Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 5368
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Drgnęło za płotem na Kilińskiego

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 12 czerwca 2010, 8:28
Aktualizacja: 11:47
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Za ogrodzonym terenem byłego targowiska, na którym ma powstać kolejne centrum handlowe, od jakiegoś czasu trwa ożywienie.

Wczoraj pojawiły się tam ekipy, które dokonywały pomiarów terenu. Zgodnie z kolejnym już zapewnieniem, prace przy budowie Focus Mallu miały rozpocząć się w czerwcu. Taką obietnicę dostał prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski podczas ostatnich rozmów z inwestorem, czyli firmą Parkdridge.

Czy rzeczywiście po 10 latach zastoju w końcu zaczną się tu prace? Zobaczymy w ciągu nadchodzących tygodni. Teren wciąż budzi sporo emocji. Nie brakuje obaw, że otwarcie w tym miejscu galerii rozłoży na łopatki i tak już kulejący drobny handel przy trakcie śródmiejskim.

Zdaniem szefa Wspólnego Miasta Roberta Prystroma wciąż nierozstrzygnięta jest kwestia kary umownej, jaką inwestor powinien zapłacić miastu za zwłokę w zagospodarowaniu terenu. To półtora miliona złotych.

Samorządowcy uważają, że w ramach tych kosztów spółka zmodernizuje węzeł drogowy przy ulicy Kilińskiego. Zdaniem Prystroma nie jest to zgodne z aktem notarialnym. Wiele wskazuje na to, że to nie koniec sporów o grunty po byłym targowisku.

Zgodnie z zapowiedziami – o ile latem ruszy budowa – zakupy w nowym centrum będzie można robić już pod koniec 2011 roku. W trzypiętrowym budynku będzie 87 sklepów, między innymi, Zara, Kazar, Ecco, Promod, Reporter, delikatesy Alma, Rossmann, City Spor, CCC, Grycan, Apart, Quaz. Powstanie też parking na około 300 miejsc. Nie będzie kina kilkusalowego. W pierwotnych planach była także budowa hotelu, z którego zrezygnowano.

