Piątek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 10424
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Dla bezpiecznego pogranicza

Sobota, 11 grudnia 2021, 6:02
Autor: WAC
Powiat: Dla bezpiecznego pogranicza
Fot. WAC
Wczoraj (10.12) w Transgranicznym Centrum Zarządzania Kryzysowego mieszczącym się w siedzibie Starostwa Karkonoskiego odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Wzmocnienie wspólnego pogranicza w rejonie Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Izerskich i Karkonoszy”.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze, Urzędu Miasta, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, gmin powiatu karkonoskiego oraz online przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej Kraju Libereckiego Republiki Czeskiej. Głównym celem projektu, realizowanego w latach 2018 - 2021 było zwiększenie gotowości i wzajemnego współdziałania polskich i czeskich służb przy prowadzeniu prac ratowniczych i likwidacyjnych podczas wyjątkowych zdarzeń i stanów kryzysowych powstałych w efekcie ekstremalnych zjawisk klimatycznych. Partnerem wiodącym przedsięwzięcia była: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej Kraju Libereckiego Republiki Czeskiej, a partnerami powiat karkonoski i miasto Jelenia Góra. Wartość projektu to 952 356,72 euro.

Jednym z efektów projektu jest stworzenie w siedzibie starostwa Transgranicznego Centrum Zarządzania Kryzysowego – mówi wicestarosta karkonoski Jarosław Kotliński. - Ta sala jest przygotowana do tego, aby umożliwić sprawne nadzorowanie akcji ratowniczych toczących się na pograniczu polsko – czeskim. W projekcie realizowane były tez szkolenia dla strażaków z Państwowej Straży Pożarnej z obu stron granicy ułatwiających im współpracę. Dzięki projektowi poprawiła się też sprawność jednostek działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.
Nasza jednostka była jednym z beneficjentów projektu – mówi p.o. komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Andrzej Ciosk. - Zyskaliśmy nowy sprzęt, przede wszystkim średni samochód ratowniczo – gaśniczy dla Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1. Mogliśmy też doskonalić nasze strażackie rzemiosło szczególnie w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy podczas sześciu kolejnych edycji manewrów medycznych. Zyskaliśmy też możliwość szkolenia na temat pożarów wewnętrznych w komorze rozgorzeniowej. W tych ostatnich brali udział strażacy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej. Ale tak naprawdę na tym projekcie zyskali sami mieszkańcy, ponieważ dzięki tej współpracy, szkoleniom i nowemu sprzętowi w Kotlinie Jeleniogórskiej jest bezpieczniej. Udało się podpisać na szczeblu wojewódzkim plan ratowniczy, dzięki któremu pomoc z obu stron granicy jest uruchamiana właściwie natychmiast jeśli jest taka potrzeba.

Twoja reakcja na artykuł?

5
63%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
13%
Złości
2
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
57
Tak
14%
Nie
86%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Piłka nożna
Karkonosze w ćwierćfinale [SKRÓT VIDEO]
 
Aktualności
Przedszkolaki poskakały
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group