Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 1995
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Decyzja ws. odwołania rektora KPSW w maju

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 20 kwietnia 2016, 12:19
Aktualizacja: Czwartek, 21 kwietnia 2016, 7:52
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej wkrótce może zostać odwołany. Wszystko za sprawą wniosku senatorów KPSW (9 członków z 15), którzy nie są zadowoleni z kierującego uczelnią. – To rekord Guinnessa – mówią o próbie odwołania rektora po siedmiu miesiącach od objęcia funkcji zwolennicy prof. Mariana Ursela.

- Jest to zaniepokojenie grona senatorów reprezentujących społeczność akademicką, grono nauczycieli akademickich i studentów – stwierdził jeden z wnioskodawców odwołania rektora dr Jerzy Widerski. - Kończy nam się rok akademicki, przed nami bardzo istotny moment, czyli rekrutacja i uważam, że cierpliwość i zaufanie grona senatorów zostały wyczerpane – dodał senator KPSW zarzucając rektorowi pomijanie, a nawet naruszanie procedur.

Jednym z zarzutów pod adresem rektora jest próba zamknięcia nowego kierunku studiów, podjęta w pierwszym miesiącu jego funkcjonowania. Chodzi o kierunek „Administracja”, który ostatecznie został utrzymany i będzie prowadzony nabór na kolejny rok. - Uważam ten zarzut za absurdalny – stwierdził prof. Marian Ursel. - Jako rektor jestem zobowiązany do pilnowania finansów publicznych. Po rozmowach ze studentami, żeby nie odnieśli wrażenia, że coś się dzieje za ich plecami, podjąłem decyzję o tym, że kierunek zostaje utrzymany i później odezwały się urażone ambicje niektórych ludzi. Senatorowie mówili, że wcześniej powinienem konsultować to z Senatem i gremiami. Nie wiedziałem o tym – dodał rektor KPSW.

Zastrzeżenia padają też pod adresem Działu Promocji, który miał być wzmocniony oraz ws. Działu Nauczania. – To bardzo ważna komórka uczelniana, która czuwa i odpowiada za tworzenie procedur – powiedział J. Widerski. - Etat kierownika Działu Nauczania był nieobsadzony przez jeden miesiąc – wyjaśnia M. Ursel.

Poważniejsze zarzuty dotyczą jednak przerostu pracowników administracji w stosunku do pracowników naukowych, z czym obejmując funkcję rektor zapewniał, że się rozprawi. Na 15-16 studentów przypada 1 pracownik administracji. Proszę sobie wyobrazić takie standardy np. w samorządzie. To nie byłoby do zaakceptowania – uważa Jerzy Widerski. - Restrukturyzacja musi być zrobiona porządnie, w oparciu o źródła. Zleciłem więc audyt zewnętrzny, żeby mieć kontekst porównawczy. Wyniki zostały mi przekazane 30 marca br. Audyt potwierdził, że mamy idealne, modelowe proporcje pracowników administracji do naukowych 1 do 2 – powiedział prof. Ursel.

Rektorowi zarzuca się też zlekceważenie stanowiska Senatu ws. działań Kanclerz KPSW Grażyny Malczuk. - Okazało się, że pani kanclerz jest w okresie chronionym, nie mam takich możliwości prawnych, a stosowanie ordynaryjnych środków powodowałoby proces, koszty dla uczelni i blamaż. W związku z tym spotkałem się z panią kanclerz, przedstawiłem jej swoją wizję zarządzania uczelnią, dokonałem pewnych zmian organizacyjnych i działamy – stwierdził Marian Ursel.

Rektor pracujący na Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze od 2000 roku, przekazał wszystkim pracownikom list otwarty, w którym ustosunkował się do stawianych zarzutów. Poza tym planuje normalnie sprawować swoją funkcję, ale przyznaje, że jest mu bardzo przykro.

Jak się dowiedzieliśmy, komisja, w której skład wchodzi 10 osób (przedstawiciele wydziałów, studentów, pracowników uczelni) podejmie ostateczną decyzję ws. przyszłości rektora 5 maja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44) Dodaj komentarz