Do dyspozycji klientów zostanie udostępnione około 300 miejsc parkingowych

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36) Dodaj komentarz

~Spiity Gonzales 12-06-2010 8:49
Co prawda, to prawda.Drgnęło i to od dawna,sam widziałem. Drgnęło, bo jeden z lumpów tam pijących pod płotem dostał padaczki alkoholowej. I dlatego tak ogrodzenie drga.
~ulyssenardin 12-06-2010 9:29
prace przy budowie Focus Mallu miały rozpocząć się w czerwcu...... 2023r.
~całonocna libacja 12-06-2010 10:25
Szczerze nie rozumiem Prystroma i tego całego Wspólnego Miasta!? Jeśli Robert ma akt notarialny, jeśli Robert wie, że NA PEWNO miasto ma kasować inwestora na 1,5 bańki kary umownej i tego nie robi to jest sprzeniewierzenie publicznej kasy. Tak, jeśli ktoś jest urzędnikiem miasta i zaniecha (na rzecz i korzyść prywatnej firmy) pobór kary to tak jak by brał naszą kasę i wywalił w studzience ka...lizacyjnej. Jedno pytanko: jeśli tak jest to dlaczego P. Prystrom nie idzie do prokuratury (adres zna)? Dlaczego bije piane na Jelonce? o co biega?
~martin83 12-06-2010 10:58
To będzie to Multikino w Focus Mall czy nie? dwie sprzeczne informacje w artykule! Kto to pisze?!
~handlowiec 12-06-2010 11:23
Prowadzę swój biznes od przeszło 25 lat. Z naszego sklepu utrzymuję pięcioosobową rodzinę. Moje dwoje dzieci skończyło studia, ale z braku ofert pracy pomagają w sklepie. Najmodsza córka wyjechała do Poznania i nie zamierza wracać. Moja rodzina w całej rozciągłości popiera pana Roberta Prystroma. Z tego co widać jest to jedyny człowiek, który zachował zdrowy rozsądek i myśli. Jest to jedyny człowiek, który zasługuje na funkcję prezydenta Jeleniej Góry. Dla mnie nie do pomyślenia jest fakt podarowania przeszło 1,5 mln zł! My musimy placić podatki w terminie, a jak się spóźnimy to musimy płacić odsetki karne, a Focus Mall ne musi. Zagadkowa sprawa. Prystrom ma rację, że kiedy uruchomi się Focus Mall my wszyscy drobni handlowcy i przedsiębiorcy pójdziemy na bruk. Ze zgrozą myślę o tym z żoną. Co zrobimy ze sobą w wieku 58 lat. Gdzie i co przyjdzie nam robić. Kto nas zatrudni? Czytamy Jelonkę codziennie i dzięki niej obserwujemy co się dzieje w mieście. Widzimy, że mimo osamotnieonej walki pan Prystrom walczy o interes miasta. Podziwiamy to i popieramy jego postawę.
~raly 12-06-2010 11:37
To jakiego to będzie multikino...z jedną salą ?? ja na to czekam od dwóch lat już, żeby mieć nowości kinowe w jeleniej górze ...kto coś wie na ten tamat?
teessi 12-06-2010 12:08
Raly, z treści artykułu wynika, że multikina to wcale tam nie będzie. Szkoda. Przyjdzie nam jeździć w okolice Carrefour, aby obejrzeć film w cywilizowanych warunkach. Albo dalej, do Wrocławia. I wygląda na to, że do galerii pewnie dłuuuugo też do Wrocławia, bo istniejące lobby jest dość skuteczne w blokowaniu inwestycji związanych z jej wybudowaniem na miejscu.
~DINO 12-06-2010 12:15
Ale bez sens kino koło kina a cieplice sobieszów i jagniątków to krowie z pod ogona wypadły?? tam musi byc pusto czy cooo bo nie rozumie tej polityki w cieplicach są kuracjusze którzy jako główną atrakcje mają oglądanie bujek pijackich a tak pozatym to kilometry spaceru po parku wte i wewte Sobieszów też nie ma za wiele do zaoferowania jedynie co chojnik go ratuje bo inaczej to biedaz nędzą by tam była muflon na pół gwizdka albo czasem i wcale pkp to jak z horroru a Jagniatków też niewiem po co na siłe było go przyłączac do jeleniej lepiej jak by był sam sobie gospodarzem i by lepiej na tym wyszedł tu poprosu jest nadal polityka komunistyczna przyłącza się wszystko do