Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7132
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Debata w sprawie podwyżki cen wody przerwana

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 26 stycznia 2016, 15:32
Aktualizacja: Niedziela, 21 lutego 2016, 9:01
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Zmiany w taryfach opłat za zbiorowe zaopatrzanie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków okazały się zaporą nie do przejścia podczas dzisiejszej (26.01) sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry. Po czterogodzinnej dyskusji, na wniosek Piotra Paczóskiego (SLD) zarządzono przerwę do najbliższego czwartku.

XXII sesja, której rozpoczęcie tradycyjnie zaplanowane było na godz. 9:00, równie „tradycyjnie” rozpoczęła się z opóźnieniem – tym razem 40-minutowym. Powodem po raz kolejny były przeciągające się dyskusje – zarówno w kuluarach, jak i na posiedzeniu komisji.

Gdy już przystąpiono do obrad, na wniosek radnego Konrada Sikory (i akceptacji prezydenta oraz radnych) zdjęto z porządku obrad projekt uchwały zmieniający uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla jednostki „Nowe Cieplice” w Jeleniej Górze. - Dajmy mieszkańcom możliwość wypowiedzenia się na ten temat – argumentował Konrad Sikora (klub PO). Ponadto Leszek Wrotniewski wycofał swój wniosek o zmiany w składach osobowych komisji stałych, po czym radni przeszli do kolejnych punktów.

Zgodnie z przewidywaniami, największe emocje i kontrowersje przyniósł punkt dotyczący zmiany taryfy opłat spółki „Wodnik”.

Argumentując wniosek prezes spółki Wojciech Jastrzębski przypominał uzasadnienie, które przedstawiał już podczas konferencji prasowej (również na naszych łamach) oraz podczas dwóch posiedzeń komisji stałych Rady Miejskiej. Taryfa, która ma obowiązywać do 28 lutego 2017 r. spotkała się podczas wcześniejszych posiedzeń z krytyką ze strony radnych. Komisja Gospodarki Komunalnej nie wypowiedziała się w tej kwestii (1 głos za, 1 przeciw, 4 wstrzymujące), z kolei Komisja Finansów i Budżetu wydała negatywną opinię dla zaproponowanego projektu (3 przeciw, 3 wstrzymujące się), a na wniosek Leszka Wrotniewskiego komisja zagłosowała jednogłośnie za wnioskiem o odmowie przyjęcia wniosku. Właśnie ze zmianami w treści uchwały wystąpił już podczas sesji przewodniczący Rady, chcąc nadać brzmienie uchwale tak, aby mówiła o odmowie przyjęcia zaproponowanych podwyżek cen za odprowadzanie wody i ścieków.

Z propozycją Leszka Wrotniewskiego nie zgadzał się radca prawny Roman Słomski. - Nie ma możliwości zmieniania projektu prezydenta. Rada przyjmuje go, albo nie – mówił mecenas. Przewodniczący Rady odpowiedział, że przyjmuje te zastrzeżenia jedynie jako opinię, a dyskusja i pytania do przedstawicieli „Wodnika” toczyły się dalej.

Wśród głosów radnych można było usłyszeć m.in. propozycję Józefa Rypińskiego (PiS), który chciał do 25 taryf, które zaproponował „Wodnik” wprowadzić jeszcze jedną – uwzględniającą rodziny wielodzietne (ulga dla posiadaczy Jeleniogórskiej Karty Dużej Rodziny), ale Wojciech Jastrzębski odpowiedział, że nie ma takiej możliwości. Z kolei partyjni koledzy J. Rypińskiego wytoczyli „cięższe działa” odnosząc się do wyników kontroli Rady Nadzorczej w spółce wodociągów i kanalizacji. Oliwer Kubicki podniósł m.in. kwestię udzielenia 3,5-milionowej pożyczki jednej ze spółek, której przewodził były kandydat na prezydenta Lubina, polityk PO Marek Wojnarowski. - W misji spółki „Wodnik” nie widzimy udzielania pożyczek – mówił Kubicki.

