Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9708
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Drożej za dokumenty samochodowe

Środa, 17 lutego 2010, 8:31
Aktualizacja: 13:59
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Drożej za dokumenty samochodowe
Fot. TEJO
Nie najlepsze wieści w wydziale komunikacji czekają na nowych właścicieli aut oraz świeżo upieczonych kierowców. Cena rejestracji samochodu zwiększyła się bowiem o około 20 procent. Drożej zapłacimy za dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe, znaki legalizacyjne, nalepki na szybę i dokument prawa jazdy. Nie zdrożeje tylko cena tablic rejestracyjnych.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury podwyżka za zarejestrowanie auta obowiązuje od wczoraj (16 II). Osoby rejestrujące samochody więcej zapłacą za dowód rejestracyjny, który teraz kosztuje nie 48 zł ale 54 zł. Komplet nalepek legalizacyjnych zdrożał o 1,5 i trzeba za nie zapłacić 12,5 zł.

O półtora złotego więcej kosztuje też pozwolenie wydawane przy czasowej rejestracji pojazdu (13,5) oraz przy czasowej rejestracji na wniosek właściciela pojazdu (18,5 zł). Dwa złote zdrożały nalepki na szybę samochodów osobowych, które obecnie kosztują 18, 5 złotego.

Z wyższymi opłatami muszą się liczyć również ci, którzy po szesnastym lutego br. zgłoszą się po odbiór prawa jazdy. Krajowy dokument kosztuje obecnie o 14 złotych więcej czyli 84 zł.
O pięć złotych zdrożało międzynarodowe prawo jazdy, za które trzeba zapłacić 30 zł.

Bez zmian pozostaną tylko ceny tablic rejestracyjnych, za które w standardowej wersji trzeba nadal będą zapłacić 80 zł, a w indywidualnej czyli ze specjalnym napisem czy wybranym numerem tysiąc złotych.

– Jak informowało Ministerstwo Infrastruktury opłaty za wydanie dokumentów związanych z rejestracją pojazdów nie były zmieniane od 2004 roku, a za wydanie prawa jazdy, od 2002 roku. Przez te wszystkie lata rosła natomiast inflacja oraz ceny u producenta tych dokumentów – mówi Jan Wójcik, naczelnik wydziału komunikacji urzędu miasta w Jeleniej Górze.

Ile aut jest rocznie rejestrowane w Jeleniej Górze? Tego dokładnie nie wiadomo. Urząd nie prowadzi bowiem takich statystyk. W minionym roku w jeleniogórskim wydziale komunikacji wydano natomiast około 4600 tablic rejestracyjnych pojazdów, z czego rejestrowanych 1665 aut pochodziło z krajów Unii Europejskiej.

Wydano też 2800 dokumentów prawa jazdy. Dwa lata temu czyli w 2008 roku liczba wydanych tablic rejestracyjnych wyniosła ponad sześć tysięcy, z czego ponad 2600 aut pochodziło z UE.
A co o zmianach cen i decyzji ministerstwa infrastruktury sądzą sami kierowcy?
– Udało mi się zarejestrować nowo kupione auto dosłownie kilka dni przed wprowadzeniem tych zmian, o których zresztą nie miałam zielonego pojęcia – mówi Natalia Łukomska z Jeleniej Góry. – Nie musiałam płacić więcej pieniędzy. Ci którzy będą jednak musieli zarejestrować auto zapłacą więcej, czy im się to będzie podobać czy nie. Sama też zapłaciłabym, gdybym musiała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
716
Tak
21%
Nie
68%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group