• Sobota, 19 października 2019
  • Godz. 6:27
  • Imieniny: Pawła, Piotra, Jana, Ziemowita
  • Czytających: 1279
  • Zalogowanych: 3
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Drugie życie tunelu

Wiadomości: Region
Piątek, 8 lutego 2019, 7:01
Aktualizacja: Niedziela, 10 lutego 2019, 9:27
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Archiwum K. Tęczy
Tytuł może nie do końca oddaje to, co obecnie dzieje się w nieczynnym tunelu kolejowym pod Przełęczą Kowarską, ale sam temat wart jest przedstawienia.

Gdy wymyślono nowy rodzaj transportu, umożliwiającego nie tylko szybkie przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi miejscowościami, ale przede wszystkim umożliwiający tanie przewożenie kopalin i produktów rozpoczęła się era rozkwitu miejscowości położonych wzdłuż tras kolejowych. Bo właśnie transport kolejowy zapoczątkował rozkwit wielu miast.

Śląsk był regionem, w którym powstawało czy działało wiele kopalń, hut i różnego rodzaju zakładów przemysłowych. Dlatego projektując nowe połączenia kolejowe, brano pod uwagę lokalizacje tych właśnie zakładów. Najpierw powstały główne linie kolejowe łączące największe i najważniejsze ośrodki przemysłowe na tym terenie. Później przyszła pora na połączenia mniejszych ośrodków. Jednym z takich połączeń była trasa z Kowar do Kamiennej Góry. Oczywiście docelowo linia ta miała połączyć Kamienną Górę z Jelenią Górą. Najpierw jednak trzeba było przebić się przez góry, oddzielające te dwa miasta. Najniższym miejscem oddzielającym Karkonosze od Rudaw Janowickich była Przełęcz Kowarska (727 metrów n. p. m.). Jednak biorąc pod uwagę jej wysokość i ona stanowiła problem wydawałoby się nie do pokonania. Jednak projektanci podjęli wyzwanie i postanowili poprowadzić linię kolejową pod wspomnianą przełęczą, tak by obniżyć nachylenie torów, umożliwiając w ten sposób swobodną jazdę dużych składów towarowych. Bo przecież to było w tamtych czasach priorytetem.

Połączenie Jeleniej Góry z Kamienną Górą rozłożono na kilka etapów. Najpierw doprowadzono w roku 1882 linię kolejową do Kowar. Niestety ze względu na zbyt duże różnice wzniesień budowa dalszego odcinka została wstrzymana na wiele lat. Dopiero w roku 1905 zdołano przebić tunel pod Przełęczą Kowarską, co umożliwiło doprowadzenie torów do samej Kamiennej Góry. W roku 1932 zakończono elektryfikację tej linii kolejowej. Pozwoliło to na wyeliminowanie pociągów opalanych węglem, które bardzo szkodziły środowisku, a także były zbyt słabe by podołać transportowi wielkich składów towarowych.

Niestety w roku 1945, po zakończeniu II wojny światowej, na mocy porozumienia pomiędzy rządem polskim i radzieckim przystąpiono do demontażu trakcji elektrycznej kolei na Śląsku. Od tej pory przez tunel kursowały parowozy. W latach 80-tych XX wieku podjęto decyzję o wstrzymaniu ruchu kolejowego pomiędzy Mysłakowicami a Kamienną Górą. Od tej pory rozpoczął się niekontrolowany demontaż szyn kolejowych i stalowych podkładów. Na dzień dzisiejszy linia kolejowa w nieużytkowanym tunelu kolejowym o długości 1025 metrów zachowała prawie kompletne torowisko. Torów brakuje tylko na niewielkim odcinku od wlotu ze strony Kowar. Tam też są zdemontowane podkłady kolejowe używane jako drewno na ogniska.

