Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 12466
Zalogowanych: 95
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dokument na czterdziestkę

Czwartek, 26 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:47
Autor: radek
Jelenia Góra: Dokument na czterdziestkę
Ciekawy pokaz archiwalnego filmu proponuje w piątek Jeleniogórskie Centrum Kultury. Projekcję powinni obejrzeć zwłaszcza absolwenci i uczniowie Gimnazjum nr 3 oraz dawnej Szkoły Podstawowej nr 12.

– Dotarłem do taśm, na których uwieczniono otwarcie Liceum Pedagogicznego i Szkoły Ćwiczeń przy ul. Grunwaldzkiej – mówi Zbigniew Dygdałowicz z pracowni dokumentacji przy JCK. Zdjęcia pochodzą ze stycznia 1966 roku, więc mają równo 40 lat.

Na czarno-białych kadrach utrwalono ceremonię otwarcia szkoły, a także pokazano jej wnętrza oraz ówczesnych uczniów i nauczycieli. – Nie jest wykluczone, że te osoby dziś rozpoznają się na ekranie – mówi Zbigniew Dygdałowicz.

Popularna placówka oświaty była jedną z tak zwanych „tysiąclatek”, czyli szkół oddanych do użytku z okazji – jak to wówczas określano – milenium państwa polskiego, czyli tysiąclecia chrztu Polski. Budowano je pod hasłem: „Tysiąc szkół na tysiąclecie”.

Z liceum szkoła stała się podstawówką, o tyle niezwyczajną, że uchodziła za tak zwaną szkołę sportową. Uczniowie mieli tam więcej godzin wychowania fizycznego i osiągali sukcesy w zawodach w różnych dyscyplinach, najczęściej w lekkoatletyce.

Wkrótce przy placówce powstała druga sala gimnastyczna, boisko z profesjonalną bieżnią i inne udogodnienia dla młodych sportowców.

Po reformie oświaty w szkole powstało gimnazjum, a działalność podstawówki była stopniowo wygaszana.

Ale i gimnazjaliści są wierni sportowej tradycji i wciąż biegają na medal. Mają też sukcesy w innych dziedzinach sportowych. Absolwentem gimnazjum jest aktualny mistrz w sportach samochodowych Jakub Buziuk. Szkole szefuje i uczniów trenuje od lat Marek Przeorski.

– Zapraszam wszystkich na projekcję. Film zostanie wyświetlony w piątek, 27 stycznia, w sali kameralnej JCK o godz. 16 – mówi Zbigniew Dygdałowicz. Będzie okazja do spotkania i sympatycznej dyskusji. Wstęp na pokaz jest bezpłatny.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
944
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Kultura
Teatry uliczne – Teatr Blackout Paradox
 
Aktualności
Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta
 
Aktualności
Pamięć o Rzezi Wołyńskiej silniejsza niż czas
 
Gruzrobota
Hotel "Sudety" zniknął z mapy Jeleniej Góry
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group