~oj 20-04-2016 12:58
Szkoda chłopa, po cóż wchodził w to "bagienko"...
~Abraxas 20-04-2016 13:01
to nie rektor jest problemem tylko wybujałe ambicje pewnej osoby
~Kloss 20-04-2016 13:32
Chyba rzeczywiście wpadł w "szambo" które nazywa się u niektórych "niespełnienie w życiu osobistym".
~Kloss 20-04-2016 13:34
Czyjeś chore ambicje zaczynają wychodzić na wierzch. Czyje, przekonamy się niedługo..
~były pracownik 20-04-2016 13:55
administracja jest bardzo rozbudowana sami koledzy
~ooooo! 20-04-2016 14:09
Hm,facet brznmi wiarygodnie,choć kto to wie,kto to wie... A może nadchodzi nowa lepsza zmiana ?
~były pracownik 20-04-2016 14:09
rektor chce zrobić porządek z rozbudowaną administracją i panią Malczuk pracowałem 13 lat w wieku 61 lat zostałem zwolniony
~student germanistyki popołudni 20-04-2016 14:17
Uczelnia ma wszystko aby dobrze się rozwijać dobrą kadrę ,świetną bazę i perspektywy wynikające z dotacji unijnych.Jednak działania Szybalskiej powodują zwijanie się wydziału.Sądzę,że redaktorzy powinni popytać dlaczego na naszym roku w ciągu 1 roku z 70 studentów zostało 20.Potrafiia zgnębić na kulturze żywego słowa nawet bardzo chorą studentkę .Pisaliśmy pisma do poprzedniego rektora.A ona w nagrodę została dziekanem.Paranoja.Zniszczy wszystko i wszystkich.
~hmm 20-04-2016 14:19
Może i nowa, ale na pewno STARA ZMIANA. Czy lepsza? Jednej z tych osób już raz pozbyto się z pewnej szkoły. Nie obeszło się bez tzw. "taczki". Teraz jak widać i słychać, persona ta "okopała się" lepiej!!!
~były pracownik 20-04-2016 14:46
proszę o wymianę całej administracji oprócz rektora
~bęć 20-04-2016 14:54
do hmm Jak widać Szybalskiej szkoła w Łomnica odzywa się czkawką.Tam też chciała wprowadzić dobre zmiany.Nauczyciele wystąpili o jej odwołanie.
~ 20-04-2016 16:24
Smutne: ledwie w Jeleniej zakiełkowała Wyższa Uczelnia, i już zaczyna się "polskie piekiełko"! A nie można tak spokojnie, po ludzku rozwiązywać problemów, które przecież zawsze mogą się pojawić? A zepsuć można wszystko (Prawo Murphy'ego)
~student 20-04-2016 17:31
Dr Widerski nie przeprowadza zajęć- teraz wiadomo dlaczego.
~Hamlet 20-04-2016 18:39
Zle sie dzieje w państwie Duńskim
~Byly 20-04-2016 18:41
Czy wy nie domyslacie sie ze rektorem mial byc Szwaidzinski po to on sobie te Kolegium zdudowal ale coz w Rosji zginol no i co po upadku SLD to on szukal sobie odskoczni- a poziom Kolegium to psu na bude.
~germanistyka 20-04-2016 21:07
Wyjaśnijmy może najpierw sprawę zajęć z wfu oraz jak tu wspomniał ktoś z germanistyki wcześniej temat 20 osób na kierunku, u nas było 30 osób zostało 16. Rok się jeszcze nie skończył... Wyjaśnijmy temat ankiet, które przeprowadzono z nami. Mieliśmy anonimowo odpowiedzieć na pytania dotyczące wykładowców, dziwnym trafem wykładowcy potrafią napomnieć nam, że nie są zbytnio zadowoleni z wyników. Co do osoby pana Ursela, uważam jest dobrym człowiekiem, mam natomiast zastrzeżenia do jego przeciwników... Napomnę jeszcze o samej germanistyce, otóż zaczynaliśmy od podstaw, coś nowego, tak wiem, niestety materiał nie jest zbytnio dostosowany do naszych umiejętności. Burdel po prostu i nie wiadomo teraz co z tym dalej robić i gdzie to zgłaszać...
~kiedyś student 20-04-2016 21:18
Tam jeden pod drugim dołki kopie. Ludzi uczciwych pozwalniali lub sami odeszli patrząc jak się kombinatorzy kiszą we własnym bigosiku.
~Ekolog 20-04-2016 21:36
Czytając niektóre powyższe wypowiedzi sądzę, że Państwu Studentom kazano chodzić na zajęcia! No coś podobnego, na sport musieli uczęs...ć!!!
~nataliag 20-04-2016 21:43
