Środa, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 7546
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dowcipny sąd nad kulturą. O teatrze w Teatrze im. Norwida

Środa, 28 grudnia 2011, 8:21
Aktualizacja: 8:32
Autor: Petr
JELENIA  GÓRA: Dowcipny sąd nad kulturą. O teatrze w Teatrze im. Norwida
Fot. Petr
Dynamiczna, iskrząca humorem metateatralna opowieść o teatrze i ludziach teatru będąca swoistym sądem nad współczesną kulturą. Tak pokrótce można opisać sztukę „Scenariusz dla trzech aktorów”, która odbyła się wczoraj w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze.

„Scenariusz dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera to sztuka niezwykła bo zrealizowana z myślą o konkretnych osobach – braciach Mikołaju i Andrzeju Grabowskich oraz Janie Peszku, których pracę sceniczną autor obserwował przez lata. To właśnie przez pryzmat ich kłótni czy osobistych konfliktów; dyskusji artystycznych, intymnych pragnień, „póz” i „min” teatralnych Bogusław Schaeffer dokonuje dowcipnego sądu nad kulturą współczesną. I przedstawia nam groteskową wizję nakazów i ograniczeń, do których są zmuszani aktorzy.

Spektakl przepełniają improwizacja, cięty humor i błyskotliwa ironia mistrzowsko budowane na wątkach prywatnych. „Wziętych z życia” Grabowskich i Peszka, którzy prowadzą na scenie zajadłą dyskusję o współczesnej kulturze, świecie sztuki, teatrze i swoim w nim miejscu. Ale nie tylko – aktorzy ci mówią również o tym jak bardzo ludzie teatru potrafią się nienawidzić, a zarazem jak bardzo nie mogą bez siebie żyć. Słowem, intrygujący teatr w teatrze na granicy absurdu, a przy tym mnóstwo celnych uwag na temat rzeczywistości artystycznej.

– „Scenariusz dla trzech aktorów” to sztuka niezwykle inteligentna. Oparta na grze z widzem, który winien wznieść się ponad śmiech, ujrzeć za żartem i ironią drugie dno. To, co naprawdę chcą nam powiedzieć aktorzy o sobie i im podobnych. Pomyśleć nad tym, że zazdrość, którą zwykle czujemy wobec aktorów jest bezpodstawna. Że praca artystyczna to ciężki kawałek chleba, który często wymaga mnóstwo poświęceń. Ja tak to odbieram – ocenia Paweł Jarosz, jeden z uczestników.

Spektakl „Scenariusz dla trzech aktorów” odbył się wczoraj w Teatrze im. Norwida w ramach „Jeleniogórskiej Sceny Kabaretowej” organizowanej przez Agencję Koncertowo-Wydawniczą SOLO.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group