Linia kolejowa poprowadzona tunelem wydrążonym pod Przełęczą Kowarską prowadzi pod Drogą Głodu zbudowaną w XIX wieku w czasie wielkiego kryzysu. Dzięki decyzji władz, które postanowiły pomóc głodującej ludności, rozpoczęto budowę nikomu niepotrzebnej drogi z Kowar do Pisarzowic. Prowadziła ona przez ciężkie górskie tereny. Jej budowniczowie dostawali za dzień pracy symboliczny bochenek chleba i 60 fenigów. Musiało im to wystarczyć na utrzymanie rodziny. Budowę drogi ukończono w roku 1857 po dwóch latach ciężkiej pracy. Do tej pory wykorzystywano Stary Trakt Kamiennogórski. Ale tak naprawdę ze względu na przewyższenia nowa droga wcale nie była konkurencją dla starej trasy.

Dzisiaj nieczynny tunel kolejowy pod Przełęczą Kowarską, chociaż oficjalnie nieużywany, jest odwiedzany niemal codziennie przez cały rok. Wielu żądnych wrażeń zagląda tu, by przeżyć coś nietuzinkowego. Bo przejście tunelem, zwłaszcza zimą, dostarcza wielu emocji.
Aby przekonać się na własnej skórze, jak to jest wybraliśmy się tam na początku lutego 2019 roku. Ponieważ śniegu mamy pod dostatkiem nie do końca warto „pchać” się samochodem pod sam wlot do tunelu z jednej czy drugiej strony. Najlepszym rozwiązaniem jest podjechanie bardzo piękną widokowo drogą z Kowar na Przełęcz Kowarską i pozostawienie samochodu koło zbudowanego tam jakiś czas temu igloo.

Do tunelu można wejść zarówno od strony Kowar jak i Ogorzelca. Lepszym rozwiązaniem wydaje się przejście drogą w stronę Kowar. Droga, przy której stał do niedawna krzyż pokutny jest w miarę dobra. Wspomniany krzyż został skradziony, a po jego odzyskaniu, został ustawiony nieco wyżej tak by był „na widoku”.

Po zejściu na wysokość pierwszych zabudowań trzeba przeskoczyć przez płynący strumyk i przejść na drugą stronę starego wiaduktu położonego nad torami. Chodzi o to, że z tamtej strony mamy łagodniejsze zbocze, po którym możemy ześliznąć się na torowisko. Niestety na tym odcinku tory zostały już rozkradzione. Na szczęście w tunelu jeszcze ich nie rozebrano. Wlot do tunelu to granica pomiędzy dwoma światami. Na dworze mamy zwały zalegającego śniegu, a w tunelu jedynie wodę i tysiące sopli. Trzeba tu uważać gdyż z tunelu wypływa struga wody, która często tworzy warstwę lodu. A upadek na tory nie należy do przyjemnych.

Już po przejściu kilkudziesięciu metrów jesteśmy w innym świecie. Widzimy zwisające ze sklepienia oraz ścian sople lodowe. Niektóre osiągają niesamowite rozmiary. Trzeba jednak uważać, bo ze względu na lekkie ocieplenie w ostatnich dniach są one kruche i po dotknięciu spadają na podłoże. Często towarzyszy temu ogromny huk. Dlatego też należy wystrzegać się głośnych krzyków.

Ciekawostką w tym tunelu jest fakt, że torowisko podnosi się lekko a całość jest poprowadzona po łuku. Oczywiście przechodząc przez tunel należy używać czołówki czy mieć ze sobą jakąś latarkę. Inaczej narażamy się na możliwość kontuzji. Warto jednak od czasu do czasu zatrzymać się, by przy wyłączonym świetle przyjrzeć się blaskom odbijającym się od lodowych tafli i błądzącym po kamieniach, z których zbudowano tunel. Warto też wsłuchać się w szum wody wypływającej z pomiędzy kamieni. Początkowo dochodzi do nas tylko lekki szmer. Jednak w miarę zbliżania się do tego miejsca odgłos ten nasila się by w końcu dojść do takiej mocy, że zaczynamy odczuwać lekki niepokój. Niestety jeśli zarządca tunelu w najbliższym czasie nie wykona tutaj prac naprawczych nastąpi w tym miejscu zawał.

