szkół branżowych, techników i liceów, ale także z Piechowic, Kowar, Szklarskiej Poręby, czy Kamiennej Góry.

Należy zwracać uwagę na poprawną polszczyznę nie tylko na języku polskim, ale na wszystkich przedmiotach. Warto mówić poprawnie i nie wstydzić się, że czasami popełnia się błędy - nam dyrektorom, również się zdarza - dodała D. Pawłowicz.
W tym roku postawiliśmy nacisk na pisownię łączną i rozdzielną, z myślnikami, ale też sprawdzimy czy młodzież potrafi poprawnie napisać słowa obcojęzyczne jak Facebook, mojito czy whiskey - powiedział Mariusz Drapiej, nauczyciel języka polskiego w "Handlówce". - W kawiarni spotykają się dwie dziewczyny, które degustują różne smaki, spotykają przystojnego kelnera, który zachęca je do podróży i degustacji różnych smaków świata - opowiadał o scenariuszu dyktanda M. Drapiej.

W szkołach biorących udział w konkursie przeprowadzono wewnętrzne eliminacje i na imprezę w "Handlówce" trafiło po 3 najlepszych uczniów danej placówki. Uczestnicy po napisaniu dyktanda pod tytułem "Uczta zmysłów", udali się na poczęstunek potraw przygotowanych przez uczniów szkoły organizującej przedsięwzięcie, następnie wysłuchali wykładu prof. Jerzego Bralczyka, po czym poznali wyniki.

Nie wiem jakiego tekstu się spodziewać - oczywiście chciałbym powtórzyć ubiegłoroczny sukces - wyznał Horacy Jaroszewicz, zwycięzca sprzed roku. - Na co dzień staram się dbać o język, którym się posługuję. Nie lubię nadużywać zapożyczeń, szczególnie angielskich - jeśli tylko mogę znaleźć na to polskie słowo - dodał uczeń "Żeroma".
Ortografia jest dla mnie bardzo ważna w komunikacji z innymi ludźmi. Młodzież obecnie nie zwraca uwagi na tak istotne rzeczy - przyznaje Renata Stawicka z "Handlówki".

Zwyciężyła Karolina Wróbel z Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze. Drugie miejsce zajęła Jagoda Śnieżek (I Liceum Ogólnokształcące w Jeleniej Górze), a trzecie - Julia Nowak z Zespołu Szkół Technicznych "Mechanik" w Jeleniej Górze.

Twoja reakcja na artykuł?

12
86%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group