Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1989
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Debatą wyznaczali kierunki rozwoju stolicy Kotliny Jeleniogórskiej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 16 października 2011, 7:47
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 października 2011, 8:01
Autor: Petr
Fot. RED
Wczoraj w hotelu „Europa” w Jeleniej Górze odbyła się druga z cyklu OPEN SPACE debat dla mieszkańców miasta zorganizowanych w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz rozwoju” przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej.

O czym debatowano? Podobnie jak w czerwcu br. w Pasażu Grodzkim, o propozycjach zmian w strategii rozwoju Jeleniej Góry i regionu, kierunków, w które winno „pójść miasto” w ciągu najbliższych lat, faktycznego udziału mieszkańców stolicy Karkonoszy oraz sąsiadujących z nią miejscowości w działaniach mających na celu poprawę obecnej – trudnej sytuacji w regionie itp.

Podczas dzisiejszej debaty w hotelu „Europa” uczestnicy poruszyli też kwestie emigracji ludzi młodych z Jeleniej Góry, niewłaściwego promowania tutejszych imprez kulturalnych, nieładu architektonicznego jaki zapanował w regionie, ubogiej oferty szkolnictwa wyższego oraz zbyt małej aktywności rekreacyjno-sportowej w mieście.

– Istotnym założeniem w procesie tworzenia strategii rozwoju miast i regionów jest zdobycie możliwie największej liczby opinii mieszkańców; ludzi, którzy dobrze znają problemy miejsca, w którym zamieszkują. Dlatego też, debaty takie jak ta są bardzo potrzebne. Stanowią okazję do wyrażenia własnej opinii, faktycznego uczestnictwa w komponowaniu planów związanych z przyszłością Jeleniej Góry – ocenia Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Jelenia Góra, jeden z uczestników.

Celem debat organizowanych w Jeleniej Górze jest wywrócenie mechanizmów stosowanych podczas tworzenia strategii rozwoju miasta oraz regionu. Do tej pory, było klasycznie – radni głosują, strona internetowa, mamy 30 dni na złożenie swoich uwag oraz propozycji, który z mieszkańców zdążył, ten zdążył. Pytanie: ilu się zainteresowało, miało faktyczny wpływ na podjęte decyzje? My chcemy, aby mieszkańcy spotykali się właśnie po to, by przedstawiać swoje propozycje na forum – podsumowuje Marcin Wyszkowski z DAWG, organizator.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~joł 16-10-2011 9:23
Gdzie jest SKM ?!
~Leszek Z 16-10-2011 9:29
1958 -ukazuje się pierwszy numer tygodnika „Nowiny Jeleniogórskie”; powstają "Tezy Jeleniogórskie" - a co zapisano w tych tezach?( odp.szukaj w internecie) i po małych poprawkach mamy gotowy program rozwoju REGIONU - od lat wałkuje się temat i co? i nic - nie ma klimatu w regionie każda miejscowość ma swój patent na sukces - czy skuteczny to sami oceńcie - pozdrowerki Zbigniew Leszek
~Frank 16-10-2011 9:29
Ten problem zobaczylem juz w 1990 roku.Dlatego sie przeprowadzilem.Czasami teskno mi do miasta meo pochodzenia,widze ze nie ma do czego.Smutno.
~Frank 16-10-2011 9:33
Zdjecie numer 8.Wspaniala wizytowka miasta.
~mako 16-10-2011 9:40
cała banda cwaniaków:doradzą,podpowiedzą jak ożywić tę dziurę wiedząc że to jałowa gadka i tak nikt palcem nie ruszy-chyba że zwęszy w tym własny interes....ale dzień gniewu bliski...
~? 16-10-2011 10:02
Ktoś wie gdzie zrobiono ósemkę?
~uwaga 16-10-2011 10:02
"Gdy Naród do boju wyruszył z orężem , Panowie w stolicy radzili (debatowali)". Parafrazy wielu złotych myśli odnoszących się do Polski i Polaków mają wielkie zastosowanie w tym naszym grajdole , kuźni "wybitnych" osobistości i reformatorów. Dobre wzorce i nieprzeciętni Obywatele na bok ,a ich dorobek i pomysły "na dojrzewanie". A po latach "właściwe osoby" wykorzystują to co przed laty ktoś zaproponował ,tworzą plagiaty pomysłów ,uważani są za kreatywnych. Obłuda ,zakłamanie i"ciulowatość". Dlatego odstajemy od innych ,bo to co mogliśmy mieć pierwsi mamy zwykle na końcu.