Tym razem najpiękniejsze sople ujrzeliśmy tuż przed wyjściem z tunelu od strony Ogorzelca. Niestety nie doświadczyliśmy śpiewu tunelu jaki w mroźne dni można tutaj usłyszeć. Chodzi o to, że czasami tysiące zwisających sopli kołysanych wiatrem przelatującym przez tunel uderzają o siebie dając prawdziwy koncert.
Pisząc wcześniej o wielu odwiedzających to miejsce wcale nie myliłem się. Zanim wyszliśmy z tunelu słyszeliśmy głosy kolejnych osób idących za nami a po wyjściu minęła nas grupka turystów podążających w przeciwną stronę. Nam już tylko pozostało wdrapać się po skarpie na drogę prowadzącą przez betonowy wiadukt i przejść na drugą stronę torowiska. Teraz przez łąkę do wspomnianej Drogi Głodu i po kilkunastu minutach jesteśmy ponownie na Przełęczy Kowarskiej gdzie pozostawiliśmy samochód.

Twoja reakcja na artykuł?

70
80%
Cieszy
2
2%
Dziwi
0
0%
Nudzi
4
5%
Smuci
4
5%
Złości
7
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (53) Dodaj komentarz

~Polonez 8-02-2019 7:56
Zloty Pociag tam gdzies moze byc ukryty ;)
~Matti 8-02-2019 8:36
Nie było większego nieszczęścia dla świata i Polski niż KOMUNA. W 1932 roku linia była zelektryfikowana, a po 1945 roku znowu jeżdżą parowozy. Tragedia! Nawet wojna nie zadała nam takich strat gospodarczych jak komuna. Teraz też są różne ruchy nazywają się zielonymi, lewakami, biedroniami. Jak przejmą władzę, to z Polski zostaną zgliszcza.
~ 8-02-2019 10:13
do: ~Matti (8:36)
zapomniałeś dodac że z komuną najwięcej wspólnego ma pic,bo jak nazwać rozdawnictwo i populizm
~Ciemny jak Matti 8-02-2019 11:17
do: ~Matti (8:36)
Jak zwykle opowiadasz Matti bzdury. Gdyby nie komuna nie byłoby elektryfikacji, nie zapędzono ludzi do szkół, nie wprowadzono obowiązkowych szczepień,..itp Trzeba być w życiu uczciwym i trzeźwo myślącym. Żaden ustrój nie jest idealny. Widać to po ustroju jaki wprowadziła Solidarność.
~Matti 8-02-2019 11:48
do: ~Ciemny jak Matti (11:17)
Tylko ostatni pasyw atakuje adwersarza, a nie poglądy. Jeśli dla Ciebie rozebranie trakcji elektrycznej nazywa się elektryfikacją, to widocznie nie dość skutecznie zapędzali Cię do szkoły. Według twojego POkrętnego myślenia w krajach zachodnich nie ma szczepień, bo nie było tam komuny. Wbij sobie do pustego łba, komuna zaszczepiła na śmierć (ołowiem z nagana) ok 100 mln ludzi. Trzeba być ostatnim dzbanem, żeby POpierać ten zbrodniczy system. Już Hitler ma mniej na sumieniu.
~ 8-02-2019 12:46
do: ~ (10:13)
Rozdawnictwo i populizm?Widziałeś program "Wiosny" tej nowej partii Biedronia?To jest dopiero populizm do sześcianu.To co robi obecna władza to mały pikuś przy tym co chce rozdawać Biedroń, jeśli wygra wybory.
~Michrou 8-02-2019 13:51
do: ~Matti (11:48)
