Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 2338
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Detale na wagę nagrody

Sobota, 6 marca 2010, 8:58
Aktualizacja: 8:58
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Detale na wagę nagrody
Fot. TEJO
Anita Zarębska – oto wyłoniona w losowaniu laureatka kolejnej edycji konkursu wydawnictwa AD REM i portalu Jelonka.com. Zadaniem uczestników było wskazanie autentycznych detali architektonicznych Rynku jeleniogórskiego

Wydawać by się mogło, że jak na rynek, którego tradycja sięga początków miasta, detali powinno być znacznie więcej niż jest. I choć przebudowa zabudowy placu Ratuszowego z lat 60/70 XX wieku bezpowrotnie zabrała wiele zdobień, zachowało się sporo perełek, wiele ukrytych i wymagających zadarcia głowy do góry.

Bardzo szczegółowy opis rynkowych detali przedstawiła nam laureatka konkursu pani Anita Zarębska. – Jednym z najbardziej widocznych jest fontanna barokowa z posągiem Neptuna z połowy XVIII wieku – pisze pani Anita. Wylicza też kamienice z zachowanymi detalami. Budynek nr 7 ma barokową fasadę na szczycie w dwoma lwami a na rogu gmerek z data 1740. Kamienica nr 43 ma jeszcze dobrze zachowane ozdoby barokowe. Kamienica nr 46: w narożniku znajduje się figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Na kamienicy nr 51 widnieją zachowane w dobrym stanie ozdoby rokokowe. Pani Anita wspomina także o detalach na budynku ratusza,

Laureatce gratulujemy. Wydawnictwo AD REM zaprasza do swojej księgarni przy ulicy Okrzei 12, gdzie otrzyma nagrodę niespodziankę. Dziękujemy Państwu za liczny udział w konkursie, gratulujemy poprawnych odpowiedzi i życzymy szczęścia w kolejnej jego edycji.

Co wtorek – pod wspólnym tytułem „Szukamy skarbów Jeleniej Góry” będziemy przedstawiać pytania, na które odpowiedź można znaleźć – między wierszami lub bezpośrednio – na kartach najnowszej powieści Małgorzaty Lutowskiej „Skarby drzewa”. Jednak lektura tej fascynującej opowieści, wpisującej się w projekt „Moja mała Ojczyzna” nie jest warunkiem koniecznym do udzielenia prawidłowej odpowiedzi na konkursowe pytania. Przypominamy jednakże, że po „Skarby drzewa” warto sięgnąć, nie tylko aby poznać Jelenią Górę widzianą oczyma bohaterów powieści. Jest tam także konkurs z cenną nagrodą – wycieczką z autorką w atrakcyjne miejsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group