~bren 16-10-2011 10:05
Ogromna ilość narad, spotkań i szkoleń nie ma znaczenia. Jest to tylko wentyl bezpieczeństwa dla upustu ludzkich frustracji, tych wrażliwszych; tych mających szerszy ogląd rzeczywistości. Decydenci i tak lepiej wiedzą. Wiedzą lepiej, bo za nimi stoją ludzie interesu. Stąd wciąż brak klimatu do zrównoważonego rozwoju regionów i kraju, nie mówiąc o skali globalnej. Góruje pazerność i chciwość - jako cnót "nowoczesnych ludzi". "Ludzka mierzwa" ma być tylko paliwem pomnażania zysków. Stąd stępianie wrażliwości i wulgaryzacja kultury.
~`` 16-10-2011 11:07
Bądźmy realistami żądajmy niemożliwego.
~`` 16-10-2011 11:19
Jedno mówią , drugie myślą, trzecie robią. Mówią o ludziach, myślą o sobie, robią dla silniejszych ot przyroda.
~mp51 16-10-2011 11:38
zdjęcie nr 8 to ul. Matejki, zrobione z placyku przed pawilonikiem z art. oświetleniowymi, po lewej stronie widoczny narożnik "Domu Rzemiosła" obecnie banku BIG-to zdjęcie to obraz JG: ruina i aż dziw bierze, że władza na tym tle prezentuje się przed wyborami-to parodia reklamy, dzisiaj już parlamentarzyści Schetyna i Pinior powinni spowodować odbudowę tego budynku, który posłużył im za tło wyborcze, pozdrawiam zdegustowanych
~michał100 16-10-2011 12:22
Biorąc pod uwagę że było to spotkanie dla mieszkańców miasta tytuł debaty \"OPEN SPACE\"POWALA MNIE Z NÓG. Podobno Polacy nie gęsi i swój język mają
~ 16-10-2011 13:39
Debata się odbyła. Jak zwykle złożono propozycje, poruszono kwestie i....Co będzie dalej? Jak będzie dalej?
~do DAWG 16-10-2011 13:58
proponuje wstrzymanie wydobycia uranu w Rybnicy, bo niedługo zamiast turystyki i sportu będziemy mieli etykietkę regionu górniczego
~Meg 16-10-2011 14:30
Zdjęcie nr 8 - co miał na myśli sztab wyborczy PO wieszając na takiej ruinie bilbord? Czyżby jaki obiekt tacy parlamentarzyści.
~protest 16-10-2011 16:12
Ja się tak zastanawiam, czyje mianowicie lobby jest prezentowane i dla kogo nasza władza wychodziła i wychodzi na przeciw, skoro pozakładano tu sieciowe sklepy, skoro stworzono na 1 maja ulicę banków, to się aż samo ciśnie do głowy dla kogo jest strategia miasta, dla konsorcjum i korporacji czy dla Jeleniogórzan, bo to że powstaje pasaże i nowe galerie czy hipermarkety, w żaden sposób nam mieszkańcom tego miasta nie wychodzi na przeciw. Zatem władza nawet nie wie czego nam trzeba, albo wie, ale ma to w ogromnym poważaniu! wiec te debaty nie mają sensu, bo włodarze owszem dobrze robią, ale tym podmiotom ,dla których warto być milutkim.
~ 16-10-2011 17:08
Debata debata. Wszechobecnymi marketami i galeriami nie przyciagniemy turystow. Jelenia caly czas idzie w kierunku calkowitego zniszczenia kulejacej juz turystyki. Ba! POprzez dzialnia w naszym miescie coraz wiecej ludzi migruje w inne zakatki polski, europy. Na dzien dzisiejszy nasze miasto staje sie miastem widmo co z reszta widac o kazdej porze dnia i nocy. Dwoma kosciolkami i polozeniem u stop karkonoszy nie zwojuje sie niczego. Dlaczego nie potrafimy wziac przykladu z bardziej cywilizowanych panstw np. Republiki Czeskiej. Wystarczy tylko przejsc przez granice i zobaczyc jak wyglada magnes na turystow. Nie bojmy sie tego powiedziec, wiekszosc turystow w Czechach pochodzi wlasnie z naszego regionu. W ten oto sposob wspomagamy rozwoj sasiedniej turystyki.
