Wtorek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 6423
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Drugie życie „elektrośmieci”. Dzięki uczniom „Mechanika”

Piątek, 20 maja 2011, 7:58
Aktualizacja: 7:58
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Drugie życie „elektrośmieci”. Dzięki uczniom „Mechanika”
Fot. Angela
Cały kontener zużytych sprzętów RTV i AGD zebrali uczniowie jeleniogórskiego Zespołu Szkół Technicznych Mechanik, którzy jako jedyni z Dolnego Śląska wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Drugie życie elektrośmieci”. W pierwszym etapie konkursu rozwieszali przygotowane przez siebie plakaty i ulotki, dziś zbierali „żniwa” swojej edukacji.

W ramach II etapu konkursu przez szkołą wystawiony został kontener MPGK, do którego „elektrośmieci” mogli wrzucać wszyscy mieszkańcy Jeleniej Góry. Jak się okazało, chętnych było wielu. Do południa kontener został wypełniony po brzegi. Nad przebiegiem wczorajszej akcji czuwali uczniowie klasy 2C Technikum Mechanicznego, którzy przyznali, że nie spodziewali się takiego zainteresowania ze strony mieszkańców.

- To jest naprawdę bardzo potrzebna akcja, dzięki której przynajmniej część mieszkańców zrozumie, dlaczego nie wolno wyrzucać starych telewizorów, komputerów czy drukarek na dzikie wysypiska. Jedna wyrzucona bateria może zanieczyścić do 6 tys. litrów wody, podobnie jest z odpadami elektronicznymi, które zawierają kadm i ołów, substancje trujące dla człowieka – mówili uczniowie.

W pierwszym etapie konkursu młodzi ludzie podzieleni na trzyosobowe grupy przygotowali plakaty i ulotki, które porozwieszali w całym mieście. Na bieżącą przekazywali też sprawozdanie z postępów swojej pracy organizatorowi konkursu: Europejskiej Organizacji – Platformie Recyklingu Polska oraz koordynatorowi akcji : Zielony Horyzont.

W jeleniogórskim „Mechaniku” akcję poprowadziły nauczycielki: Marzena Sładczyk i Lilianna Lucerska.
- Cała nasza akcja zostanie teraz podsumowana, a jej wyniki trafią do organizatora konkursu. Będziemy więc czekać na jego rozstrzygnięcie, ale najważniejsze w całej tej akcji było przekazanie uczniom wiedzy dotyczącej odpowiedniego postępowania z odpadami elektronicznymi, co jak widać w stu procentach się udało. Młodzież naprawdę poważnie się w całe przedsięwzięcie zaangażowała – mówi Marzena Sładczyk, nauczyciel biologii w Zespole Szkół Technicznych Mechanik w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group