O kwestie dotyczące Jagniątkowa i Goduszyna pytał z kolei Robert Obaz, a Piotr Iwaniec dla zobrazowania sytuacji wielu rodzin zarabiających średnio 1700 złotych – wyliczył koszty ich utrzymania, gdzie „każda złotówka” się liczy i taka podwyżka cen to istotne obciążenie dla budżetów domowych jeleniogórzan. Po zakończeniu dyskusji ogłoszono przerwę, po której niespodziewanie Piotr Paczóski złożył wniosek formalny o przerwę w obradach do czwartku (28.01) do godz. 16:00. Za przerwą w obradach zagłosowało 12 radnych (Chadży, Iwaniec, Jezierski, Kroczak, Kubicki, Kusiak, Ładziński, Łojek, Obaz, Paczóski, Rypiński, Wrotniewski), 7 było przeciw (Bałkowska, Dziedzic, W.Łużniak, Ragiel, Sikora, Szklarska, Wachowicz-Makieła), a 3 wstrzymało się od głosu (Szymański, Ziętek, Miedziński).

- Nie bardzo rozumiem co tu jeszcze można dopowiedzieć. Mam wrażenie, że nakłada się na to jakaś dziwna gra polityczna, którą prowadzi część członków PO z PiS-em, wmieszali do tego SLD, ale zakładam dobrą wiarę i myślę, że ktoś chce sobie jeszcze coś wyjaśnić – skomentował przerwę w obradach prezydent Marcin Zawiła. - Jak się sprawuje władzę czasami trzeba robić rzeczy niepopularne. To nie jest tak, że ktoś chce zedrzeć z kogoś pieniądze. Jeżeli z amortyzacji, czyli zwiększonego majątku nie będziemy odtwarzali i remontowali sieci, to będziemy musieli robić to z budżetu, który jest obciążony kosztami oświaty i wszystkimi innymi zmianami – argumentował włodarz miasta przypominając jednocześnie, że jeżeli miasto nie będzie miało odpowiedniego stopnia skanalizowania, to za rok zapłaci „koszmarne” kary wynikające z umowy akcesyjnej z Unią Europejską. - Problem śmieci to będzie drobiazg w porównaniu z tymi milionami, które będziemy płacić – dodał M. Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (59) Dodaj komentarz

~WiadomoTo 26-01-2016 15:51
Wyniki kontroli Rady Nadzorczej w spółce Wodni mówią same za siebie spółka jest źle zarządzana. Straty ponoszone chcą sobie odbić na cenie wody i ścieków i tak już jednych z najdroższych nie tylko w okolicy ale i w Polsce. Ile jeszcze można Nas łupić?. Jak się potrafi gospodarzyć to trzeba to towarzystwo pogonić!
~Goduszyn 26-01-2016 15:55
Panie Zawiła, Goduszyn czeka! A podwyżka - skandal!
~Niekompetentni radni 26-01-2016 16:03
Dlaczego radny Kubicki z radnym Wrotniewskim słowem nie wspomnieli o 20 milionach PLN, które miasto dopłaca do szkół. A te 20 milionów powinno oddać miastu budżet państwa. Dlaczego miastu nie oddaje? Byłyby pieniądze na inwestycje drogowe i być może na obniżkę cen wody ścieków. Czy premier rządu wie o tych skandalicznych praktykach? Dlaczego milczą radni PiS?
~------- 26-01-2016 16:10
Trzeba było nie pożyczać.Jaki jest termin oddania pożyczki?.Co będzie z tymi pieniędzmi kiedy oddadzą?Byłyby środki na amortyzację i stopień ska...lizowania.A nie sięgać do kieszeni mieszkańców.
~Zorientowany 26-01-2016 16:22
Cała prawda o Wodniku. Kubicki daje do pieca : https://youtu.be/7QexHADXPjA
~ 26-01-2016 16:22
do wodnika naslac NIK i prokurator sie klania
~ 26-01-2016 16:45
Całe miasto jest skorumpowane. NIK też. ... ... łba nie uwie.
~t-tryk 26-01-2016 16:47
Zawile dobrze strzyże się mieszkańców. ale jak zaczynał to dla siebie o 1000 zł się handryczył.
~Goduszyn 26-01-2016 16:48
Panie Zawiła, Goduszyn czeka! A podwyżka - skandal!
