Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8790
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Debatowali jak walczyć z przemocą w rodzinie

Środa, 22 kwietnia 2015, 7:03
Aktualizacja: 7:05
Autor: Mea
Jelenia Góra: Debatowali jak walczyć z przemocą w rodzinie
Fot. Mea
„Wspólnie przeciw przemocy” – to tytuł spotkania jeleniogórskich służb i instytucji w sprawie doskonalenia systemu walki z przemocą w rodzinie. Debata odbyła się wczoraj (21.04.) w Książnicy Karkonoskiej.

Specjalistka do spraw prewencji kryminalnej Danuta Razmysłowicz mówiła o przyczynach przemocy w rodzinie. Joanna Kulik nadzorująca niebieskie karty, wyrabiane rodzinom, w których doszło do aktów przemocy, podsumowała działania na terenie Dolnego Śląska. Przedstawiciel MONAR-u mówił o nieletnich sprawcach przemocy i o dzieciach, jako o ofiarach agresji domowej, a reprezentant Ośrodka Interwencji Kryzysowej poruszał temat współuzależnienia.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele policji i straży miejskiej, pracownicy socjalni, pedagodzy i dyrektorzy szkół, a także pracownik Poradni Leczenia Uzależnień ze Szpitala MSW w Cieplicach.

- Współpracujemy po to, by jak najskuteczniej walczyć z przemocą w rodzinie i pomóc jej ofiarom. Główną nicią łącząca poszkodowanych z instytucjami, które zajmują się dalszą pomocą są dzielnicowi - mówiła Edyta Bagrowska, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Wiele osób dotkniętych przemocą domową zgłasza się do Ośrodków Interwencji Kryzysowej. – Porównując ubiegłe lata odnotowaliśmy wzrost liczby osób doznających przemocy. Jednak dzięki naszym akcjom i debatom coraz więcej osób jest świadomych swoich praw i pomocy jaką mogą otrzymać - twierdziła Danuta Razmysłowicz.
Chodzi nie tylko o przemoc fizyczną, ale też psychiczną, seksualną, ekonomiczną, czy zaniedbywanie. Sprawcami są zarówno dorośli, jak i nieletni.

- Obserwujemy też przemoc wśród rodzeństwa oraz rówieśniczą w szkołach. Agresja najczęściej wynika z pokoleniowego wychowania, czyli bicia w domu, alkoholizmu, czy ciągłego braku pracy. Później dzieci nie znają innych modeli życia i popełniają te same błędy co ich rodzice. Negatywny wpływ mają też brutalne filmy, czy gry komputerowe, w których młodzież potrafi się zatracić. Przyczyną agresji jest też nadużywanie alkoholu, a coraz częściej zatrzymujemy oprawców pod wpływem narkotyków, czy dopalaczy – wyliczała specjalistka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group