okoła aby utrzymac sztucznie dużą liczbe mieszkańców paranoja w tej jeleniej jak można tak niszczyc cenne walory natury które nas otaczają i nie są wogule wykorzystane wręcz poszływ zapomnienie a powinno to wszystko chulac i dawac prace mieszkańcom jeleniej bo tu ludzie juz zaczynają zyc z przyzwyczajenia albo z zasiłków opieki społecznej bo z dnia na dzień jest coraz gorzej Pan prezydent zarabia około 10 000 a zwykły mieszkaniec jak ma na ręke 1000 to się cieszy że ma dobrze może pora coś ztym zrobic a nie budowac dalej obozy pracy za 1000 zł bo to przypomina przymusowe obozy pracy w oświęcimiu bo tam ludzie dostawali codziennie porcje chleba a tu jest taka różnica że dostaną 1000zł i sami sobie kupują sam chleb bo nanic więcej ich nie stac może pora to zmienic????????????????????????
~projektant 12-06-2010 12:18
Owszem drgnęło. W chwii obecnej trwają pomiary geodezyjne w celu likwidacji kolizji z istniejącąsiecią wod-kan, gazową i kabla energetycznymi. Trzeba je usunąć przed rozpoczęciem budowy Galerii. Nie mogę zdradzić szczegułów ale likwidacja samech kable energetycznych kosztować będzie 300tyś zł.
~swercru 12-06-2010 12:28
Zara, Kazar, Ecco, Promod, Reporter, delikatesy Alma, Rossmann, City Spor, CCC, Grycan, Apart, Quaz. Nic nie ma tu dla mnie 3,4 tego co wymieniliście ( jak na razie ) jest już w Jeleniej Górze
~gregor 12-06-2010 13:00
@~handlowiec - myśl człowieku rozsądnie. Jak będzie Focus to będą ludzie w centrum miasta. Jak nie przegniesz z cenami to będziesz miał klientów.
~bang 12-06-2010 13:10
ten prystrom niech sobie wrzuci na luz...ciągle czegoś się czepia, najgorsze w tym wszystkim jest to że gdy pozwie firmę o jakąś bzdurę to inwestor traci szmal i czas a gdy się okaże ze jest wszystko w porządku pozywający nie otrzymuje żadnej kary za straty które spowodował wynikające z przestoju...handlowiec- nie musisz iść na bruk możesz wynająć sobie stoisko w owej galerii...albo się przebranżowić na jakąś knajpę...oczywiście jest to trudne,skomplikowane,drogie i czasochłonne...ale to wina naszych politykinierów którzy nie ułatwiają życia przedsiębiorcom poprzez krępujące przepisy...ale najwyrażniej ludzie uważaja że dobrze rządzą wystarczy spojrzeć na sondaże...ciągle ta sama banda czworga...więc widocznie dobrze działają w Polsce, jak od 20 lat są Ci sami...mimo wszystko ja tam wole mieć wolny wybór i konkurencję choć tam zakupów z pewnością nie będę robił,ale są inni!...
~bang 12-06-2010 13:17
swercu dobrze napisane...ogólnie sensacji nie ma...dopiero coś co powstanie po carrefurze może być ciekawe...
~zdegustowany 12-06-2010 13:34
Czyli powstanie taka proteza jak w Zgorzelcu, bez kina, restauracji z pustymi boksami na sklepy i tyle tam będzie ruchu co na parkingu na pijarskiej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~byłam na Placu Ratuszowym 12-06-2010 13:56
Jak ktoś tęskni za kinem, niech idzie na Plac ratuszowy. To co tam się dzieje to istne kino, żeby nie powiedzieć że cyrk. MO robi sobie z jeleniogórzan kpiny. Plaża i reklama Międzyzdrojów to dziwne promowanie Jelonki. Popieram w pełni Handlowca. Niestety tak się stanie, wszyscy lokalni przedsiębiorcy pójdą szlifować bruk, albo będą musieli wyjechać do Międzyzdrojów żeby tam handlować. Sama prowadzę sklep sieciowy Żabka i także dokładnie wiem, że po wybudowaniu Focus Malla będę musiała zwinąc interes. Ten gigant po prostu odbierze nam klientów i zabije nas. To jest oczywiste. Prystrom to nie jest człowiek z moich marzeń, ale ma absolutnie rację, że FM w centrum miasta to jest rzecz