Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 11429
Zalogowanych: 106
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dostojna „czterdziestka” i ubaw po pachy

Piątek, 27 listopada 2009, 15:45
Aktualizacja: Sobota, 28 listopada 2009, 8:20
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Dostojna „czterdziestka” i ubaw po pachy
Fot. TEJO
Ponad dwie godziny trwała gala zorganizowana na czterdziestolecie Szkoły Podstawowej nr 8 im. Broniewskiego. Uroczystości daleko było jednak do sztampowej i nudnej akademii przeplatanej wierszykami. Na swoje urodziny placówka pokazała świetny program artystyczny, w którym sama siebie pokazała w krzywym zwierciadle autokrytycyzmu na tle trosk i sukcesów współczesnej oświaty.

Uroczystość jubileuszowa odbyła się w gościnnych progach Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Przed południem zmierzali tam liczni goście z naręczami kwiatów. Po wstępie w wykonaniu zespołu „Canto” grającego na instrumentach Orffa, wszystkich przywitała Marzena Hryniewicka, dyrektorka „ósemki”. Byli wśród zebranych, między innymi, prezydent miasta Marek Obrębalski, jego zastępca Miłosz Sajnog, szef oświaty w urzędzie miasta Waldemar Woźniak, zastępca przewodniczącego rady miejskiej Anna Ragiel. Przybyły eksdyrektorki SP nr 8: Stanisława Schlaffke, Jarosława Matusiewicz i Wiesława Kozłowska. Byli dawni i obecni nauczyciele oraz uczniowie.

Marzena Hryniewicka, która odebrała mnóstwo kwiatów i życzenia od gości, nawiązała do dziejów szkoły, dzieląc je na akty: pierwszy, kiedy powstawała i formowała się Szkoła Podstawowa nr 3 (w 1975 roku zmieniono numer na 8), drugi – kiedy „ósemka” osiągała sukcesy w sporcie, trzeci, który przypadł na okres trudnych ekonomicznie dla oświaty przemian po 1989 roku i czwarty – współczesny. SP nr 8 jest nowoczesną i najbardziej otwartą szkołą w mieście: w swoje progi przyjmuje uczniów z różnymi dysfunkcjami narządów ruchu. – Wielu sądzi, że klasy integracyjne to oddziały specjalne. Nieprawda. To jak najbardziej normalne i bardzo tolerancyjne grupy dzieci, które do swego grona przyjmują słabszych fizycznie rówieśników i opiekują się nimi – mówiła M. Hryniewicka.

Clou gali, którą poprzedziła zgrabna prezentacja filmowa dotycząca historii założonej w 1969 roku tysiąclaki i jej współczesności, była cześć artystyczna. Wystąpili w niej zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Zebrani usłyszeli świetny jak zwykle zespół „Ósemki”, który rozpoczął od… „Międzynarodówki”. Pieśnią tą został powitany pierwszy sekretarz partii, który pomylił uroczystości, i zamiast na otwarcie winnicy do Zielonej Góry, przyjechał do Jeleniej Góry. „To już było i nie wróci więcej” – padło ze sceny żegnając definitywnie to nawiązanie do socjalistycznych czasów.

Zebrani śmieli się do łez z kabaretowych scenek, w których bez nieśmiałości i z odważnym poczuciem humoru występujących w nich nauczyciele przedstawili samych siebie. Wystąpili też uczniowie. Były parodie znanych ludzi, w tym profesora Miodka, a także występy szkolnych zespołów tanecznych. Swoimi talentami wokalnymi popisali się sami pedagodzy, którzy – pod dyrekcją samego „Piotra Rubika” wykonali „Dyrektorium”. Jedną z solowych partii wyśpiewała dyrektorka Marzena Hryniewicka. W słowach dobranych do okoliczności nauczyciele śpiewali, że – choć wciąż się dokształcają – to i tak niewiele z tego mają. Było też „Takie tango” Budki Suflera a w Krzysztofa Cugowskiego sugestywnie wcieliła się Anna Szewczyk. Całość zwieńczyło chóralne wykonanie piosenki Jerzego Matuszkiewicza z popularnego serialu „Czterdziestolatek”. W oryginale tego fokstrota śpiewa Andrzej Rosiewicz, w JCK wykonawcami byli nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście. Tekst dopasowano do okoliczności.

Na półpiętrze gmachu JCK urządzono wystawę trofeów sportowych, które przypadły w udziale „ósemce”. Zorganizowano też wystawę archiwalnych i współczesnych fotografii. Gala zakończyła się poczęstunkiem w klubie Kwadrat.
Do życzeń dla placówki przyłącza się redakcja Jelonki.com

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
492
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
60%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Nekrologi
Pogrzeb Piotra Kubana
 
112
Polo spłonęło na Pola
 
Aktualności
Kręca film na Placu Piastowskim
 
112
Kolizja w Radomierzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group