Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 5865
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Debatowali o bezpieczeństwie

Piątek, 26 lipca 2013, 9:05
Aktualizacja: Sobota, 27 lipca 2013, 7:02
Autor: agrzywacz
Jelenia Góra: Debatowali o bezpieczeństwie
Fot. Angela
Rowerowe patrole, bramy świetlne na przejściach dla pieszych i szeroko pojęte bezpieczeństwo ze szczególnym naciskiem na pieszych i cyklistów – to główne tematy, które pojawiły się na wczorajszej debacie (25.07) w Książnicy Karkonoskiej. Jej organizatorem była Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze.

Jak pogodzić interesy kierowców samochodów oraz cyklistów i pieszych? Jak zażegnać odwieczny konflikt między nimi? Co zrobić by zmniejszyć ilość wypadków? – to główne pytania, na które próbowano wczoraj znaleźć odpowiedzi.

- Ponad 20 procent ogólnych zdarzeń drogowych jest z udziałem pieszych, dużo mniejszy jest udział rowerzystów, ale w większości przypadków są oni sprawcami zdarzeń – mówił podinsp. Maciej Dyjach, naczelnik wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze. – Najczęściej rowerzyści nie udzielają samochodom pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwie omijają czy wymijają innych uczestników ruchu. Najwięcej zdarzeń z ich udziałem mamy w okresie wakacyjno – letnim oraz późną jesienią, kiedy szybko zapada zmierzch i nie są oni dobrze oznakowani, przez co nie są dobrze widoczni. W przypadku pieszych najwięcej zdarzeń jest niestety na oznakowanych przejściach dla pieszych. Kilka lat temu byliśmy powiatem, w którym dochodziło do największej liczbytakich zdarzeń z udziałem pieszych na pasach, ale poradziliśmy sobie z tym problemem. Przejścia zostały doświetlone ledami i innymi światłami, mają bramy świetlne, dzięki którym takich zdarzeń w czasie działania tych bram już nie mamy. Owszem dochodzi do wypadków z udziałem pieszych, czego przykładem jest ubiegłoroczne potrącenie trzech osób na ul. Cieplickiej, ale ta świadomość pieszych i kierowców jest coraz wyższa – dodaje naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego.

Komendant KMP w Jeleniej Górze Zbigniew Ciosmak podkreślał, że debata ma służyć właśnie podnoszeniu tej świadomości poprzez pokazanie zjawiska i uzmysłowienie mieszkańcom zagrożeń, błędnych i poprawnych zachowań na drogach.

- Chcemy wspólnie wypracowywać pewne rozwiązania i zachowania, pokazywać co wolno, a czego nie należy robić – mówił komendant Zbigniew Ciosmak. - Wiele udało nam się już zrobić, ale wiele jest jeszcze do zrobienia. Po zamontowaniu bram świetlnych, nie odnotowujemy już w tych miejscach wypadków ani kolizji. To niewątpliwy sukces. Chcemy też wprowadzić patrole rowerowe, na które dostaliśmy pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego. Mają one szanse ruszyć z końcem wakacji – dodał Zbigniew Ciosmak. (o patrolach rowerowych przeczytacie Państwo w kolejnym artykule). Dużo pracy musimy też włożyć w wypracowaniu kultury na drodze zarówno po stronie kierowców, którzy nie uważają na pieszych i cyklistów, ale i samych pieszych, którzy często wchodzą na jezdnię bez upewnienia się czy coś nie jedzie – dodał komendant.

Jeleniogórski cyklista Zbigniew Leszek podkreśla, że poza zadanymi pytaniami trzeba odpowiedzieć sobie i na to, dla kogo jest miasto.

- Moim zdaniem dla kierowców, bo wciąż nie ma spójnej koncepcji budowy i połączenia ze sobą dróg rowerowych, w wielu miejscach, gdzie one są, borykamy się z problemem zbyt wysokich krawężników, dziur, chaszczy, które porastają pobocza – mówi Cyklista. – Zgadzam się, że jest wiele do zrobienia. Przede wszystkim w kwestii świadomości i podejścia do pro blemu – dodaje Z. Leszek.

Podobnego zdania jest Bolesław Osipik, zwany rowerowym ambasadorem Jeleniej Góry, ale on ma więcej krytyki dla kierowców jednośladów.

- Cykliści często jeżdżą obok siebie, wymuszają pierwszeństwo, jeżdżą po chodnikach bo boją się korzystać z dróg, dlatego rzeczywiście trzeba wypracować wspólnie jakieś rozwiązania dla wszystkich stron – mówił Bolesław Osipik.

Na spotkaniu nie zabrakło komendanta jeleniogórskiej Straży Miejskiej Jerzego Górniaka, który mówił o prowadzonej systematycznie edukacji dzieci i młodzieży. Był też jego zastępca Jacek Winiarski oraz strażnik Grzegorz Rybarczyk, który od lat prowadzi akcje bezpieczeństwa dla dzieci.

W dyskusji głos zabierał też Mariusz Synówka, pomysłodawca akcji „Tylko na zielonym dajesz przykład dzieciom” czy wyposażania najmłodszych w kamizelki odblaskowe. Byli też m.in.: dyrektor jeleniogórskiego WORD-u Robert Tarsa, radna Bożena Wachowicz – Makieła, a także Stanisław Szubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, który mówił o problemach tego środowiska, w tym osób niedowidzących i niedosłyszących. Obecny był również Paweł Domagała, naczelnik jeleniogórskiej oświaty oraz Jędrzej Hałatek, prezes Stowarzyszenia Miłośników Alei Wojska Polskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group