Trakcja została wywieziona jako łup wojenny przez Armię Czerwoną, zabrała ona nawet drugi tor na linii Wrocław-Jelenia Góra-Lubań-Zgorzelec. Poczytaj o podejściu komunistów do elektryfikowania społeczeństwa, o to tutaj chodziło, zostawię tu tylko cytat Lenina: "Komunizm to władza radziecka plus elektryfikacja całego kraju", resztę znajdź w googlach, bo to właśnie ty masz braki w edukacji, a nie przedmówca. Oczywiście nie wybielam tu tego ustroju, bo był zły i niedziałający, tylko wskazuję na fakty historyczne o których nie wiesz. Jak wypowiadasz się non stop o komunie, to chociaż dowiedz się coś o jej historii, zamiast się kompromitować brakiem wiedzy na temat który poruszasz. Z resztą czego ja się spodziewam, ludzie podkreślający "PO" w wyrazach to z moich obserwacji zazwyczaj albo ignoranci, albo ameby niemające pojęcia o czym mówią.
~karakan 8-02-2019 14:00
do: ~Matti (11:48)
Widać że nie za bardzo masz pojęcie o czym piszesz ...
~Matti 8-02-2019 14:18
do: ~Michrou (13:51)
Podkreślam "PO", bo niejaki Waldi Dzikowski z platformy zachęcał kiedyś młodych platformersów, żeby tak pisali w necie. POdobno to POstęp. Lenin jak Ci bliski to go cytuj. Ja zacytuję Kisielewskiego: "Socjalizm bohatersko walczy z problemami nieznanymi w żadnym innym ustroju". Komunizm się rozwija tylko wtedy gdy coś ukradnie innym. Co do elektryfikacji to POwiedz mi PO co rozbierali linie energetyczne i stawiali nowe. W artykule jest napisane, że Niemcy mieli linię elektryczną w 1932, a komuna w 1945 jeździła parowozami. Na dzień dobry cofnęli nas w rozwoju o 13 lat (w rzeczywistości więcej). I jeszcze jedno pytanie. Jeżeli było tak dobrze, to czemu ludzie nie mogli z Polski swobodnie wyjeżdżać?
~Michrou 8-02-2019 14:45
do: ~Matti (14:18)
Dzięki temu, od razu widzę, z kim mam do czynienia, bo "PO" podkreślają, tylko największe oszołomy, czyli jak to napisałeś "młodzi platformersi" lub fanatyczni przeciwnicy złego "Peło" jak ty. Najpierw przeczytaj mój komentarz drugi raz, ze zrozumieniem, potem odpowiadaj, bo chyba nawet nie pojąłeś połowy tego co napisałem i teraz muszę mówić drugi raz. Lenin jest mi daleki, powinieneś to wywnioskować po zdaniu w którym piszę, że nie wybielam komuny, a punktuję twoją zerową wiedzę historyczną na jej temat. Akurat elektryfikacja społeczeństwa to coś co wyszło komunistom bardzo dobrze jako jedna z niewielu rzeczy, to akurat musisz przyznać, jednak nic o tym nie wiesz, więc zachęcałem do edukowania się. Na prawdę muszę napisać drugi raz, bo tego nie ogarnąłeś? Trakcję elektryczną (i nie tylko) zabrała ARMIA CZEROWONA JAKO ŁUP WOJENNY, ROZUMIESZ? Potem po części odbudowano to za PRL (trakcję na linii Jelenia Góra-Wrocław wraz z drugim torem) Nie cofnął nas ustrój komunistyczny, tylko szaber Związku Radzieckiego na Niemcach i niemieckich terenach "wyzwolonych" przez Armię Czerwoną. Jeśli dalej tego nie pojąłeś to napisz, spróbuję jeszcze prościej to wyjaśnić. Na ostatnie pytanie nie odpowiem, bo powinieneś sam sobie odpowiedzieć po tej części mojej wypowiedzi: "Oczywiście nie wybielam tu tego ustroju, bo był zły i niedziałający" - rozumiesz to zdanie, czy muszę napisać inaczej, może jak dziesięciolatkowi uczącemu się dopiero czytać ze zrozumieniem?
~ 8-02-2019 14:59
do: ~Matti (8:36)
Też jestem przeciwna komunie. Za to,że chamów nauczyła czytać i pisać. A tak dobrze było. Każdy cham znał swoje miejsce, a teraz ?
~ 8-02-2019 15:06
do: ~Ciemny jak Matti (11:17)
