Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 7305
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dwunastoletnie nowości

Poniedziałek, 30 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 30 lipca 2007, 16:28
Autor: Angela
Jelenia Góra: Dwunastoletnie nowości
Fot. Angela
Cztery MAN-y z Austrii oficjalnie przekazane Miejskiemu Zakładowi Komunikacyjnemu.

Jak już informowaliśmy, nie są to autobusy nowe. Każdy z nich na drogach spędził po 12 lat. Jeden nowy MAN kosztuje 700 tysięcy złotych, a za używane miasto zapłaciło 600 tys. zł. Kupujący i sprzedający podkreślają, że pieniądze nie pójdą na marne. Autobusy mają posłużyć jeleniogórzanom co najmniej 12 kolejnych lat.

Autobusy teraz czekają już tylko na nową rejestrację. Wyjadą na trasy wielu linii, ale nie tych strategicznych, na których jeżdżą pojazdy większe. MAN-y mają tylko dwoje drzwi. Będą obsługiwać połączenia Jeleniej Góry z pobliskimi gminami.

Samorządowcom i dyrekcji MZK pojazdy spodobały się. Zadowoleni są też kierowcy. Najprawdopodobniej kolejne używane busy w ciągu najbliższych trzech lat zastąpią zdezelowany jeleniogórski tabor.
Miasto przymierza się do kupienia jeszcze 35 autobusów w ramach programu operacyjnego, dzięki któremu zostaną one dofinansowane ze źródeł UE.

– Opłaca nam się kupować sprzęt tej klasy, ponieważ jest on mniej awaryjny, a poza tym nie wymaga od nas tej daleko idącej ingerencji w konstrukcję pojazdu, czego wymagają, na przykład, jelcze – powiedział Marek Woźniak, dyrektor MZK.

Firma MAN zachęca do kupowania następnych.
– Jest to nasza pierwsza transakcja z przewoźnikiem w Jeleniej Górze, ale myślę, że nie ostatnia, ponieważ konstrukcja tych autobusów jest bardzo nowoczesna i warto je kupować – powiedział Wojciech Rose, dyrektor sprzedaży autobusów używanych MAN – Star Truck z Poznania.
– Autobusy te jeździły wcześniej w Austrii i myślę, że posłużą tu jeszcze wiele lat – dodał.

Obecnie MZK dysponuje 83 autobusami. Sześć z nich to zakupione w ubiegłym roku jelcze. MAN-y są bez klimatyzacji, ale dostosowano je do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przeszły już badania techniczne i wymianę skrzyni biegów. Zmieniono w nich ogumienie, pomalowano nowym lakierem i przeprowadzono kompleksowy przegląd.
Kierowcy, którzy przywieźli do MZK nowy nabytek, mówią, że na taki zakup decyduje się ostatnio coraz więcej firm. – Dowozimy autobusy do odbiorców i rzeczywiście coraz więcej z nich decyduje się na zakup używanego sprzętu – powiedzieli nam Ryszard Woldański i Czesław Tomaszewski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1161
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group