Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 2247
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Drewniane bociany… odleciały

Piątek, 6 marca 2009, 8:40
Aktualizacja: 8:42
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Drewniane bociany… odleciały
Fot. vital15/archiwum
Gdzie podziały się rzeźby, które witały zmotoryzowanych wjeżdżających do Jeleniej Góry od strony Legnicy – pyta nasz Czytelnik.

Chodzi o charakterystyczne bociany, rzeźby grupy twórczej, na której czele w latach 70. XX wieku stał Ryszard Zając, artysta rzeźbiarz. Bociany były częścią niepowtarzalnego wystroju Jeleniej Góry, zafundowanego przez artystów miastu. Wśród innych elementów znajdowały się stylizowane ławki i zabawki dla dzieci na placu Ratuszowym: wóz konny i inne przedmioty.

Niestety, ząb czasu i niedbalstwo nadgryzły te swoiste dzieła sztuki. Część z nich rozkradziono. Część uratował Stanisław Firszt, jeszcze jako dyrektor Muzeum Karkonoskiego: fragmenty instalacji są tam zabezpieczone. Dziś ostał się tylko samotny bociek jako pamiątka po dawnych czasach.

A sam Ryszard Zając nie zamierza zaprzestać twórczego udzielania się miastu. Być może z jego pracowni „wyjdą” płaskorzeźby ilustrujące najnowsze dzieje Jeleniej Góry, które zostaną wmontowane w boazerię w sali obrad ratusza. Tam inne reliefy, najstarsze z lat 30. XX wieku, są swoistym dokumentem historii naszego miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group