karygodna. Wynajęcie pow. w galerii nie jest na normalną kieszeń zwykłego handlowaca, na to stac tylko sieciówki (dzierżawa m2 to ok. 40 Euro)!!! Przebranżowić się? A na co??? Bo ja obecnie prowadząc Żabkę ledwie żyję. Usługi, gastronomia lub sklep przemysłowy to już obecnie padaczka przy hipermarketach. Ostatnie miejsce to chyba tylko targowisko, ale i tam ogólnie coraz większa padaczka. Z dużym obrzydzeniem i bez euforii, ale jeśłi Prystrom wystartuje w wyborach, to ja też zagłosuję na niego. To jest rzeczywiście jedyny człowiek, który jeszcze nie dostał p...lca na tle hipermarketów i galerii, które po prostu nas wykończą. Tak się zastanawiam, kto w tych galeriach i Zarach będzie kupował, jak my wszyscy pójdziemy ze swoimi rodzinami na bruk?
~do ~byłam na Placu Ratuszowym 12-06-2010 14:27
A kto kupuje u jubilerów, w winotekach, w salonie Mercedesa i w salonie Renault? Kto kupuje w sklepach ze zdrową żywnością? Kto kupuje we Wranglerze, w Sunsuit, Monaga? Kto chodzi do pałacu Paulinum na obiady? Kto bywa w pałacu w Wojanowie i w Staniszowie? Kto chodzi do salonów kosmetycznych i chirurgów plastycznych? Jest ich kilku w Jeleniej Górze. Te przybytki jakoś funkcjonują od wielu lat i sobie radzą. Wciąż funkcjonują tzw. agencje towarzyskie. Kto tam bywa? Ciekawe, czy sami nawzajem u siebie robicie zakuy po cenach jakie oferujecie jeleniogórzanom? W sklepach sieciowych są obniżki i wyprzedaże. U was nie uświadczysz nic podobnego, chyba, że sprzedajecie towar po terminie.
~wiedzący 12-06-2010 14:53
będzie kino Helios z 3 salami !!!!!!!! tak przedstawił to we wtorek inwestor
~ludek1 12-06-2010 15:30
oni tylko robią przyłącze pod ziemią i na tym koniec - zobaczycie - NIESTETY
~lidzia 12-06-2010 17:38
Zadziwiające jest podejście P. Prystroma ( a kto to jest???). Ważniejszy jest interes kilkudziesieciu sklepikarzy niż dobro kilkudziesięciu tysięcy klientów!!! Każdy kupuje gdzie chce i nikt nie będzie dyktował, a tym bardziej jakiś tam Prystrom gdzie należy dokonywać zakupów. Jedni lubią ubierać sie na bazarach, inni w galeriach. A ponieważ takiej jeszcze w Jeleniej nie ma większa częśćmieszkańców jeżdzi do Wrocławia czy zagłębia miedziowego.
~s. 12-06-2010 18:00
Dlaczego prace nie są objęte nadzorem konserwatora zabytków ? A powinny.
ZablokowanyBezPowodu 12-06-2010 18:44
handlowiec-wzruszyła mnie Twoja historia
ZablokowanyBezPowodu 12-06-2010 18:48
~byłam na Placu Ratuszowym-szkoda mi Ciebie i Twojej Żabki a najbardziej tych przeterminowanych artykułów jakie serwujecie w tych brudnych sklepikach
~ 12-06-2010 19:40
A mnie szkoda żabki. Ceny są jakie są, ale jak wszystko zamkną wieczorem to w żabce zawsze człowiek się pożywi i jakiś łyczek na dobranoc wypije. Od 4 lat korzystam i jakoś na przeterminowane nie trafiłem - czy mam aż takie szczęście?
~ 12-06-2010 20:29
prawo dla zolwi platnicy skladek zus sa na biezaco
~cdi 12-06-2010 21:17
Dryga juz tam 10 lat i drgnac nie moze! Z wielkiego centrum zrobi nam sie jakas pop...lka jak beda tak dalej rezygnowac! Bez kina, bez Levi'sa... szkoda gadac!
~cdi 12-06-2010 21:19
Ooo i zauważylem na fotce meska kuzyna dj29560. Reja nie powinna byc zaslonieta?
ZablokowanyBezPowodu 12-06-2010 21:55
do ~ więc chyba masz szczęście albo nie zwracasz na to uwagi.Ale ten łyczek na dobranoc to masz rację
~całonocna libacja 13-06-2010 7:49
do 19.40: na bank trafiłeś nie raz na przeterminowane, tylko łyczek na dobranoc załatwił robaka na amen :)
~gramaticus 13-06-2010 7:54
" trwa ożywienie." - Boże , co to miało byc?!?!?!?!!!!!
~Jano 13-06-2010 9:39
