Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5860
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Debatowali o polityce na rzecz rodzin

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 19 października 2015, 13:11
Aktualizacja: Wtorek, 20 października 2015, 7:57
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej odbyła się debata zorganizowana przez europosła Prawa i Sprawiedliwości Dawida Jackiewicza, której celem jest złożenie rekomendacji dla posłanki Beaty Szydło ws. polityki na rzecz rodzin, szczególnie tych wielodzietnych.

Zdaniem europosła Dawida Jackiewicza, Unia Europejska nie ma kompetencji do kształtowania polityki rodzinnej w krajach członkowskich, ale próbuje narzucić swoje wartości. - To jest jedna z naszych obserwacji, którą podzieliłem się z uczestnikami naszej konferencji – mówił europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Spotkanie w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej dotyczyło problemów demograficznych, problemów rodzin – szczególnie wielodzietnych. Polsce grozi bardzo poważny kryzys demograficzny, właściwie to on już się rozpoczął – przestrzegał Dawid Jackiewicz informując, że do 2060 roku liczba obywateli w Polsce może zmaleć do 32 milionów.

Szukamy rozwiązań na poziomie samorządowym, ogólnopolskim, ale i na poziomie Unii Europejskiej, która powinna kreować politykę prorodzinną, a niczego takie nie możemy się dopatrzeć. Natomiast jest bardzo wiele apeli, programów, rezolucji, które mają wzmacniać np. politykę „gender”, promują związki homoseksualne, antykoncepcję, leki wywołujące poronienie – czyli wszystko to, co jest przeciwieństwem dbałości o rodzinę – stwierdził Dawid Jackiewicz.

Organizator konferencji ubolewał także, że politycy europejscy nie dostrzegają tego zagrożenia, podawał liczby mieszkańców poszczególnych kontynentów (Europa 700 mln., Afryka 1 mld, Azja 4 mld). - Nie oglądajmy się na to, co przyniesie instytucja Unii Europejskiej, bo raczej niczego dobrego dla polskich rodzin z tamtej strony nie zarejestrowano. Zacznijmy działać na własny rachunek, pokazujmy, że rodzina, która ma dwoje, troje czy czworo dzieci nie jest zacofana, tylko jest „cool”, a nawet działanie patriotyczne, bo powoduje, że rozwija się polska gospodarka - apelował członek Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Najlepszym przykładem są Polacy, którzy wyjeżdżają na Wyspy Brytyjskie – rodzą im się tam dwoje i więcej – stwierdził Dawid Jackiewicz. Wśród prelegentów byli m.in. Lilianna Sicińska ze Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, która stwierdziła, że przyszedł czas na „agresywną politykę prorodzinną”, a także dr inż. Urszula Bąkowska-Morawska porównująca warunki stwarzane przez samorządy dla potrzeb rodzin wielodzietnych w Jeleniej Górze, Bolesławcu, Lubinie i Legnicy. Obie panie jako dobry przykład działań władz lokalnych na rzecz dużych rodzin podały Poznań wyjaśniając zgodnie z tematem konferencji, że odpowiedzią na kryzys w Polsce i Europie jest samorząd przyjazny rodzinie. Mowa była również o podejściu państwa do rodziców, którzy decydują się na dzieci – wychowując dwoje i więcej dzieci rodzic ma długi okres bezskładkowy, a to właśnie ich dzieci później będą pracować na emerytury tych, którzy dzieci nie posiadają – zwracano uwagę na niesprawiedliwość. Trzeci z występujących, Mariusz Gierus ze Stowarzyszenia Edukacyjnego Erazma i Pankracego, zwracał uwagę na nieskuteczne poradnictwo dla dużych rodzin, które obecnie skupione jest na statystykach, a nie realnej pomocy.

W drugiej części spotkania uczestnicy dyskutowali nad propozycjami rozwiązań problemów demograficznych, które spisano i posłużą za rekomendację programową dla Beaty Szydło. Wcześniej, podobna konferencja odbyła się już we Wrocławiu, kolejne będą w Legnicy i Wałbrzychu, a także na Opolszczyźnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Rafał Piotr Szymański 19-10-2015 13:53
Świetna debata, w której brylował Mariusz Gierus, przeciągnęła się późno w noc. Jest widać potrzeba takich spotkań i otwartych rozmów o poważnych problemach.
~gluś 19-10-2015 17:27
jak obrazują zdjęcia w dużej mierze uczestników już temat nie dotyczył, bo swoje już większość z nich "odpracowała" i to chyba ku chwale PRL-u, a radny Mróz co referował?
~piii 19-10-2015 18:51
Młodego elektoratu i działaczy pełna sala :) A gdzie tzw. zwykli obywatele?
~kkkllll 20-10-2015 6:38
Całe szczęście że PiS nigdy tu nie był za mocny. Głosujmy na mniejsze ugrupowania takie jak Nowoczesna, PSL, ZL. Nie głosujmy na PO-PiS.
~Olga 20-10-2015 15:14
O rodzinie debatowali w większości "DZIADKOWIE" - przepraszam ale to jest ta publiczna debata ??? Gdzie ludzie, których problem dotyczy ???? I to jest tragedia polskich debat . Jakie mogą być wnioski z takich debat jak nie wysłucha się młodych, a tam była ich garstka, do policzenia na palcach :-( PORAŻKA. Zresztą widzę połowa to osoby z PIS, widocznie był nakaz uczestnictwa....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group