"Gdyby nie komuna nie byłoby elektryfikacji, nie zapędzono ludzi do szkół, nie wprowadzono obowiązkowych szczepień,...itd."???To dlaczego gospodarczo i edukacyjnie kraje postkomunistyczne są w tyle za tzw. krajami zachodnimi?Mi się wydaje, że gdyby po wojnie zamiast komuny w Polsce była demokracja jak w krajach zachodnich to i elektryfikacja byłaby, edukacja i to na wyższym poziomie, lepsza służba zdrowia, nie mówiąc już o ogólnym lepszym rozwoju gospodarczym.A tak dzięki tej komunie to mieliśmy raczej zapóźnienia cywilizacyjne zamiast rozwoju.
~ 8-02-2019 16:39
do: ~ (10:13)
rozdawnictwo ? chyba tobie, bo nie nam ciężko pracującym
~ 8-02-2019 16:42
do: ~Matti (8:36)
tak bo epoka "nie da się, nie opłaca się" która nastała zaraz po komunie to jest super
~Matti 8-02-2019 17:17
do: ~Michrou (14:45)
Nie ma się co tak zaperzać. POwiec mi czy ta Armia Czerwona która okradała Polskę to była komunistyczna, czy nie? A czy "polskie" władze, które ściągnęły nam na łeb sołdatów były komunistyczne, czy nie? A ubole mordujące Polaków strzałem w tył głowy to kim byli? Szacuje się też, że wywieziono ok 3 mln Polaków z terenów wschodnich na Syberię. Już w lutym PO Jałcie było wiadomo, że ruscy zabiorą nam tereny na wschodzie a dadzą mniejsze na zachodzie. I co ? Polskie Władze komunistyczne POzwoliły na ograbienie Polski. Komuniści ukradli nam ziemie na wschodzie wraz ze wszystkim, a na zachodzie też nas okradli. Co do mitologicznej elektryfikacji. Uważasz, że elektryfikację zachodniej Europy też przeprowadzili komuniści? A w Japonii? A w Stanach? Wszędzie komuniści. Mówili też, że w komuniźmie skaleczony palec nie boli. Jeszcze odniosę się do nauki. Komuna do spółki z naziolami wybili nam inteligencję i później pastuchy PO 4 klasach POdstawówki musieli odbudować kraj. W jeleniej Górze działała szkoła sędziów, gdzie PO 1,5 roku nauki zostawało się sędzią (m.in. Stefan Michnik) Takie to są kwiatki.
~ 8-02-2019 18:50
do: ~Matti (17:17)
Tuż po wojnie i krótko, ale jednak wcielane w życie było hasło "nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera".I tak m.in. tworzyły się nowe elity, czyli "elyty".
~JG 8-02-2019 22:58
do: ~ (14:59)
Fakt, a co gorsza ,,chamstwo" doszło do władzy i dalej przekazało pałeczkę...
~ 8-02-2019 8:54
Zaraz znajdzie się cwaniaczek który wydzierżawi tunel i będzie pobierać opłaty
komentarz usunięty
~Ja :-) 8-02-2019 9:03
odpowiedź na usunięty komentarz
A gdzie? Bo możne bym pojechał, pojeździł sobie, pooglądał co nieco :)
~zło z kostnicy 8-02-2019 12:35
do: ~Ja :-) (9:03)
przy kauflandzie. Też się przejdę pooglądać fury. Poza tym to nie driveclub zabił, tylko idiota który niedostosował się do swoich umiejętności
~Czereśniak 8-02-2019 9:24
Ładnie i rzeczowo to wszystko opisane. Jednak mała uwaga: zarówno zimą jak i latem kiedy śniegu nie ma dojazd samochodem pod sam wlot tunelu jest niemożliwy ze względu na ukształtowanie terenu.
~Jojo 8-02-2019 9:49
To dlaczego się nie opłacało utrzymać linii kolejowej na pewno przynosiła by zyski i tyle się mówi o ekologii w tym piepszonym kraju a przecież kolej jest ekologiczna i bezpieczna
