Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 9146
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dostojna „czterdziestka” i ubaw po pachy

Piątek, 27 listopada 2009, 15:45
Aktualizacja: Sobota, 28 listopada 2009, 8:20
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Dostojna „czterdziestka” i ubaw po pachy
Fot. TEJO
Ponad dwie godziny trwała gala zorganizowana na czterdziestolecie Szkoły Podstawowej nr 8 im. Broniewskiego. Uroczystości daleko było jednak do sztampowej i nudnej akademii przeplatanej wierszykami. Na swoje urodziny placówka pokazała świetny program artystyczny, w którym sama siebie pokazała w krzywym zwierciadle autokrytycyzmu na tle trosk i sukcesów współczesnej oświaty.

Uroczystość jubileuszowa odbyła się w gościnnych progach Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Przed południem zmierzali tam liczni goście z naręczami kwiatów. Po wstępie w wykonaniu zespołu „Canto” grającego na instrumentach Orffa, wszystkich przywitała Marzena Hryniewicka, dyrektorka „ósemki”. Byli wśród zebranych, między innymi, prezydent miasta Marek Obrębalski, jego zastępca Miłosz Sajnog, szef oświaty w urzędzie miasta Waldemar Woźniak, zastępca przewodniczącego rady miejskiej Anna Ragiel. Przybyły eksdyrektorki SP nr 8: Stanisława Schlaffke, Jarosława Matusiewicz i Wiesława Kozłowska. Byli dawni i obecni nauczyciele oraz uczniowie.

Marzena Hryniewicka, która odebrała mnóstwo kwiatów i życzenia od gości, nawiązała do dziejów szkoły, dzieląc je na akty: pierwszy, kiedy powstawała i formowała się Szkoła Podstawowa nr 3 (w 1975 roku zmieniono numer na 8), drugi – kiedy „ósemka” osiągała sukcesy w sporcie, trzeci, który przypadł na okres trudnych ekonomicznie dla oświaty przemian po 1989 roku i czwarty – współczesny. SP nr 8 jest nowoczesną i najbardziej otwartą szkołą w mieście: w swoje progi przyjmuje uczniów z różnymi dysfunkcjami narządów ruchu. – Wielu sądzi, że klasy integracyjne to oddziały specjalne. Nieprawda. To jak najbardziej normalne i bardzo tolerancyjne grupy dzieci, które do swego grona przyjmują słabszych fizycznie rówieśników i opiekują się nimi – mówiła M. Hryniewicka.

Clou gali, którą poprzedziła zgrabna prezentacja filmowa dotycząca historii założonej w 1969 roku tysiąclaki i jej współczesności, była cześć artystyczna. Wystąpili w niej zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Zebrani usłyszeli świetny jak zwykle zespół „Ósemki”, który rozpoczął od… „Międzynarodówki”. Pieśnią tą został powitany pierwszy sekretarz partii, który pomylił uroczystości, i zamiast na otwarcie winnicy do Zielonej Góry, przyjechał do Jeleniej Góry. „To już było i nie wróci więcej” – padło ze sceny żegnając definitywnie to nawiązanie do socjalistycznych czasów.

Zebrani śmieli się do łez z kabaretowych scenek, w których bez nieśmiałości i z odważnym poczuciem humoru występujących w nich nauczyciele przedstawili samych siebie. Wystąpili też uczniowie. Były parodie znanych ludzi, w tym profesora Miodka, a także występy szkolnych zespołów tanecznych. Swoimi talentami wokalnymi popisali się sami pedagodzy, którzy – pod dyrekcją samego „Piotra Rubika” wykonali „Dyrektorium”. Jedną z solowych partii wyśpiewała dyrektorka Marzena Hryniewicka. W słowach dobranych do okoliczności nauczyciele śpiewali, że – choć wciąż się dokształcają – to i tak niewiele z tego mają. Było też „Takie tango” Budki Suflera a w Krzysztofa Cugowskiego sugestywnie wcieliła się Anna Szewczyk. Całość zwieńczyło chóralne wykonanie piosenki Jerzego Matuszkiewicza z popularnego serialu „Czterdziestolatek”. W oryginale tego fokstrota śpiewa Andrzej Rosiewicz, w JCK wykonawcami byli nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście. Tekst dopasowano do okoliczności.

Na półpiętrze gmachu JCK urządzono wystawę trofeów sportowych, które przypadły w udziale „ósemce”. Zorganizowano też wystawę archiwalnych i współczesnych fotografii. Gala zakończyła się poczęstunkiem w klubie Kwadrat.
Do życzeń dla placówki przyłącza się redakcja Jelonki.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group