Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 3864
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dbają o wizytówkę Cieplic

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 15 maja 2009, 7:50
Aktualizacja: 7:51
Autor: rylit
Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Wrocławskiej, czyli gospodarz jednego z najcenniejszych zabytków Cieplic, konserwował dach swojej siedziby, czyli Pałacu Schaffgotschów, monumentalnej budowli na placu Piastowskim.

Przez dwa dni przy pomocy specjalnego sprzętu podnośnikowego wynajętego przez administrację Ośrodka Dydaktycznego w Jeleniej Górze i firmy dekarskiej specjalizującej się w tego rodzaju pracach, przeprowadzono czyszczenie rynien, konserwację i drobne naprawy elementów dachu. Zadbano też o inne detale architektoniczne zabytkowego budynku, które nie są dostępne na co dzień z uwagi na swoje położenie i wysokość. Gmach pałacu od poziomu gruntu do okapu mierzy około 17 metrów.

Takie prace przeprowadzane są dwa razy do roku: wiosną i jesienią. Każdy remont czy modernizacja wymaga zgody konserwatora zabytków . Utrzymanie w dobrym stanie reprezentacyjnego budynku Cieplic wymaga większych nakładów finansowych. Koszty te w całości pokrywa Politechnika Wrocławska.

Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Wrocławskiej mieści się w Pałacu Schaffgotchów od lat 70. XX wieku. Wcześniej, od 1951 roku gospodarowała tu Centralna Szkoła Instruktorów Zuchowych, do której przyjeżdżali ludzie z całej Polski, a na letnie obozy – młodzież z wielu krajów świata. Do 1945 roku pałac był rezydencją Schaffgotschów magnackiego rodu właścicieli Cieplic i wielu gruntów w Kotlinie Jeleniogórskiej. Po wojnie przez dwa lata mieścił się tu szpital dla żołnierzy radzieckich, którzy spustoszyli wnętrza zabytku używając mebli i boazerii do palenia w piecach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

Ryba 15-05-2009 9:22
"Koszty te w całości pokrywa Politechnika Wrocławska." Chyba studenci.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group