~STACH 8-02-2019 10:26
do: ~Jojo (9:49)
Jak piszesz o własnym kraju "piepszony" to sam też chyba jesteś popieprzony. Skoro Polska jest "piepszona" to co tu robisz, wyjeżdżaj /nie chcę pisać spieprzaj/ na wschód , zachód, południe czy nawet na Antarktydę. Polska to największe dobro jakie Polacy w 1918 roku nam podarowali, czasem błądzi to prawda ale któż z nas nie błądził jednak nikt żaden Polak nie ma prawa własnej ojczyzny Polski nazywać "piepszonym" /jak piszesz/ krajem !!!
~``` 8-02-2019 10:02
Jakby tu gospodzarzyli niemcy to by było tutaj jak w bawari. A że gospodarzą poliaki to mamy jak za bugiem. Proste.
~Matti 8-02-2019 10:10
do: ~``` (10:02)
Nie można stawiać znaku równości pomiędzy Polakami, A poliakami przywiezionymi tutaj ze wschodu na ruskich tankach w śmierdzących walonkach.
~ 8-02-2019 15:07
do: ~Matti (10:10)
Ciekawy przypadek z ciebie . A skąd cię przywiezli ? Skąd szabrusie przybyli? Kielecka wieś ?A wiem, to pewnie jesteś ten Polak, co to ma ickowy łeb i polskie ręce i nogi ? Rzeczywiście z tymi znakami równości to tak,no ...Tak to jest, ty to ojkofobem na mur beton nie jesteś. Wszak szabasowy łeb szabasowemu łbu , łba nie urwie. To tylko Polacy są ojkofobami.
~Matti 8-02-2019 17:18
do: ~ (15:07)
Jesteś antysemitą?
~Olo 9-02-2019 8:43
do: ~Matti (17:18)
Antysemitą nie jest ten co nie lubi żydów ale ten którego żydzi nie lubią
~To wina Solidarności 8-02-2019 10:52
Do zniszczenia wielu linii kolejowych na terenie Dolnego Śląska i polskich Łużyc przyczyniły się głównie zmiany po 1989 roku. Po przejęciu przez solidaruchów władzy rozpoczęła się min wyprzedaż i zamykanie zakładów przemysłowych, niszczenie linii kolejowych, emigracja kilku milionów Polaków za pracą,..
~Matti 8-02-2019 12:37
do: ~To wina Solidarności (10:52)
Solidaruchy które wyprzedały nasz region: Janusz Lewandowski obecnie POseł PO parlament europejski, Jerzy Buzek jak POprzednik, Marcin Zawiła prezydent JG 1990 1994 niedawno chyba w ramach POdzięki był prezydentem przez dwie kadencje, Zofia Czernow prezydent JG 1994-1998 obecnie poseł na sejm PO sukces wiadomo Anilux, Józef Kusiak PZPR prezydent JG 1998-2006 obecnie na ciepłej POsadce u żony Zawiły w Muzeum, Marek Obrębalski prezydent JG 2006-2010 do niedawna PO i znowu Marcinek "dobry gospodarz" prezydentem 2010-2018. Takie to SOLIDARUCHY. A ci co byli POdpięci POd cycek gminy wcale tak bardzo nie żałują tych lat. Nikt nie wychodził na ulicę, nikt nie protestował. Teraz natomiast, jak zostali oderwani od żłobu to walczą o "wolne sądy", DE-MO-KRA-CJĘ. Pusty śmiech!
~Jojo 8-02-2019 12:14
I widzisz Strach
~ 8-02-2019 12:23
Zobaczcie ile linii i połączeń kolejowych zlikwidowano i zrujnowano w latach 90. i na początku 2000.Prawdopodobnie wtedy dokonywało się jedno z największych rujnowań kolei w Polsce, kiedy to zwijano ją na potęgę.Postkomunistyczno solidarnościowa władza z tamtych lat wmawiała nam, że kolej jest nieopłacalna, że właściwie wszystko, prawie każda dziedzina gospodarki jest nieopłacalne i trzeba zniszczyć, zaorać, no chyba że się sprywatyzuje sprzedając za ułamek faktycznej wartości.Dziś płacimy za tą zbrodniczą politykę sprzed 3 i 2 dekad.Teraz trzeba miliardowych inwestycji w odbudowę infrastruktury kolejowej.