~Tak myślę 16-10-2011 18:09
Na zdjęciu czwartym,pośrodku,prawdopodobnie zastępca prezydenta p.M.Zawiły. Wtedy to Jelenia Góra dopiero "ruszy z kopyta".
~ulyssenardin 16-10-2011 18:44
obserwatorium Karkonowskie 2?
~zbycho 16-10-2011 20:30
Dlaczego w mojej gminie są normalni wyborcy...??? ~jan dzisiaj, 18:26 PiS 75%, PO 9%, PSL 10%, Palikot 1%. Ale obok w Zakładzie Karnym wyniki następujące: Palikot 50%, PO 47%, PiS 3%. Wnioski wyciągnijcie sami, ja się nie odważę. Wyniki do sprawdzenia na stronie PKW. Skrócony link do wyników z PKW. http://www.tinyurl.pl?0uR8AYO0 To jedna z wielu miejscowości. Im większe miasto tym większa zbieranina przypadkowych ludzi przyjezdnych czyli mniej tubylców. Im mniejsza miejscowość tym więcej tubylców i większe poparcie dla PiS. Tu dla odmiany wyniki z Zakładu Karnego. Pomimo, że to miasto jest ostoją PiSu, to zobaczcie jak głosują skazani. http://www.tinyurl.pl?FBGOjvtI
~Grzesiek 16-10-2011 20:33
A może w końcu jakąś debatę przekuć w działanie?.
~ 16-10-2011 21:08
Ta impreza to takie same kpiny z mieszkancow jak ci doradcy Zawily. Zanujace jak mozna byc tak glupim by glosowac na takich ludzi.
~ 16-10-2011 21:48
DOLNOŚLĄZAK. Utworzenie GEOPARKU, PARKU KULTUROWEGO KOTLINY JELENIOGÓRSKIEJ, PARKU ZABYTKÓW I MINIATUR DOLNEGO ŚLĄSKA, DOLINY PAŁACÓW I OGRODÓW, CAMPINGU w Milkowie to wynik starań konkretnych ludzi, którzy nie debatowali.
~ 16-10-2011 21:58
DOLNOŚLĄZAK. Tworzenie niczego - tzw. "bicie piany" to efekt działania Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Związku Gmin Karkonoskich, Dolnoślaskiej Organizacji Turystycznej, Dolnoslaskiej Agencji Współpracy Gospodarczej, Wydziału Inicjatyw Gospodarczych. Tu się debatuje, szkoli, organizuje wystawy, ewent. organizuje spotkania miedzynarodowe. Dla realizacji tych celów, garsciami korzysta sie z kasy. Czyjej?
~ 16-10-2011 22:59
Oczywiście fajnie jest debatować. Ale co z decyzjami kto ma je podejmować ? Część z propozycji napewno była słuszna, ale czy będzie zrealizowana? Debaty są dobre, ale czy nie świadczą o braku znajomości problemów? Może to brak pomysłu na ich rozwiązanie ?
~wrocławianin 17-10-2011 0:15
Z jednej strony zgadzam się że same debaty niewiele zmienią, co jednak nie zmienia faktu, że warto rozmawiać i to nie tylko w TVP. Co do krytykantów jelonkowych to mam pytanie, kto z was uczestniczył w tej lub poprzedniej debacie? Może trzeba się było ruszyć i powiedzieć głośno co leży na sercu i wątrobie zamiast, tylko udzielać się na forum?
~Gap'a 17-10-2011 7:46
Spójrzmy prawdzie w oczy. Organizator Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej z siedzibą we Wrocławiu zdobyła duże środki na projekt i teraz udają się a to do Wałbrzycha, a to do Jawora a to do Oleśnicy z dokładnie tym samym programem i tym samym przesłaniem - żeby debata się odbyła i żeby skonsumować pieniądze. Nic ponad to.
~ 18-10-2011 21:11
ad.~wroclawianin. Masz rację. Ale z czyjej inicjatywy debata została zorganizowana? PO - partia, ktora wygrała wybory samorzadowe w J.G., utworzyła z magistracikiej kasy - biuro partyjne pod nazwa Wydział Dialogu Społecznego. Nie zdziwilbym się gdyby to partyjne biuro, inaugurując swoją działalność, zorganizowało debatę. Przecież szef tego wydziału jest utalentowny i potrafi zorganizować nie tylko debatę. Dał sie tez poznac jako współorganizator /wraz z Machałkową/bogoojczyźnianej akademii. DOLNOŚLĄZAK.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group