Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 6288
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Droga na Okraj ponownie powiatowa?

Wiadomości: Powiat
Czwartek, 4 lipca 2019, 10:12
Aktualizacja: Sobota, 6 lipca 2019, 13:36
Autor: WAC
Fot. WAC
Władze powiatu jeleniogórskiego czynią starania, aby zablokować plany samorządu województwa dolnośląskiego, który zamierza ponownie przekazać mu w zarząd drogę na Przełęcz Okraj.

Sprawa własności drogi na Okraj wraca jak bumerang od kilku lat. Powodem, dla którego Powiat oraz Województwo traktują górską drogę jak przysłowiowy gorący kartofel, są bardzo wysokie koszty jej utrzymania, a zwłaszcza odśnieżania.

Przypomnijmy. Sejmik Województwa Dolnośląskiego już raz, w 2016 roku swoja uchwałą przekazał w tzw. trybie kaskadowym ponad 4-kilometrowy odcinek drogi od Rozdroża Kowarskiego na Przełęcz Okraj (dawna 368) w zarząd Powiatowi Jeleniogórskiemu. Ten uznając, że cała procedura odbyła się z naruszeniem prawa odwołał się na drogę sądową. Długa batalia przed Wojewódzkim i Naczelnym Sądem Administracyjnym zakończyła się wygraną powiatu i sporny odcinek wrócił po skrzydła Sejmiku. Ten jednak nie złożył broni. W czerwcu do Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze wpłynęło pismo sygnowane przez członka zarządu województwa Tymoteusza Myrdę, w którym informuje on o zamiarze ponownego przekazania Starostwu spornej drogi. Uchwała w tej sprawie miałaby zapaść na sesji Sejmiku pod koniec sierpnia lub na początku września.

Staramy się poprzez rozmowy z władzami Sejmiku Województwa Dolnośląskiego zablokować przekazanie nam tej drogi - mówi starosta jeleniogórski Krzysztof Wiśniewski. - Zamierzamy w tej kwestii wykorzystać też pomoc radnych wojewódzkich z naszego okręgu. Nie stać nas ponoszenie wysokich kosztów zarówno letniego, jak i zimowego utrzymania drogi na Okraj. Jednocześnie, naszym zdaniem, nie spełnia ona kryteriów, aby uznać ją za powiatową. Jest to droga łącząca dwa kraje, ważna ze względu na obronność kraju. Łączy ona ze sobą dwie drogi wojewódzkie polską i czeską. Dlatego liczymy, że nasze zabiegi zakończą się sukcesem i województwo zrezygnuje ze swoich planów - dodaje starosta.

Twoja reakcja na artykuł?

6
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
30%
Złości
1
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~uyty 4-07-2019 12:50
najpierw przez dwadzieścia lat to poronione województwo nie wyremontowało porządnie tej drogi, a teraz jak jest w tragicznym stanie to chce ją wepchać powiatowi, choć formalnie się do tego nie kwalifikuje - ten przykład chamstwa może startować w konkursie na największą świnię podkładaną przez jeden samorząd /wojewódzki/ drugiemu /powiatowemu/
~Vtv 4-07-2019 17:48
Nie rozumiem jest wyrok sądu że to droga wojewódzka dlaczego powiat daje wciągnąć się w dyskusję wystarczy podać sygnaturę akt i po temacie
~Mieszczanin 5-07-2019 11:03
jaśnie pan T.Myrda - bezpartyjny pisowiec - rozkłada koleje dolnośląskie to teraz będzie robić kłótnie o drogi
~xq 5-07-2019 17:02
do: ~Mieszczanin (11:03)
Bezpartyjni samorzadowcy blizej maja do PO niz akurat do PiS.Nie pisz głupot
~lolek 5-07-2019 13:58
Powiat może wszak tę drogę, leżącą na terenie gminy Kowary, przekazać właśnie gminie Kowary. Ponury ten żart, ale powiat najbliższą drogę ma w odległości ok 10km. Czyli zimą pług odśnieżający drogi powiatowe będzie musiał przejechać bezproduktywnie DROGAMI WOJEWÓDZKIMI ok 20km. Czyli dwa razy dziennie = 40 km. Pomnożyć przez ilość dni - kto zapłaci za dojazd do granicy? I na czeskie wyciągi?
~Ad rem 5-07-2019 14:46
I co, kampingowy nr 142, kolega partyjny tak cię myrda?
~poiu' 5-07-2019 21:57
Wyjaśnienie jest proste; sąd orzeka na podstawie obowiązujących przepisów. W tym stanowionych przez Urząd Marszałkowski. Wystarczy, że zmienią przepisy "pod siebie" ( a ta ekipa celuje w takich numerach) i sąd będzie musiał przyznać rację przyjemniaczkom z Wrocławia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group