Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 3307
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Dworskie dożynki pełne smaków i cudeniek

Poniedziałek, 13 października 2014, 7:52
Aktualizacja: Wtorek, 14 października 2014, 23:58
Autor: Angela
Region: Dworskie dożynki pełne smaków i cudeniek
Fot. Angela
Około pięćdziesięciu wystawców z całej Polski, a także z Litwy zjechało na weekend (11–12.10.) do Łomnicy, gdzie odbył się festyn dożynkowy. Było bogactwo produktów regionalnych i rzemieślniczych, było rękodzieło, a także oprawa muzyczna w wykonaniu zespołów: ludowego – Janicki oraz jazzowego – „Night Jazz Orchestra”.

To kolejna impreza Pałacu Łomnica, którą organizatorzy mogą zaliczyć to udanych. I tym razem „Dożynki we dworze” przyciągnęły setki uczestników szukających niepowtarzalnych produktów i smaków, a także dobrej zabawy i odpoczynku od dnia codziennego.

- Przyjeżdżam tu z rodziną od wielu lat, bo kocham góry i takie właśnie klimaty – mówił Andrzej Smoter ze Strzegomia. – Nie nastawiamy się na kupowanie, ale przede wszystkim na odpoczynek i podziwianie prezentowanych produktów, które są prawdziwymi dziełami sztuki – dodał.

Takie dzieła sztuki prezentowała m.in. Maria Romel z pracowni dekoracji artystycznych, której efekty pracy można podejrzeć na stronie artcandles.pl. – Robienie zdobionych świec to moja pasja, którą realizuję po pracy, dla relaksu i wycieszenia się. Tworzę od kwietnia br., a moje świece dostały już pierwsze miejsce za pamiątkę rękodzielniczą na Dolnym Śląsku, a w Jeleniej Górze wygrały konkurs międzynarodowy – mówiła autorka. – Wszystko zrobione jest moimi rękami. Kiedyś pewien chłopak, który chciał oświadczyć się ukochanej, przyszedł do mnie i poprosił o świecę, która przemówi za niego. Wybrał czerwoną z serduszkami. Kilka minut później zobaczyłam tę parę idącą razem, rozpromienioną. Zrozumiałam, że się udało. To było niezwykłe – dodała.

Sporym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko z odzieżą lnianą z pracowni Marty Budnik. Można było na nim znaleźć przepiękne narzuty i tuniki, proste i zdobione, ale również ozdoby na szyję i rękę – wszystko z prawdziwego, ale importowanego lnu. Cena tych prostszych wdzianek to około 80 zł, tych zdobionych – ponad 100 zł.

Klimaty pięknej złotej jesieni królowały na stoisku „Kłosek” Natalii Branickiej z Wrocławia. Kompozycje suchych kwiatów przygotowane zostały tu tematycznie jako dekoracje okolicznościowe, ozdoby kuchenne, stroiki świąteczne oraz cuda na specjalne okazje.

Niesamowite, zdobione i rzeźbione wydmuszki jaj gęsich, wianki, lawendę i biżuterię można było podziwiać i kupić na stoisku Grażyny Idasiak z Kowar.

Gliniane figury, w tym anioły, lampiony, elfy, koty, ludzkie postacie czy skarbonki -auta z czasów PRL-u prezentowali na swoim stoiku Marzena i Wojciech Stanek z Zielonej Góry.

Warsztaty artystyczne poprowadziły m.in. Jolanta Szewczyk prowadząca galerie w Cieplicach oraz Agata Szmigrodzka, instruktorka tańca ze Szkoły Tańca Tabor i autorka książek regionalnych.

- Co roku staramy się przyciągać na nasze imprezy jak największą grupę wystawców, bo naszym założeniem jest promowanie rękodzieła i produktów regionalnych – mówiła Aleksandra Marczyk z Pałacu Łomnica. – Zapraszamy wystawców z Dolnego Śląska, ale również z całej Polski, a tym razem pojawiło się także stoisko z Litwy, na którym można kupić przepyszne wędliny. Chcemy, by nasi goście miło spędzili czas, odpoczęli w naszych pięknych okolicach. Do dyspozycji jest nie tylko dwór, ale także Pałac, który można zwiedzać i uroczy park, w którym wielu gości spaceruje korzystając z pięknej pogody. Mamy też sklep folwarczny, w którym można kupić wyroby regionalne i zdrową żywność. Jest kuchnia ziemiańska i wiele innych atrakcji. Zadbaliśmy o oprawę muzyczną przez całą imprezę – dodała Aleksandra Marczyk.

W sobotę gości bawił zespół ludowy Karkonosze z Gruszkowa na przemian z zespołem jazzowym Night Jazz Orchestra w składzie: Artur Nowak (puzon, saksofon), Andrzej Kolasiński (Gitara) i Robert Wróblewski (piano). Wczoraj zabawę wokalno – taneczną, ze sporą dawką świetnego humoru, przygotował dla gości zespół ludowy Janicki oraz kapela jazzowa Night Jazz Orchestra.

Tych, którzy tym razem nie dojechali do Łomnicy, organizatorzy już zapraszają 11. listopada na Rodzinne Święto Niepodległości w Pałacu Łomnica z mini kiermaszem, na Święto Pierników (15.-16.11. ), następnie na Kiermasz Adwentowy (29-30.11.) i jego kontynuację (6.– 7.12.).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group