Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 9108
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Dolny Śląsk z uchwałami antysmogowymi

Wtorek, 12 grudnia 2017, 7:53
Aktualizacja: Środa, 13 grudnia 2017, 6:00
Autor: Paweł Guszała
Region: Dolny Śląsk z uchwałami antysmogowymi
Fot. Paweł Guszała, UMWD
Pod koniec ubiegłego miesiąca wojewódzcy radni przyjęli tzw. uchwały antysmogowe, czyli zbiór regulacji prawnych wprowadzających ograniczenia na rzecz czystszego powietrza. Prace nad nimi trwały ponad rok. Co się zmieni?

Rozwiązania zapisane w uchwałach antysmogowych mają poprawić jakość dolnośląskiego powietrza, zwłaszcza w uzdrowiskach i większych miastach. Nad zapisami pracował sztab ekspertów powołany przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz mieszkańcy, którzy mogli wnosić swoje uwagi podczas konsultacji społecznych. W końcu po wielu miesiącach, 30 listopada udało się przyjąć zmiany dla Dolnego Śląska w trakcie Sesji Sejmiku. Za ich przyjęciem było 30 radnych, trzech wstrzymało się od głosu.

Uchwały wejdą w życie od lipca 2018 roku, wówczas będzie obowiązywał zakaz montowania starych węglowych pieców, nie będzie można używać paliw słabej jakości, likwidowane będą paleniska powodujące wysoką emisję trujących gazów, a także w życie wejdzie zakaz palenia paliwami stałymi na terenie Wrocławia i uzdrowisk. Wszystko to ma się przyczynić poprawie jakości powietrza na naszym terenie.

Wojewódzcy politycy nie ukrywają, że aby uchwały spełniały swoją rolę potrzebne będzie wsparcie Państwa. - Przyjęte przez Sejmik uchwały antysmogowe to pierwszy realny krok w walce o to, żebyśmy wszyscy mogli oddychać czystym powietrzem. W skutecznym działaniu niezbędne będzie wsparcie rządowe i samorządowe. Przed nami ważny czas, aby wspólnie walczyć o lepszą jakość życia – mówi Jerzy Michalak, członek Zarządu Województwa.

- Przyjęte uchwały to zbiór optymalnych rozwiązań. To szeroki kompromis. Palenie paliwami stałymi dopuszczone będzie do połowy 2018 roku. Zabiegały o to lokalne samorządy. Drugim ciężkim do wypracowania zapisem był ten dotyczący korzystania z kominków. Uznaliśmy, że jeżeli tego typu palenisko nie jest podstawowym źródłem ciepła to przy odpowiednio wysuszonym drewnie, o wilgotności poniżej 20 %, będzie można używać go do dogrzewania – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Gdy nowe przepisy zaczną obowiązywać, nie będzie można stosować złej jakości paliw: węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
893
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group