~Matti 8-02-2019 12:38
do: ~ (12:23)
Słusznie mówią, że przy okrągłym stole zasiedli komuniści i ich konfidenci.
~Niezłomny Matti 8-02-2019 20:55
do: ~Matti (12:38)
Słusznie! W Okrągłym Stole brał np udział brat prezesa PiS prezydent Lech Kaczyński. To też konfident wg Mattiego.
~Kowalski 8-02-2019 16:03
Matti wyluzuj! To już było! Ci, co trakcję zdemontowali to byli pewni, że hitlerowcom ją wycinają! Tak, tak Matti. Mieszkali i budowali tą linię fachowcy, a później u nich zaczęli rządzić tacy co wrzeszczeli "Niemcy ponad wszystko" i to o nich teraz piszemy hitlerowcy i ich tu nie ma. Jak ci to przypomina hasło "Polska dla Polaków", to dobrze. Bo warto tę lekcję historii dobrze sobie przyswoić! Co do wybieranych osób w nie tak odległych demokratycznych wyborach to też informuję, że oni już rządzili i zadecydowali, że tu i teraz kolej jest bez sensu, a teraz rządzą inni i to tacy którzy podobne brednie jak Matti by wygrać głosili. I co z tego wynika? W tym temacie dokładnie nic! Czyli w pełnej zgodzie z poprzednikami są! Dlaczego? Bo ta linia z punktu widzenia ekonomii może nie mieć sensu. Ile osób i towarów jest przewożonych przez tą przełęcz? Skoro to się da przy pomocy samochodów przewieźć to kolej tu jest bez sensu. Gdy budowano tą linię nie było dróg i samochodów, a kolej była lepsza od koni i wołów, ale samochód i droga asfaltowa okazały się lepsze od kolei. Jeszcze szybciej to można zrobić samolotem ale to naprawdę byłoby bez sensu. Matti, czy jest sens tak bredzić o historii. Toż to tylko PIS jest czyli Pierdzenie i S..nie!
~ 8-02-2019 16:49
do: ~Kowalski (16:03)
"samochód i droga asfaltowa okazały się lepsze od kolei" - to chyba tylko w twojej głowie, bo na całym cywilizowanym świecie towary wozi się koleją, jest to bardziej opłacalne, można przewieźć więcej i jest bardziej ekologicznie, niż samochodami. Żyjesz w epoce lat 90, gdzie towarzysze wmawiali, że kolej nie ma racji bytu.
~Matti 8-02-2019 17:39
do: ~Kowalski (16:03)
Ciekawa teoria. POwiec to krajom zachodnim, gdzie wszystkie miasteczka mają kolej a także dużo wiosek. Dużo ludzi dojeżdża do pracy koleją, co obniża znacznie smog w miastach. Ale PO co? Nie opłaca się. Ja to się najbardziej boję tych co krzyczą: Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się.
~Do nauki! 9-02-2019 14:36
do: ~Matti (17:39)
Naucz się, nieuku języka polskiego. Przy okazji zacznij czytać książki z literatury pięknej. Potem, po kilku latach zyskasz prawo do wpisywania uwag na forum.
~ 9-02-2019 16:42
do: ~Do nauki! (14:36)
Co towarzysz poleca?Mogą być np. dzieła towarzyszki Wisławy w których wychwala ojca narodów Stalina?
użytkownik facebook 8-02-2019 21:40
Było by wspaniele przywrócić kolej i zrobić tam trasę turystyczną. Moze kiedyś tego doczekamy. Jako dzicko i.nastolatek wiele razy spacerowałem z przyjaciółmi przez tunel. Przez mgle pamietam jeszcze przejezdzające tam pociągi. Jest to nie zwykle malownicza trasa kolejowa.