~ 26-01-2016 16:56
Trzeba było ska...lizować miasto za te 50 milionów, które będą wydane na bezsensowną za wąską obwodnicę. Na pewno byłyby mniejsze protesty mieszkańców. Teraz jak zwykle Zawiła obudził się z ręką w nocniku, bo budowę obwodnicy już zatwierdził, ka...lizowanie miasta zaplanował za pieniądze mieszkańców, a tu się okazało, że radni jednak bronią mieszkańców i są przeciw. Ma do wyboru teraz płacić kary unijne albo zmusić mieszkańców do finansowania wieloletnich zaniedbań w ka...lizacji. Dyplomatycznie nazywa to koniecznością podjęcia "niepopularnej decyzji". Ja się pytam po co było przyłączać do miasta nieska...lizowany i zrujnowany Jagniątków? Wziąłeś gamoniu taki bagaż na siebie, to teraz płać, a nie zwalaj na mieszkańców. Stara droga, ka...lizacja, odśnieżanie. Super interes! Pajac na sznurku...
~ 26-01-2016 17:04
Do 16.03 zapytaj tej jeszcze władzy dlaczego Wodnik pożyczał b.duże pieniądze TBS. A jak zmienią tych zakłamanych i pilnujących swoich pośladków i kolesiów,pociotków i sitwę to dopiero się polepszy zwykłym luzdiom.
~Woj 26-01-2016 17:30
Zamiast pożyczać 3.5 miliona trzeba je zainwestować w infrastrukturę tylko po co jak można oskubac mieszkańców a procenty dostać na koniec roku wjako nagrodę
~moniaaaa 26-01-2016 17:48
A co nas obchodza inwestycje i ich kary? Dlaczego my mamy pokrywac koszta modernizacji sieci? Niech Wodnik sie rzadzi tak zeby szlo mniej na premie i pensje a starczy na inwestycje
~entuzjasta PIS 26-01-2016 17:52
Czy p.Wrotniewski i p. Miedziński są już członkami PI S?
~lewosławny 26-01-2016 17:55
Tylko zarząd komisaryczny Wodnika i dokładna a...liza wydatków. 2 To etaty dla calej rodzinki biuralistów.
~ 26-01-2016 18:24
Acha, zaczyna się szukanie pieniędzy w portfelach mieszkańców miasta, żeby było z czego dofinansować budżet JG, który ledwo wszedł, a już się nie bilansuje. No ale jak kilku radnych zagłosowało przeciw sygnalizując, że zaraz zaczną się głosowania za podwyżkami nie tylko wody i ścieków ale i podatków od nieruchomości czy za likwidowaniem szkol, to ich strolowaliscie. Pięknie! Brawo ludziska:-) Moje miacho takie piękne ;O)
~PL 26-01-2016 18:29
Pasożyty społeczne żerujące na jeleniogórskim społeczeństwie
~ 26-01-2016 18:32
Wyrzucić wkoncu Jastrzebskiego . Sprawdzić działalność Urzedu Miasta z Wodnijiem na czele i oczyscić te Doline z czerwonego dr...... Jak nie to idzmy pod Wodnik i tak az do skutku To musimy zmienić,Woda śmieci czynsze parkingi szpitalne fontanna parki i inne posunięcia sprawdzić
~RAK 26-01-2016 18:50
A to skandal żeby Wodnik udzielal pozyczek prywatnym podmiotom i maze być tak ze pozyczka nie zostanie zwrocona bo firma splajtuje i nie będzie zwrotu kto dal pomysl udzielania pozyczki z Wodnika to jest hanba i teraz wycigaja rece o podwyżki z kieszeni mieszkancow prezes powinien za takie udzielanie kredytu zdjęty ze stanowiska temu powinien przyjzec się NIK
~3.5mln 26-01-2016 18:58
Pan Marek Wojnarowski http://www.lubin.pl/aktualnosci,27884,wojnarowski_znalazl_sie_w_jeleniej_gorze.html Kto komu udziela takich pożyczek?
~nara 26-01-2016 18:59
Oliwer Kubicki.Nowe pokolenie w polityce.Tam posłuchajmy o braku profesjonalizmu,niegospodarności i malwersacji naszych finansów przez frmę,która w założeniu miała być rzecznikiem naszych dóbr.Podpiszmy się pod protestem społecznym,zaangażujmy rodzinę,sąsiadów i znajomych.Potrzebna jest rzetelna kontrola zewnętrzna i powołanie winnych do odpowiedzialności.