Może wspomnijmy o anonimowych ankietach,które jak mniemam miały polepszyć sytuację na uczelni i dostosować uczelnie do potrzeb studentów. Czy wykładowca został dobrze oceniony czy źle...zero rezultatów jak widać.Przykro,że ludzie którzy wybierają kierunek studiów,zazwyczaj kierując się planami na przyszłość,nie mają żadnej przyjemności z tego,że uczęszczają na zajęcia. Niestety jest również wiele osób,które wybierając anglistyke czy germanistyke kierowały się zamiłowaniem/sympatią do owego języka,co szybko się tu skończyło.Jak wyżej wspomniano o zajęciach z WFu hm...Jaki jest sens uczęszczania przez studentów na przymusowy w tym semestrze basen? Żaden,ponieważ większość robi to tylko i wyłącznie bo Nas zmuszono do tego.
~germanistyka 20-04-2016 21:44
Najmocniej przepraszam, ale gdyby się chciało, to by się poszło na AWF a nie na wydział humanistyczny. To raz a dwa, że nie oszukujmy się, ale basen jest obowiązkowy tylko dlatego, że nie ma zajęć na sali, a dlaczego? Ponieważ uczelnia w pierwszej kolejności dba o swoje własne interesy, wynajmując salę obcym a dopiero później o studentów, w tym wypadku zadbano o basen, który nie każdemu pasuje. Wcześniej był aerobik, był tenis, była siłownia... a teraz co jest? Basen!
~germanistyka 20-04-2016 21:50
Zajmujecie się nie tym, co trzeba.. taka prawda! Ważne sprawy są zamiatane pod dywan, a jakieś podrzędne bzdety, które na nic praktycznie nie mają wpływu są wyolbrzymiane do rangi "sprawy państwowej".
~nataliag 20-04-2016 21:51
Musieć uczęs...ć,bo Nam coś narzucono odgórnie a móc samemu wybrać spośród kilku zajęć sportowych takie,które poprawią naszą kondycję i sprawią nam choć trochę frajdy-i na nie uczęs...ć,to ogromna różnica.Ale jeśli narzucanie czegoś jest dziś bardziej powszechne niż możliwość wyboru to w takim razie żyłam w błędzie :) Z pewnością takie ironiczne komentarze jak powyższy są całkowicie zbędne,bo nikt nie jest oburzony bo zajęcia bo wf.... Uczelnia to nie plac zabaw ani coś "za kare" ale trzeba dążyć do polepszenia sytuacji i może czasami warto wysłuchać studentów.
~kiedyś student 20-04-2016 22:12
A to prawda kiedyś można bylo wybrać powiedzmy rodzaj zajęć sportowych. Wszystko było super zorganizowane, chodziłeś na to , na co sam się zapisałeś, ale tego juz nie ma bo nie ma ludzi którzy to ogarniali. Teraz uczelnia jest dla wykładowców, dla karierowiczów, tylko nie dla studentów :(
Calm 20-04-2016 22:25
"Zajmujecie się nie tym, co trzeba.. taka prawda! Ważne sprawy są zamiatane pod dywan, a jakieś podrzędne bzdety, które na nic praktycznie nie mają wpływu są wyolbrzymiane do rangi "sprawy państwowej". O tak - NL i JL.
~O rozwoju zapomnij 20-04-2016 22:42
Nie wychylaj się, nie wychodź przed szereg, nie mów głośno co cię boli, zgadzaj się na wszystko... i słuchaj o obronie demokracji! Hipokryzja!!!!!
Calm 20-04-2016 22:47
JL: 'mów głośno co cię boli' i .... podpisz się, a ty tylko plujesz i plujesz....
~Pasuje? 20-04-2016 22:51
Justyna Lewandowska Filologia Germańska I ROK
~Twoja kolej 20-04-2016 22:52
Podpisz się cwaniaczku
~Nie jestem jedyną osobą.. 20-04-2016 22:56
Nie jestem tutaj jedyną osobą, która jak to określasz "pluje", jest nas więcej.
~student 21-04-2016 0:02
Bardzo bym chciał aby dr Widerski wykazał się na zajęciach ............dziennikarski poziom jaki reprezentuje to rynsztok. Przykro mi to pisać ale chciałem się u tego człowieka nauczyć zawodu. Stracony czas i nerwy ale on sam ma się dobrze !
~studenci 21-04-2016 8:25
Najgorszą porażką KPSW dla mnie jest Pan mgr Gola... Kiedy zrobią z nim porządek?
~student 21-04-2016 9:32
wydaje mi sie ze akurat to bylaby dobra zmiana. w koncu wprowadzono by studia magisterakie plus pare innych kierunkow ktore przyprowadzily by na te uczelnie nowe twarze w znacznie liczniejszym gronie... pamietajcie ze czlowiek jak stoi w miejscu to sie cofa... a kolegium stoi w miejscu juz za dlugo i marnuje sie tak piekny osrodek dydaktyczny
