Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7116
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dobry czas dla „Szwajcarki”

Wiadomości: Region
Sobota, 17 października 2015, 8:36
Aktualizacja: 8:40
Autor: SGSM
Fot. Archiwum Stowarzyszenia Góry Szalonych Możliwości
Któż nie zna „Szwajcarki”? To jedno z najpiękniejszych schronisk górskich, jedyne całkowicie drewniane w Sudetach. Wybudowane zostało w stylu tyrolskim jako domek myśliwski Wilhelma von Hohenzollerna – właściciela zamku w Karpnikach. Obiekt usytuowany jest na zboczu Krzyżnej Góry w Górach Sokolich , w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Jest to świetna baza wypadowa w Rudawy Janowickie oraz Sokoliki zarówno dla wspinaczy skałkowych, jak i turystów pieszych czy rowerowych.

Minął rok, od kiedy „Szwajcarka” ma nowego gospodarza. Grzegorz Błażejczak pochodzi z Wolsztyna w województwie wielkopolskim. Od dzieciństwa, przez kilkadziesiąt lat przemierzał górskie szlaki i nieraz przemknęła mu przez głowę myśl, aby poprowadzić górskie schronisko. W październiku 2014 roku nadarzyła się taka okazja, więc postanowił podjąć wyzwanie.

Pan Grzegorz, sam z zamiłowania turysta, z dużym zaangażowaniem wypełnia swoje zadanie, a goście przekraczający progi schroniska chwalą to miejsce m.in. za gościnność i panującą tu świetną atmosferę.
Dobry klimat sprzyja działaniom. W lipcu tego roku, dzięki nawiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem Góry Szalonych Możliwości z Janowic Wielkich, wrócił do Szwajcarki Wędrowny Przegląd Piosenki „Polana”. Była to już piąta edycja tej 2-dniowej imprezy muzycznej organizowanej przez stowarzyszenie dla miłośników muzyki z tzw. Krainy Łagodności. Uzgodniono, że „Polana” będzie tu gościć w nieparzyste lata, natomiast w 2016 i kolejnych parzystych latach Góry Szalonych Możliwości zaproszą widzów na „Polanę” na brzozowej polance w Janowicach Wielkich .

Kolejnym wspólnym pomysłem stowarzyszenia i gospodarza „Szwajcarki” będą cykliczne, być może comiesięczne imprezy pn. „Szwajcarkowe Granie”. W organizację spotkań włączy się Gminny Ośrodek Kultury w Mysłakowicach. Dyrektor GOK-u Grzegorz Truchanowicz jest bardzo otwarty na tego typu inicjatywy i z przyjemnością przyjął propozycję współpracy. W programie cyklu znajdą się koncerty, wspólne muzykowanie, okolicznościowe spotkania, turnieje gier zarówno planszowych jak i terenowych itp.

Inauguracja „Szwajcarkowego Grania” nastąpi 7 listopada o godz. 19.00. Będą to Zaduszki Muzyczne, podczas których wystąpi znany w kręgach piosenki autorskiej Piotr Pieńkowski z Bydgoszczy z towarzyszeniem gitarzysty Wojtka Lachowskiego. Po koncercie przewidziane jest wspólne muzykowanie. Następne spotkanie – tym razem andrzejkowe, zaplanowano na 28 listopada. Wieczór uświetni swoimi piosenkami laureat Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie – zespół Bądź Ciszą z Jeleniej Góry. Będą też wróżby andrzejkowe oraz wspólne śpiewanki. Wstęp na oba spotkania jest bezpłatny.

Grzegorz Błażejczak podkreśla, że bardzo zależy muu na bogatej ofercie dla turystów. Przed nim jeszcze niejedno wyzwanie, także natury technicznej. Niemal 200-letni obiekt wymaga sporych inwestycji, modernizacji, których zakres zależy od pozyskania funduszy. Na razie, dzięki staraniom nowego gospodarza wyremontowana została przepompownia, naprawiono centralne ogrzewanie, poprawiono drogę dojazdową, odświeżono balustradę. PTTK , który jest właścicielem obiektu, dokończył remont komina.
Dobry czas dla „Szwajcarki” trwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~hist 17-10-2015 10:46
Po II wojnie światowej Szwajcarka należała do Lasów Państwowych. W tym czasie dokonano tu zabójstwa gajowego w niewyjaśnionych okolicznościach...
~kibic 17-10-2015 11:50
Swego czasu ajentka zabila z kochankiem męża i wrzuciła do szamba !
~turystka 17-10-2015 15:30
Nareszcie nowy gospodarz w tym schronisku! To człowiek, który czuje potrzeby turystów, wie, że po wędrówce idziemy do schroniska także po to, żeby posiedzieć w nocy przy gitarze, pośpiewać, pomuzykować. Jest zawsze uśmiechnięty, chętny do pomocy itp. Zupełnie inaczej, niż jego poprzedniczka, która zachowywała się, jakby była tam na skazaniu. A "Polana" była super i bardzo się cieszę, że będzie tu wracać :)
~ 17-10-2015 15:42
We wrześniu 1982 - w stanie wojennym - Korneliusz Pacuda wraz z zakręconymi jeleniogórzanami zainaugurowali, przy ognisku, na Szwajcarce śpiewanie pn. PIC-NIC COUNTRY. Współcześnie, reaktywacji tej imprezki - pod nazwą COUNTRY POD ŚNIEŻKĄ - podjął się JERZY POKÓJ - szef rady powiatu jeleniogórskiego, godny kandydat na senatora RP, były marszałek woj dolnośląskiego. Staraniem niektórych kumpli wyrzucony z partii, której był założycielem.
~Real 17-10-2015 16:22
Byłem w tym sezonie i potwierdzam. "Górska atmosferka", przyjazny klimat w autentycznej Perle Kotliny, przepięknych Sokolikach, Rudaw i Szwajcarki. Magiczne miejsce.
~Iwet 17-10-2015 19:39
To schronisko ma swoją historię , swoją duszę i gospodarza , który sprawi , że wielu nie tylko turystów ale i mieszkańców z okolicznych miejscowości z chęcią zatrzyma się w tak urokliwym miejscu i ponownie będą tu powracać. Powodzenia Panie Grzegorzu :)
~wcpicker 17-10-2015 20:56
Myślałby kto, że dyrektor GOK taki otwarty tak bezinteresownie ?
~ 17-10-2015 22:08
...i całkowicie zniszczona partackim "remontem" elewacja...
~paradise 18-10-2015 12:36
mimo elewacji.....powodzenia !
~skalniak 18-10-2015 15:35
Fantastyczny żur, a na deser pyszna kawa i ciasto. Miłe wspominamy z małżonką wakacyjny pobyt w Szwajcarce. Polecamy!
~czesiek z. 18-10-2015 15:59
Szkoda tylko ze zarzadca (PTTK schroniska)tylko doi ajetów z kasy.Stan schronisk natomiast sie niewiele zmienia.Rewitalizacja przydała by sie kazdemu schronisku.Rewitalizacja lub zmiana gospodaza.Zadne nie spełna obecnych standardów
~ 18-10-2015 19:32
Rewitalizacja to by się przydała całemu PTTK... Najlepiej wyciąć, zaorać, zalać asfaltem a dopiero po tym zrobić nabór do władz PTTK.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group