~ 26-01-2016 19:12
Wszystko wszystkim ale ja się pytam, dlaczego jeszcze nie wypowiedział się w następującej kwestii człowiek renesansu, rzecznik Wodnika i MPGK, fachowiec od wizerunku Prezydenta Zawiły i posłanki PiS, Pan Zbigniew Rz. Na pewno wtedy konieczność podwyższenia opłaty stała by się dla nas jasna, potrzebna i do przyjęcia. Zrozumielibyśmy bez boleści o co w tym wszystkim chodzi
~ 26-01-2016 19:47
Wodnik to fabryka dobrych wałków. A te cyrki w radzie są za każdym razem, tylko że im nie zależy na niskiej cenie.
~ 26-01-2016 19:51
I niech mi ktoś powie że za pożyczenie 3,5 mln zł nie poszło "dziękuję" pod stołem.
~ab+ 26-01-2016 20:12
Dobrze TBS ,tylko komu budowano te mieszkania ? Kto dostał klucze? Może dla swoich ? Panie Szymański pytanie postawione i info nadal pozostaje bez odpowiedzi.
~Ale 26-01-2016 20:43
Ale,że coooo?Skompromitowany w swoim miescie pan W.przybywa do naszego jeleniego grodu,otrzymuje/był jakiś konkurs może?/stanowisko szefa TBS-u,zakłada - za pożyczone od Wodnika/ nie ma banków?/pieniądze Tanie Mieszkania i cooo?Oddał?Na pewno?Czy to my będziemy wyrywać z naszych budżetów domowych?Doprawdy,nie miesci się w naszych folwarcznych głowach,co tez jasnie państwo wyprawia!!!!!!!!!!
~mieszknaiec 26-01-2016 21:09
Powiem tylko jedno ZŁODZIEJE! Dobranoc
~xxxxxxxxxxxxx 26-01-2016 21:31
Zawila dobral sobie ekipe nieudacznikow. Co juz sie znudzila dzialalnosc "Milosnikow Cieplic" Stare pudla juz w szkole nie bylo co robic co? to do koryta sie szybko dorwaly Artystki!! Szklarska A i byla nauczycielka z LO 2 kolesiostwo teraz przy Zawile poczucie wladzuni wzrasta. Oby was z tego Urzedu na taczkach wywiezli jak najpredzej. Nie moge zrozmiec jednego jak mozna bylo wybrac to towarzystwo.
~wydojony przez PO władzę. 26-01-2016 21:54
Zawiła .A gdzie tramwaje? Obliczli ilu jest emerytów rencistów i niewolników by ograbić ich do cna taka ta aj waj nasza władza na usługach POpaprańców.
~NIE_UFO 26-01-2016 22:12
A choinka czemu jeszcze nierozebrana? Przewielebny z kolędą się spóźnia, czy ki diabeł tym Ratuszem włada! Aha, sorry - nie doczytałem wcześniej - cyt. włodarza MZ "władzę się sprawuje czasami...". Nic na siłę Panie Prezydencie, sam Pan chciał tej władzy. No bo jeśli nie, to kończ Waść - wstydu oszczędź!!!
~jaakisktos 26-01-2016 22:24
No to ciekawe co to będzie w tym planie Nowe Cieplice? bliżsi korytu już dawno wykupili za grosze działki za Kościołem. Teraz sprzedają za miliony. Czekamy na CBŚ.
~Gość 26-01-2016 23:52
Tych gnoi radnych żeby trafił piorun z nieba sami mają diety i zarabiaja krocie to ich gnoi stac na placenie wszystkich rachunków tylko my co zarabiamy 1500 zeta musimy wybierac albo mycie albo smród .szlak trafi te czasy zlodzieji i darmozjadow urzędu wodnik niech oszczedza na pensii prezesa ylodzieja z PO
~Lodzik 27-01-2016 1:09
Mam nowy pomysł. Wiek emerytalny. Kobiety 60 mężczyźni 65. Politycy i karierowicze 40 pod warunkiem posiadania rodziny czyli żony z wyboru i potomstwa z miłości tej. W dobie internetu kablówek jesteśmy totl świadomi o czynimy pozdro.