użytkownik facebook 8-02-2019 23:08
Niesamowite miejsce, ściśle związane z Tajemnicą Białego Anioła. Gospoda o której mowa znajduje się dokładnie nad środkiem tego tunelu ... i nikt poza mną tego nie zauważył :) Jeżeli dodam że tunel ten był kopalnianą sztolnią, a ze sztolni wykuwane są szyby .... https://www.youtube.com/watch?v=iX0gvj91gsc
~RyBy 9-02-2019 7:09
Ta informacja jest faktem historycznym i ...koniec! Mało znany jest fakt, że władze polskie kolejowo-wojskowe też z tej trasy kolejowej /po Rosjanach/ zdemontowały elementy trakcyjne, wycinały słupy, rozdzielnie elektryczne... i gdzie wywiozły... do Warszawy do odbudowania tzw WKD , elementy stalowe i betonowe do Katowic i Gdyni. Dlaczego tu rabowano... korzystano z okazji ... Ale dziś /wtedy też../ na "topie " jest "gęgać" Ruskie, Bolszewicy,komuniści nas okradli
~18 sqandal 9-02-2019 9:59
.... dziwne ( niektóre ) tu wpisy , jedni szkalują władze ludową inni Po a wina leży jak zawsze pośrodku , złe rządy jak i komunistów tak też rządy solidarnościowców , które gorsze ( OBA nic nie warte ). Biedny ten kraj POLSKA ! oj biedny.
~Precz z komuną 9-02-2019 10:38
Komuna zelektryfikowała kraj? Znaczy w krajach demokratycznych czy też zgniłego kapitalizmu prądu nie było? Skoro są ludzie którzy mają takie podejście do sprawy nic dziwnego że tak się dają robić w balona "politykom". Komuna to przede wszystkim pozbawienie obywateli wolności. To wszelkie możliwe utrudnienia przy wyjeździe z kraju, to cenzura i brak wolności słowa, to reglamentacja żywności (mięso na kartki, cukier na kartki, masło na kartki, czekolada na kartki), to reglamentacja benzyny, to kolejki pod sklepami, a w sklepach puste półki. To lodówki i pralki tylko dla MM. To ubecja, polityczne morderstwa i stan wojenny. Złe rządy komunistów i złe rządy solidarnościowców? Niestety ale Solidarność była kontrolowana i sterowana przez komunistów.
~Polska głupota? 9-02-2019 14:30
do: ~Precz z komuną (10:38)
Bełkot. Wymieszanie pojęć, okresów i dosyć dziwne, pokraczne podejście do rozwoju kraju. No i ta próba oczyszczenia ruchu solidarnościowego. To komuna kontrolowała i kontroluje Solidarność? Czegoś bardziej idiotycznego nie słyszałem. To czysta próba usprawiedliwienia nieudolności rządów prawicy solidarnościowej. Niestety mamy zrujnowaną do cna edukację przez nieustanne, nieprzemyślane, solidarnościowe reformy. Teraz mamy efekty.
~ 9-02-2019 16:38
do: ~Polska głupota? (14:30)
Nie unoście się tak towarzyszu, bo wam ciśnienie wzrośnie i żyłka pęknie.
~soclib 9-02-2019 17:16
A ja w tunelu widzę upadek jarozbaw i piślactwa.
~ 9-02-2019 18:06
do: ~soclib (17:16)
Ooo i kolejny towarzysz wyłonił się na forum ze swoją świetlaną wizją przyszłości.Jak widzicie towarzyszu przyszłość "Wiosny"?
~ugu 9-02-2019 17:24
Artykuł o tunelu a komentarze jak zwykle o polityce.
~Q!~! 9-02-2019 20:39
PiS to dopiero tunel !!!!! Dno i wodorosty !!!
~ 26-03-2019 12:03
KO
~ 24-08-2019 15:17
KOW
~ 24-08-2019 16:29
PKP

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group