Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3659
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Cieplice: Druga młodość dla "szóstki"

Piątek, 13 listopada 2009, 21:49
Aktualizacja: Sobota, 14 listopada 2009, 8:18
Autor: Mar
Jelenia Góra/Cieplice: Druga młodość dla "szóstki"
Fot. Mar
Kolejna jeleniogórska szkoła obchodziła w listopadzie 35–lecie powstania. Po Gimnazjum numer 3, dzisiaj swój jubileusz miała cieplicka Szkoła Podstawowa nr 6 im. W. Puchalskiego. Świętowano rocznicę funkcjonowania placówki w nowym budynku przy ulicy Cieplickiej.

W szkolnej auli zebrali się uczniowie szkoły, spora grupa absolwentów, dyrektorzy placówek oświatowych w mieście i władze miasta. Zebranych przywitała dyrektorka szkoły, Maria Guszała.
- W tej chwili uczy się u nas 360 dzieci, a uczniowie i nauczyciele tworzą taką atmosferę, że i uczy i pracuje się u nas świetnie – mówiła Maria Guszała – dzisiejsza uroczystość to ciężka praca nauczycieli i uczniów, którzy zostawali po godzinach, szykowali wystrój szkoły i program artystyczny. Ale tak jest nie tylko z okazji naszego jubileuszu, tak jest okrągły rok. Nauczyciele organizują dodatkowe zajęcia, kółka zainteresowań.

Ciekawym pomysłem był wywiad dzieci prowadzących całą uroczystość z poprzednią dyrektorką szkoły, Krystyną Straub. Opowiadała o historii szkoły, wybudowaniu nowego budynku, zmianie nazwy.

- Szkoła Podstawowa nr 1 w Cieplicach Śląskich Zdroju powstała w roku 1945. Funkcjonowała w budynku obecnego Liceum Plastycznego. Na początku siedemdziesiątych lat była już za mała i nie mieściła wszystkich dzieci. Wtedy władze Cieplic zdecydowały o wybudowaniu nowej szkoły, w pobliżu powstającego osiedla mieszkaniowego Orle. Była to standardowa "tysiąclatka", jakich kilka powstało w Jeleniej Górze i okolicach.

Tam właśnie w roku 1974 przeniosła się cieplicka „jedynka”. W roku 1975, w związku z przyłączeniem Cieplic do Jeleniej Góry, trzeba było zmienić numerację szkół. Tak powstała obecna Szkoła Podstawowa nr 6. Potem jeszcze była reforma oświatowa, która klasy siódme i ósme przeniosła do gimnazjów – opowiadała zgromadzonym emerytowana już dyrektorka.

Potem był program artystyczny z kilkoma ciekawymi i zaskakującymi elementami. Doskonały był pomysł chóru mieszanego: uczniowie i nauczyciele zaśpiewali razem piosenkę o szkole. Był wiersz uczennicy o Jeleniej Górze, były popisy taneczne. Były też wspomnienia tych, którzy już dawno opuścili mury podstawówki.

- To szkoła zbudowana w czasie wyżu demograficznego, kiedy i w ówczesnych Cieplicach i w Jeleniej Górze trzeba było budować nowe podstawówki – mówił prezydent Jeleniej Góry, Marek Obrębalski – cieszę się, że ta szkoła pięknieje coraz bardziej i coraz lepiej służy mieszkańcom.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group