~stop 27-01-2016 1:13
Czyli już prezydent wie, że jest problem śmieci i że będą kary z UE za niespełnianie wymagań Unii. Od 2004 roku było wiadomo, że te wymagania są obowiązkowe i że Unia nie żartuje i w końcu będzie naliczać kary. Jak do tego dojdzie to należy złożyć sprawę do właściwego organu, aby zostali obciążeni radni kilku kadencji, którzy brali kasę za Sesje Rady Miasta, załatwiali swoje i partyjne interesy, a sprawy : zagospodarowania odpadów, wodociągowanie i ka...lizowanie Gminy - leżały odkładane "na później". Jak te różne kary UE skomasuje i wyegzekwuje, to Jelenia Dziura przejdzie w zarząd komisaryczny i będziemy mieli zamiast prezydenta Zawiły np. kanclerza Helmuta Schmidta. Sami sobie jesteśmy winni, bo trzeba iść na sesje Rady Miasta i kontrolować ich pracę a u nas każdy tylko pisze na Jelonce
~ 27-01-2016 1:20
Kaczyński rządzi i są efekty, PiS już zaskakuje, banki już obciążają klientów pomysłami pseudo rządu , Grecja nam niedaleko, porąbane pomysły pisorów !!!
~ 27-01-2016 1:22
Już nie można pierniczyć jak przez 8 lat to wina Tuska to wina Kaczora !!!
~ 27-01-2016 7:12
ograniczac koszty wlasne; redukowac zatrudnienie
~klb 27-01-2016 7:15
karę za niespełnienie warunków aksesyjnych ponosi już społeczeństwo w zakresie poziomu zdrowia bowiem nasza woda nie spełnia warunków jakościowych - jakie stawia nam unia a przecież długotrwała ekspozycja organizmu na szkodliwe działania czynników grozi wiadomo czym! Błedy w ocenie bezpiecznstwa sanitarnego jak wiele innych w zakresie działania tandemu wynikają z ...,. czas z tym skończyć jak również z płaceniem za wątpliwą jakość wody
~apsik 27-01-2016 8:15
Władze spółki TBS i wszystko w temacie http://jtbs.info/wladze-spolki/
~aa 27-01-2016 9:02
Może p. Zawiła chce mieć w razie co od kogo pożyczać pieniądze... Dlatego tak prze na tą podwyżkę.
~ 27-01-2016 9:04
Pis ma wprawę w zwalnianiu prezesów raz dwa się z nimi rozprawi...
~WODNIK 27-01-2016 9:24
Niedługo taniej będzie można kupić wodę w biedronce : )
~krzyk 27-01-2016 9:27
Referendum ... i odwołać wszystkich. Tylko nowe wybory
~alexis 27-01-2016 11:54
Tak to prawda trzeba zbierać podpisy o referendum kto jest za!
~wymyty 27-01-2016 12:04
Od lat postuluje się kontrole NIKu w Wodniku. Bez rezultatu.Dlaczego? Chyba si e domyślam...
~Karol 27-01-2016 12:16
Widzieliście jak Wodnik naprawia awarie? Jak tak to wiecie, że to dużo kosztuje - tyle ludzi przy dziurze a jeden robi. A po drugie: Czy wiecie ile porobionych jest obejść licznika do domków? Kiedyś odbierali wszystkie podłączenia razem z obejściami za 0,5 - do dziś działają.
~to 27-01-2016 12:55
nie o wodę.. chodzi.Szczury przetasowują się po wyborach krajowych.Bo prezes zarządził alert w terenie w terenie.Wladza samorzadowa dla nas.
~ansz 27-01-2016 13:01
Nie ma żadnych racjonalnych przesłanek do podwyżek. Ludziom brakuje na chleb !!! Jakim prawem podwyżki, gdy w Polsce deflacja ?
~Real 27-01-2016 13:03
Co Wy tutaj pie......? Wybory już były, w tym regionie 30% KUKIZ, PIS, KORWIN, 70% PO, SLD, Nowoczesna, PSL. Pretensje do tych co wygrali i mają "wadze". Przy okazji, chyba cudem na skalę co najmniej europejską jest to, że w rejonie górskim gdzie jest rocznie najwięcej opadów, ceny wody są najwyższe, a gdzieniegdzie jej brakuje!!!
