Wtorek, 10 września
Imieniny: Łukasza, Mikołaja
Czytających: 7392
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Debatowali o bezpieczeństwie

Piątek, 26 lipca 2013, 9:05
Aktualizacja: Sobota, 27 lipca 2013, 7:02
Autor: agrzywacz
Jelenia Góra: Debatowali o bezpieczeństwie
Fot. Angela
Rowerowe patrole, bramy świetlne na przejściach dla pieszych i szeroko pojęte bezpieczeństwo ze szczególnym naciskiem na pieszych i cyklistów – to główne tematy, które pojawiły się na wczorajszej debacie (25.07) w Książnicy Karkonoskiej. Jej organizatorem była Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze.

Jak pogodzić interesy kierowców samochodów oraz cyklistów i pieszych? Jak zażegnać odwieczny konflikt między nimi? Co zrobić by zmniejszyć ilość wypadków? – to główne pytania, na które próbowano wczoraj znaleźć odpowiedzi.

- Ponad 20 procent ogólnych zdarzeń drogowych jest z udziałem pieszych, dużo mniejszy jest udział rowerzystów, ale w większości przypadków są oni sprawcami zdarzeń – mówił podinsp. Maciej Dyjach, naczelnik wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze. – Najczęściej rowerzyści nie udzielają samochodom pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwie omijają czy wymijają innych uczestników ruchu. Najwięcej zdarzeń z ich udziałem mamy w okresie wakacyjno – letnim oraz późną jesienią, kiedy szybko zapada zmierzch i nie są oni dobrze oznakowani, przez co nie są dobrze widoczni. W przypadku pieszych najwięcej zdarzeń jest niestety na oznakowanych przejściach dla pieszych. Kilka lat temu byliśmy powiatem, w którym dochodziło do największej liczbytakich zdarzeń z udziałem pieszych na pasach, ale poradziliśmy sobie z tym problemem. Przejścia zostały doświetlone ledami i innymi światłami, mają bramy świetlne, dzięki którym takich zdarzeń w czasie działania tych bram już nie mamy. Owszem dochodzi do wypadków z udziałem pieszych, czego przykładem jest ubiegłoroczne potrącenie trzech osób na ul. Cieplickiej, ale ta świadomość pieszych i kierowców jest coraz wyższa – dodaje naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego.

Komendant KMP w Jeleniej Górze Zbigniew Ciosmak podkreślał, że debata ma służyć właśnie podnoszeniu tej świadomości poprzez pokazanie zjawiska i uzmysłowienie mieszkańcom zagrożeń, błędnych i poprawnych zachowań na drogach.

- Chcemy wspólnie wypracowywać pewne rozwiązania i zachowania, pokazywać co wolno, a czego nie należy robić – mówił komendant Zbigniew Ciosmak. - Wiele udało nam się już zrobić, ale wiele jest jeszcze do zrobienia. Po zamontowaniu bram świetlnych, nie odnotowujemy już w tych miejscach wypadków ani kolizji. To niewątpliwy sukces. Chcemy też wprowadzić patrole rowerowe, na które dostaliśmy pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego. Mają one szanse ruszyć z końcem wakacji – dodał Zbigniew Ciosmak. (o patrolach rowerowych przeczytacie Państwo w kolejnym artykule). Dużo pracy musimy też włożyć w wypracowaniu kultury na drodze zarówno po stronie kierowców, którzy nie uważają na pieszych i cyklistów, ale i samych pieszych, którzy często wchodzą na jezdnię bez upewnienia się czy coś nie jedzie – dodał komendant.

Jeleniogórski cyklista Zbigniew Leszek podkreśla, że poza zadanymi pytaniami trzeba odpowiedzieć sobie i na to, dla kogo jest miasto.

- Moim zdaniem dla kierowców, bo wciąż nie ma spójnej koncepcji budowy i połączenia ze sobą dróg rowerowych, w wielu miejscach, gdzie one są, borykamy się z problemem zbyt wysokich krawężników, dziur, chaszczy, które porastają pobocza – mówi Cyklista. – Zgadzam się, że jest wiele do zrobienia. Przede wszystkim w kwestii świadomości i podejścia do pro blemu – dodaje Z. Leszek.

Podobnego zdania jest Bolesław Osipik, zwany rowerowym ambasadorem Jeleniej Góry, ale on ma więcej krytyki dla kierowców jednośladów.

- Cykliści często jeżdżą obok siebie, wymuszają pierwszeństwo, jeżdżą po chodnikach bo boją się korzystać z dróg, dlatego rzeczywiście trzeba wypracować wspólnie jakieś rozwiązania dla wszystkich stron – mówił Bolesław Osipik.

Na spotkaniu nie zabrakło komendanta jeleniogórskiej Straży Miejskiej Jerzego Górniaka, który mówił o prowadzonej systematycznie edukacji dzieci i młodzieży. Był też jego zastępca Jacek Winiarski oraz strażnik Grzegorz Rybarczyk, który od lat prowadzi akcje bezpieczeństwa dla dzieci.

W dyskusji głos zabierał też Mariusz Synówka, pomysłodawca akcji „Tylko na zielonym dajesz przykład dzieciom” czy wyposażania najmłodszych w kamizelki odblaskowe. Byli też m.in.: dyrektor jeleniogórskiego WORD-u Robert Tarsa, radna Bożena Wachowicz – Makieła, a także Stanisław Szubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, który mówił o problemach tego środowiska, w tym osób niedowidzących i niedosłyszących. Obecny był również Paweł Domagała, naczelnik jeleniogórskiej oświaty oraz Jędrzej Hałatek, prezes Stowarzyszenia Miłośników Alei Wojska Polskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Don Kichot powinien pozostać tam gdzie jest, czy lepiej przenieść go gdzieś do centrum?

Oddanych
głosów
415
Powinien zostać, gdzie jest
55%
Lepiej przenieść Don Kichota gdzieś do centrum
45%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Klęska zachodu. Dlaczego nie radzą sobie z imigrantami?
 
Rozmowy Jelonki
Zakupy na grobach?
 
Aktualności
Przywitanie multimedalistki
 
Aktualności
Festyn na Czarnym
 
Aktualności
Myslovitz i Red Lips w Jeleniej Górze
 
Kultura
Pokazy wytopu szkła w Muzeum Karkonoskim
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group