Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 8 lipca
Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza
Czytających: 7721
Zalogowanych: 76
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Drzewa niosą śmierć

Wtorek, 21 sierpnia 2007, 0:00
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Drzewa niosą śmierć
Fot. Archiwum Autora
Drogi będą zbierać krwawe żniwo bez dostosowania przydrożnej zieleni do wymogów bezpieczeństwa.

W związku z ostatnimi doniesieniami dotyczącymi wypadków, w których zginęli ludzie, a jednym z czynników tragedii były przydrożne drzewa, swój apel skierował do nas Edward Woźniak z Sulęcina.

Jest on autorem analizy, która jednoznacznie wskazuje, że zadrzewione pobocza dróg to jedna z głównych, czasami pośrednich, a często bezpośrednich przyczyn groźnych wypadków na drogach.
Edward Woźniak przytacza szokujące statystyki, które obrazuje zamieszczona w nagłówku mapka. W niektórych powiatach ofiary drzew to aż 45 procent ogółu zabitych w wypadkach drogowych.

– Błędy ludzkie, w połączeniu z wadami technicznymi pojazdów i zmiennym stanem nawierzchni, skutkują często zjechaniem pojazdu z jezdni na pobocze. Gdy w bliskim otoczeniu jezdni utrzymywane są niczym nieosłonięte nieodkształcalne przeszkody (drzewa, słupy itp.) dochodzi do najechania na nie. W momencie zderzenia wyzwala się ogromna niszcząca siła a skutkiem jej gwałtownego wyładowania są bardzo ciężkie obrażenia ciała osób znajdujących się w pojeździe. Energia ta może zabić człowieka w przypadku uderzenia bokiem pojazdu w przeszkodę już przy prędkości 30 km/h – argumentuje autor opracowania.

Podkreśla, że przy polskich drogach ponad 90 procent takich obiektów to drzewa. – Ponieważ w zderzeniach z nimi nie pomagają żadne zabezpieczenia, dlatego też śmiertelność w tego typu wypadkach jest bardzo wysoka, a drzewa przydrożne często nazywane są „drzewami śmierci” – dodaje.

Autor sugeruje, że rozwiązaniem bliskim ideałowi byłoby wycięcie części drzew porastających pobocza dróg i zastąpienie ich pasami odpowiednio zaprojektowanej zieleni. W przypadku zjechania z różnych przyczyn z drogi, takie pasma mogłyby pomóc kierowcom w opanowaniu pojazdu i na pewno nie byłyby śmiertelnym zagrożeniem.

Na poparcie swoich tez Woźniak przedstawia rozwiązania, które wypracowano w Szwecji, gdzie drogi z drzew ogołocono.
– Gdy Szwedzi opracowali program poprawy bezpieczeństwa na swoich drogach „Nullvisionen”, opatrzyli go bardzo wymownym mottem: „Jest rzeczą niewyobrażalną, by we współczesnym, humanitarnym społeczeństwie, człowiek, który popełnił niezamierzony błąd w ruchu drogowym, był karany wyrokiem śmierci z jego natychmiastowym wykonaniem” – konkluduje autor.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
729
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Mauzoleum w Maciejowej… czyli karkonoskie Hollywood
 
Jeleniogórskie ulice
Szyk, elegancja i sport w jednym – ulica Złotnicza w Jeleniej Górze
 
Gruzrobota
Trwa wielki remont drogi nr 366
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group