Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 7693
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Duch Gór z humorzastym hungarystą

Czwartek, 3 marca 2011, 13:39
Aktualizacja: Piątek, 4 marca 2011, 7:55
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Duch Gór z humorzastym hungarystą
Fot. TEJO
Pełen ortograficznych pułapek tekst o Rzepiórze czekał dziś na kilkudziesięciu uczniów szkół jeleniogórskich, którzy przystąpili do VIII edycji Dyktanda Międzyszkolnego. Imprezę tradycyjnie zorganizował Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze

– W dobie komunikacji elektronicznej i uproszczonej pisowni spotykanej na komunikatorach internetowych, w e-mailach i sms-ach, chcemy przypomnieć młodzieży, że reguły ortografii mimo wszystko obowiązują – tłumaczy Barbara Przemyk, nauczycielka języka polskiego z ZSLiZ nr 2 oraz organizatorka potyczek. Jak co roku zaproszono uczniów ze wszystkich jeleniogórskich szkół ponadgimnajalnych wraz z opiekunami. Byli też goście specjalni. Wszystkich przywitała Danuta Pawłowicz, szefowa placówki.

Pozdrowienia od prezydenta Marcina Zawiły przekazał Waldemar Woźniak, naczelnik wydziału oświaty UM. Podkreślił, że język jest podstawą tożsamości, a zapominanie o tym sprzyja utracie więzi z ojczyzną. Gościem specjalnym Dyktanda był Bogdan Koca, dyrektor Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze.

Aktor, reżyser i dramaturg opowiedział uczniom o swoim ponad 30-letnim pobycie w Australii. Podzielił się doświadczeniami i wiedzą dotyczącą tamtejszych języków plemiennych. Zwrócił także uwagę – mając na względzie profil „handlówki”, czyli gastronomię – że kuchnia wbrew pozorom ma dużo wspólnego ze starannością językową. A miła rozmowa przy posiłku sprawia, że na długo dobrze się o nim pamięta.

Później przyszedł czas na część zasadniczą: dyktando. Jego bohaterką była dziennikarka, która udała się w góry na zaproszenie samego Karkonosza. Kilkudziesięciozdaniowy tekst nie był bardzo trudny, ale zawierał kilka ortograficznych pułapek. – Nie byłam pewna co do doktora „honoris causa”, ale w sumie napisałam dobrze – powiedziała nam Daria Florczak z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Turystycznych.

Jadwiga Stelmach z Zespołu Szkół Elektronicznych miała trochę wątpliwości co do pisowni łącznej lub rozdzielnej. – Trafiłam z poprawnym napisaniem słowa „dzierży” – powiedziała licealistka. Renata napisała Ziemia Jeleniogórska małymi literami, a jej koleżanka Marta – słowo „jeleniogórzanin” – rozpoczęła literą wielką. Sporo emocji wzbudziło też słowo „hungarysta”, a także nazwa geograficzna Abu Zabi, którą wielu napisało łącznie.

Kiedy poloniści ze szkół, których reprezentanci pisali dyktando, oceniali prace, czas wszystkim umilił występ Szkolnego Zespół Muzycznego działającego przy Zespole Szkół Technicznych „Mechanik”, w składzie: Paweł Węcłałowicz, Adam Kulczyk, Rafał Waszkiewicz, Iza Dzierżęga, Magdalena Konieczek i Adrian Kołodziejczyk.

Sumując: impreza bardzo pożyteczna. Człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach, a przyznać trzeba, że te ortograficzne są najłatwiej wybaczalne i – w przeciwieństwie do wielu innych znacznie bardziej poważnych błędów – nie mają zgubnych skutków. I dość łatwo je wyeliminować. Najmniej kłopotów z tym ostatnim będzie miała Paulina Olejniczak z II LO im. Norwida, która już drugi rok z rzędu wygrała ten konkurs. Drugie miejsce zajęła Klaudia Jasińska z I LO im. Żeromskiego. Trzecie ex aequo zdobyli: Małgorzata Woźniak (I LO) oraz Emil Potocki (II LO). Gratulujemy!

Oprawę graficzną konkursu stanowiły plakaty z Duchem Gór wykonane przez uczniów zaproszonych szkół uczestniczących w projekcie Moja Mała Ojczyzna. Z racji Tłustego Czwartku nie mogło też zabraknąć pączków ufundowanych przez organizatorów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group