~Krazy Hanka 21-04-2016 9:38
Pani Szybalska jest problemem. Pracownicy, którzy uczą praktyki, a na praktyce się nie znają, są problemem. Rektor wpakował się w bagno, ale kto go wybrał? Ci sami co teraz chcą odwołać.
~Itek 21-04-2016 16:22
Panie Rektorze! Trzymamy za Pana kciuki! Osoby które powinno się natychmiast usunąć z Uczelni są obydwie Panie Dziekan które dezorganizują prace Uczelni i senatu oraz wykładowca specjalista od wizerunku który wylewa publicznie pomyje na swoje miejsce pracy. Wmawiają wszystkim często nieświadomym niczego nauczycielom akademickim że Uczelnia jest w opłakanym stanie co jest zupełną nieprawdą a czego dowodzi przeprowadzony niezależny audyt. Dość psucia jedynej rdzennie jeleniogórskiej Uczelni. Pani Dziekan już z jednej szkoły w Łomnicy została odwołana niech to o czymś świadczy.
~Webxsw 21-04-2016 16:22
To fakt. Pani Dziekan WNHIS prezentuje wyjątkowo mierny poziom jako dydaktyk i nie powinna być wykładowcą akademickim a swoją karierę zakończyć cytując opinie studentów co najwyżej na nauczaniu w szkole podstawowej. Swoją drogą to doktorat ma dzięki temu że jej promotorem był Pan Rektor Ursel na UW... Taka Polska wdzięczność...nóż w plecy. Jak ktoś jest już niewygodny i nie chce realizować poleceń to trzeba się go pozbyć.
~Zbych1 21-04-2016 23:20
Hehe, niezleżny audyt... Tylko jakoś tak się złożyło, że audytorem był dobry znajomek kanclerzowej...
~ted 22-04-2016 8:46
Ludzie możecie gadać, ale nie obrażajcie - to jest karane. A rektor? Prawda sympatyczny gość, ale to, ze jest miłym staruszkiem, nie oznacza, że jest dobrym rektorem. Tej uczelni trzeba dobrego i samodzielnego rządzenia.
~billy 22-04-2016 10:35
Dziadek i caryca na emeryture! Z czego caryca z 24 miesieczna odprawa!!!!! Moze ci co sa tak za pania kanclerz i panem rektorem ktory na to pozwala pomysla przez chwile! Nie widzicie w tym NICZEGO niemo...lnego???? Dosc pasozytowania na Naszej Uczelni!!!!
~Do wyżej 22-04-2016 12:45
A i ok. na emeryturę, ale na ich miejsca ktoś zewnątrz, bo to wszystko jest robione po to by zdobyć stołki, po osobach z nich zrzuconych :)
~Kombatant 24-04-2016 13:42
Hej Miśki, a czy wy wiecie, że prof. Ursel wypromował w 2008 Szybalską na doktora? Czy to aby ten sam profesor wrocławski, co sobie dorabia w JG? I czy ta Szybalska to ta sama nauczycielka z Łomnicy? Wprawdzie mało umiała, ale była prodziekanem i przełożonym promotora, więc jej podwładny (Ursel) miał motywację... Proszę to sobie wyobrazić: podwładny promuje przełożonego, a ten przełożony równocześnie ocenia go jako podwładnego, daje zgody na to i owo itd. Jakiś konflikt interesów? Problem bezstronności? Skądże. Recenzujący pracę dr Szybalskiej (prof. Gradkowski, wówczas rektor KPSW) także rozpływał się nad jej tfórczością. Niestety kompetencję tej Pani można porównać z poziomem etyki zawodowej jej promotora... I dziwić się, że przy takich kadrach jest kolejny smród wokół KPSW.
~ja 26-04-2016 9:48
O! Sami znajomi. Ludzie zmieniajcie chociaż język, bo zaraz wiadomo kto to pisze.
~Kombi2 26-04-2016 16:19
Ważniejsze jest co się pisze.
~Studentka... 17-01-2017 3:11
Ehhh
~Studentka... 17-01-2017 3:27
Poznałam tą uczelnie i tak jak obecna pani pro dziekan WHiNS prezentuje poziom i kulturę oraz szacunek do studentów,tak dziekan tego wydziału łamie wszelkie zasady mo...lne. Gdyby zamiast skupiać się na swoim ubiorze nie pasujacym do jej staniwiska, zajęła się tworzeniem nowych kierunków,dbaniem o istniejące,a nie tylko o anglistyke na ktorej uczy,nauczyla się kultury i szacunku do studentów i walczyła o magisterskie studia,to pokazala by,że jest godna tego stanowiska.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group