Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 7872
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Dlaczego marnowanie żywności to problem?

Piątek, 25 maja 2018, 6:02
Autor: TS
Region: Dlaczego marnowanie żywności to problem?
Fot. TS
Rzadko kiedy zadajemy sobie pytanie jakim kosztem dla środowiska produkowana jest żywność. Przed usunięciem czegokolwiek do śmietnika miejmy na uwadze, że wyrzucanie żywności dużo kosztuje i ma to szkodliwy wpływ na nasze środowisko naturalne oraz nadmiernie wykorzystuje zasoby naturalne. Wbrew pozorom to, co jemy i jak jemy jest też związane z tym jakim powietrzem oddychamy. Dlatego powinniśmy inicjować akcje społeczne uświadamiając mieszkańców naszego regionu o racjonalnym gospodarowaniu zasobami, a także utylizacji odpadów.

Marnowanie jedzenia wpływa na środowisko

Z roku na rok przeciętna Polska rodzina coraz więcej wydaje pieniędzy głównie na artykuły spożywcze. Kupujemy ich mnóstwo, gdyż polska tradycja nakazuje nam zastawić potrawami pełny stół. Pomyślmy o innych i przy zakupie zbyt dużej ilości produktów, przekażmy je organizacjom, które pozyskują jedzenie i dadzą je tym, którzy są naprawdę głodni. Dlatego warto to rozważyć i zorganizować w każdym mieście po kilka punktów, gdzie będziemy mogli oddać artykuły spożywcze.

Do kosza trafiają nie tylko potrawy i produkty w okresie po świątecznym, taka sytuacja występuje codziennie w naszych domach. Najwięcej produktów wyrzucamy o krótkim terminie ważności, czyli chleb, wędliny, sery, nabiał, owoce i warzywa. Z przykrością musimy stwierdzić, że robiąc zakupy nie zastanawiamy się co kupujemy i czy racjonalnie będziemy w stanie wykorzystać w naszej kuchni aż tyle produktów. Dodatkowo reklamy czy promocje w supermarketach, zachęcają konsumentów atrakcyjną ceną, jedną z nich jest: „kup dwa, a drugi otrzymasz za pół ceny” itp. Szybkie i nie przemyślane zakupy, powodują, że do sklepowych wózków „pakujemy” wszystko, robimy duże zakupy i nie zastanawiamy się, czy jest nam to potrzebne. Ponadto nie sprawdzamy czy dany produkt jest dobrej jakości, jak jest przechowywany na pólkach, czy jest szczelnie zamknięty oraz najważniejsze jaki jest jego termin ważności. Nie zwracamy również uwagi na rodzaj jego opakowania i ewentualną możliwość późniejszego recyklingu.

Przed wyrzuceniem niepotrzebnej i nieskonsumowanej żywności pamiętajmy, że na świecie głoduje tysiące, a nawet miliony ludzi, dzieci, a część z nich umiera z niedożywienia.

Oto kilka podstawowych zasad, aby uniknąć bądź zoptymalizować ilość marnowanej żywności, a tym samym zmniejszenie swoich wydatków.
Po pierwsze: zawsze pamiętajmy o pomyśle na obiad czy kolację. Podstawa to też przygotowanie sobie listy na zakupy, staraj się robić zakupy jak jesteś najedzony, nie kupuj nic na zapas, kupuj dokładnie tyle ile potrzebujesz i ile jesteś w stanie zjeść.
Po drugie: wybieraj mniejsze opakowania i porcje tak, abyś mógł skonsumować w terminie.
Po trzecie: rób zakupy w mniejszych sklepach, supermarkety to złudna oszczędność.
Po czwarte: sprawdzaj termin ważności danych produktów i kupuj wyłącznie świeże artykuły spożywcze, przed zakupem obejrzyj dokładnie warzywa, owoce czy mięso.
Po piąte: sprawdzaj opakowania i kartony, czy nie są uszkodzone, czy są hermetycznie zamknięte.

Jeśli przeliczysz i sprawdzisz, ile tygodniowo jedzenia marnujesz, pozbywając się żywności do śmietnika, to szybko zrozumiesz, że w ten sposób nie tylko wpływasz destrukcyjnie na otaczającą nas przyrodę, ale przede wszystkim wyrzucasz swoje ciężko zapracowane pieniądze. Miejmy świadomość, że tym działaniem, tak naprawdę w łatwy i głupi sposób pozbywamy się pewnej gotówki ze swojego portfela.

Publikacja sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

Publikacja zrealizowana przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego

Poglądy autorów i treści zawarte w publikacji nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group