no brawo następny market, ludzie to miasto ginie tu nic nie ma tylko stare dziady i markety a i zapomniał bym wizje p.Obrębalzkiego
~Galeria to nie market 13-06-2010 11:26
Jano, mylisz pojęcia, galeria to nie żaden market. To miejsce, gdzie skupiono obok siebie sklepy z markowymi produktami, po które jeleniogórzanie obecnie jeżdżą do Wrocławia i Legnicy, również sklepikarze. W markowych sklepach są wyprzedaże po promocyjnych cenach towarów w dobrym gatunku, nawet od 50 do 70 %. W Jeleniej Górze nie ma takich sklepów. Tak jest w galeriach we Wrocławiu. Zdarza się, że sklepikarze wykupują te towary i sprzedają u siebie po cenach bez promocji. Oni zyskują, a zwykli mieszkańcy tracą.
~ 13-06-2010 11:36
Moi Drodzy !!! Będąc członkiem Rady - sam walczyłem o powstanie Castoramy, czy TESCO ! Uważałem bowiem, iż jest to niezbędny element konkurencji i swego rodzaju doping dla innych Hurtowni czy sklepów . Przyglądajac się jednak ostatnim " SUKCESOM " aktualnej Władzy w tej dziedzinie, miewam mieszane uczucia !? Po pierwsze - to nie żaden sukces "Władzy " która wydając stosowne pozwolenia /to w końcu tylko kilka podpisów i papierków/, nie uzyskuje niczego /w przeciwieństwie do innych Miast/. I tu przykładem jest KILIŃSKI , który podobnie jak Castorama, wybuduje tylko dojazd do swojego "biznesu" !!!! Po drugie - inna ciekawa sprawa !? Powstają /jak grzyby po deszczu /, wielkie galerie , za wielkie miliony / TESCO , przy Jasnej , Kiliiński et.cet /, a przyjrzyjcie się Państwo ile WOLNYCH STOISK HANDLOWYCH , jest już obecnie np. w Domu Handlowym przy Długiej ???? To Co ???? Oni wszyscy będą uprawiać FILANTROPIE ????? Te sieci Handlowe i tzw. " Spółki " To durnie, którzy nie umieją liczyć ??? Przecież, ażeby zwrócił się koszt inwestycji np. przy Jasnej, potrzeba tłumu kupujacych i dziesiątek lat handlowania !!!!! Więc o co tu chodzi ??? Może o sam FAKT wydawania wielkich pieniędzy, których się ma w nadmiarze ????? Wyglada na to , że idzie popyt na PRALKI AUTOMATYCZNE !!! Zastanówmy siie jednocześnie - dlaczego nie powstają w Jeleniej Górze nowe ZAKŁADY PRACY ?? A te powstałe, wyprowadzają sie do TUNEZJI !!!!!! No właśnie - DLACZEGO ????? Pozdrawiam - Józef Gajewski ....
~Moc atrakcji 13-06-2010 15:25
No grabarze mówią,że drgnęło:) Ani roboty tu ni ma konkretnej ani płac, ani młodzi nie mają co robić, gdzie pójść, ani interesu prowadzić, drgnęło, tak jak w muszli klozetowej...
~@gre 13-06-2010 15:30
Jak wchodzę na informacje o jeleniej górze, to dostaje ... wolę nic nie wiedzieć co tu się dzieje,bo i tak nic się tu nie dzieje więc szkoda nerwów:)
~ 13-06-2010 22:50
Do 13-06-2010 11:36 | ~ | Jak znasz Pan na to odpowiedź i nawet twierdzisz, że odbywa się pranie pieniędzy, to zgłoś pan to do prokuratury albo innym organom. I powinien pan to natychmiast uczynić, bo zaniechanie w pewnych okolicznościach też podlega karze.
~Do Handlowca 14-06-2010 9:14
Obniżcie ceny, to nie padniecie po wybudowaniu galerii. Ja w Waszych loikalnych sklepikach juz od dawna nic nie kupuje. Na wszystkim macie przebitke 50-150% w stosunku do tych samych towarów w necie (art. przemyslowe), czy w stosunku do oferowanych w innych miastach, art. spozywcze macie tez drozsze niz markety. Zacznijcie uczciwie ustalac ceny, a nie probujecie sie wzbogacic na pierwszym kliencie. I popieram zdanie jednego z przedmowcow, ze w tym miescie najwiecej do powiedzenia mialo zawsze lobby straganiarzy i drobnych sklepikarzy. Prowincja i zascianek, a nie miasto z jakimikolwiek aspiracjami.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group