~ 27-01-2016 13:43
Podwyżki cen wody.... utrzymanie oświaty.....optuję za pożegnaniem wielu nieudacznikow z oświaty, będzie na utrzymanie aktualnego poziomu cen wody a nawet opcja obnizenia opłat za wodę!A nadto jeszcze obcięcie pensji dla pana Jastrzębskiego, bo jego chyba nie trzeba amortyzować ?I ceny wody obniżone !!!
~ 27-01-2016 14:03
UE uczy, że nie ma granic po przekroczeniu których trzeba przestać kraść. Wystarczy chwilę odczekać.
~marcinZZ 27-01-2016 16:13
to chore w tym mieście, aby woda była DROŻSZA niż prąd. Do tego oszczędzamy na praniu, wspólnej kąpieli, zero marnotrawstwa a i tak woda była najdroższa i jeszcze Wodnik zarządza PODWYŻKĘ!!
~ 27-01-2016 18:11
A ja tak jak poprzednicy myślę że Wodnikowi powinni się dobrać do zada NIK i Prokuratura i czas by było skończyć z tą bandą POpaprancow
~ciepliczan 27-01-2016 20:39
Więcej tu durni niż wróbli na drutach energetycznych Czy wam juz zawsze majtochy włażą do dupska ? Sfrustrowane zboki nikomu nie darują.Prezydenta,radnych sami wybraliśmy.Jeśli są skorumpowani to trzeba to udowodnić i ukrócić ,może to zrobi nowy rząd ale i na PiSie nie zostawiamy suchej nitki.Porada jest jedna, wsiądżcie do tego tramwaju co go Zawiła nie chce dla was uruchomić i udajcie się do dobrego lekarza .Może jeszcze nie jest za póżno. Alternatywą może być też Nowoczesna lub KOD i z tej możliwości niektórzy korzystają .Poskaczecie sobie z Kijowskim i Giertychem to wam przejdzie.Najprościej krytykować ,gorzej zrobić coś dobrze własnymi rękami
~koziołek matołek 27-01-2016 20:59
Panie zawiła nie potrafiliście od wojny ska...lizować miasta i dalej ani mentalnie ani z braku umięjetności nie jesteście w stanie tego zrobić,więc specjalnie sę nie dziwię ani nie robię nadziei.Wodnik od momentu powstania to gangrena z która nikt nie może sobie poradzić a szczególnie władze o takim pochodzeniu.Przypomnę o podwójnej księgowości czy zakupach pana towarzyszki czy towarzyszy.Miasto jest chore a chorobę rozsiewają chore władze,miasto umiera i nie widzxę leku na jego uzdrowienie innego niż zarząd komisaryczny i rozpędzenie całego towarzycha wzajemnej adoracji. Jśsli chodzi o wodę to macie dwa osiągnięcia :Termy i rozlewisko w Parku Zdrojowym,zmarnowane pieniądze i nie rozliczeni ci co do tego dopuścili. To ,że mamy czysta wodę to nie zasługa Wodnika ale gminy Podgórzyn .
~koziołek matołek 27-01-2016 21:27
Bez pana tfurczego wkładu gmina Podgórzyn została ska...lizowana w całości a mówimy tu o ternie górskim czy podgórskim o obszarze wielokrotnie większym niż nasze miasto .Radzę tam się udać i dowiedzieć się w jakim czasie się to zrobiło!?
~ 28-01-2016 23:38
https://youtu.be/7QexHADXPjA
~Jeleniogórzanka 1-02-2016 11:33
zwalić wszystkich kolesiow i dorobkowiczow naszymi pieniedzmi chcą rządzić i wydzierać ostatnie grosze ze starego portfela dosyć niech będzie zmiana może ktoś mądry rozliczy to towarzystwo i sprawdzą ich wille.
~kkk1234 6-02-2016 7:35
skandal!!!niedługo bedziemy kupowac w sklepie wode i bedziemy prac i kąpać sie bo będzie tańsza!!!! szok poprostu szok!!!skąd oni sobie biorą te ceny?z tych mądrych główek?na zachodzie woda tańsza!!!!i spółki dostarczające wode nie okradają własnych rodaków a jakoś nieźle prosperują ciekawe co? nawet na pomorzu woda tania!!!a tu wodnik taki biedny ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group